ebook Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie
3.79 / 5.00 (liczba ocen: 50)

Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 29.38
wciąż za drogo?
empik#EMPIK - WTK
empik#EMPIK - WTK
35.25 złpremium: 22.74 zł Lub 22.74 zł
29.38 zł Lub 26.44 zł
32.22 zł
34.90 zł
35.25 zł Lub 31.73 zł
29.48 zł
30.51 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Dziennikarz Piotr Jagielski prowadzi nas przez niezwykłą historię amerykańskiej muzyki jazzowej. Od roztańczonego Nowego Orleanu przez loftowy Nowy Jork po bezpretensjonalne Chicago – opisuje losy i dokonania najważniejszych reprezentantów muzycznego panteonu. Niczym pełen entuzjazmu kustosz oprowadza nas po muzeum jazzu, nie kryjąc przy tym własnych fascynacji i zaangażowania. Rozmawia z muzykami, słucha płyt i wędruje tropem najważniejszych reprezentantów gatunku. Nie zapomina również o historii rasizmu w Ameryce, bo dzieje amerykańskiego jazzu to nie tylko losy muzycznych pionierów, ale przede wszystkim historia czarnych mieszkańców Ameryki XX wieku.

Święta tradycja, własny głos to wciągająca opowieść o narodzinach i rozwoju jazzu, jednego z najważniejszych gatunków muzycznych na świecie. To on, w nieustannym napięciu między tradycją a nowoczesnością, regułą a improwizacją, dawał i daje niedosiężną wolność.

O e-booku Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie blogerzy napisali: 

Piotr Jagielski stara się unikać oczywistości. To jedna z zalet tej publikacji: sięgniecie po historie postaci spoza pierwszej (czasem nawet spoza drugiej czy też trzeciej) linii jazzowej historii, nie zaliczanych do mainstreamowego kanonu. - Krzysztof Komorek - donos kulturalny

Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie od Piotr Jagielski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Tytułowy „własny głos” jest kluczem do książki Piotra Jagielskiego o historii amerykańskiego jazzu. Historii opowiedzianej sposób zupełnie nie encyklopedyczny.

Własny głos ma być tutaj przede wszystkim alegorią opowieści o rasizmie w Ameryce, gdzie jazz stał się, czasem jedynym możliwym do wyartykułowania głosem czarnych mieszkańców Ameryki XX wieku. Własny głos to także – już w moim przekonaniu – głos samego autora, którego opowieść ma niezwykle osobisty charakter.

Piotr Jagielski patrzy bowiem na jazz przez pryzmat własnych doświadczeń: bywa na koncertach, słucha płyt, rozmawia z muzykami. Te rozmowy – choć nie są to klasycznie rozumiane wywiady – wypadają całkiem interesująco. Czasem są to dłuższe konwersacje, czasem mamy tylko zapis kilku zdań usłyszanych podczas przelotnego spotkania.

Nie zabrakło w książce pomnikowych postaci jazzu, ale Piotr Jagielski stara się unikać oczywistości. To jedna z zalet tej publikacji: sięgniecie po historie postaci spoza pierwszej (czasem nawet spoza drugiej czy też trzeciej) linii jazzowej historii, nie zaliczanych do mainstreamowego kanonu. Otwarcie się na pogranicza jazzu. Także w przypadku nazwisk dobrze lub bardzo dobrze znanych stara się Piotr Jagielski raczej uzupełniać wiedzę czytelnika o mniej znane epizody, zdarzenia, opinie niż trzymać się utartych schematów.

Cała książka poprowadzona jest w formie atrakcyjnej gawędy, zbioru impresji. Pewnie można by polemizować nieco z beletryzowanym stylem narracji, ale autor przemyca w treści na tyle dużo ciekawych oraz zwyczajnie fajnych obserwacji i faktów, że można darować sobie tropienie ewentualnych potknięć czy nawet nagięć rzeczywistości. Dobra, warta polecenia lektura.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć