ebook Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem
4.06 / 5.00 (liczba ocen: 209)

Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 23.90
Audiobook - najniższa cena: 35.81
wciąż za drogo?
-16% 23.90 zł
30.59 zł Lub 27.53 zł
35.99 zł Lub 32.39 zł
-25% 26.90 zł
26.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane
Z tej książki dowiecie się, jak – i po co! - kucharz Stalina uczył kucharza Gorbaczowa śpiewać do drożdżowego ciasta. Dlaczego Nina, kucharka z wojny w Afganistanie, zmuszała się, by gotując, myśleć o czymś przyjemnym. Kto wygrał konkurs na najlepszą stołówkę z tych, które powstały wokół Czarnobyla tuż po katastrofie. I dlaczego Breżniew nienawidził kawioru.

Przeczytacie o kucharzu i testerze jedzenia Stalina, który toczył z nim nierówną walkę o życie swojej żony. Poznacie przepis na pierwszą zupę, która poleciała w kosmos. I na makaron z turkawkami, którym zajadał się ostatni car, Mikołaj.

Przeczytacie też o kuchni ludzi, którzy nie mają co jeść: o Ukrainie, którą Stalin pacyfikował przez głód. I o blokadzie Leningradu.

Ale przede wszystkim zobaczycie, jak jedzenie może służyć propagandzie. W kraju takim jak Związek Radziecki służył jej każdy kotlet usmażony i podany w każdej stołówce i restauracji, od Kaliningradu, po krąg polarny i od Mołdawii po Władywostok. Polityczne było zarówno to, co jadł pierwszy sekretarz partii komunistycznej, jak i zwykły obywatel.

Rosja jest godną następczynią ZSRR, więc wciąż karmi ludzi propagandą, tak jak robiła to przed laty. I nie przypadkiem rządzi nią Władimir Putin, wnuk kucharza Spirydona Putina. O nich obu też w tej książce przeczytacie.

O e-booku Rosja od kuchni blogerzy napisali:

Rosja od kuchni to nie tylko przepych, bogactwo smaku i tony kawioru. To również ukraiński głód, czarnobylski dramat, czy kosmiczna dieta. Świetny reportaż, który łączy ze sobą lekkie treści z zatrważającą prawdą. Polecam! - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku

Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem od Witold Szabłowski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Przyznam szczerze, że wahałam się długo przed sięgnięciem po reportaż Witolda Szabłowskiego. W kontekście wybuchu wojny i ataku Rosji na Ukrainę nie chciałam, a raczej wzbraniałam się czytać o Rosji w dosyć neutralnym i lekkim temacie kuchni. Mój wewnętrzny opór został przełamany. Zaczęłam czytać i nie mogłam się oderwać.

Książka polskiego dziennikarza i reportażysty jest niezwykle ciekawa. Witold Szabłowski zapukał do niejednych drzwi, zgłębił wiele archiwalnych dokumentów i rozmawiał z osobami mającymi wiedzę na temat smaków i podniebienia rosyjskich przedstawicieli władzy. Serwuje czytelnikowi ucztę złożoną z osiemnastu talerzy. Każdy z nich to inne menu, różne doświadczenia i historie poszczególnych ludzi. Można je konsumować w dowolnej kolejności, jak również próbować odtwarzać potrawy we własnej kuchni. Tak, w książce znajdują się zdjęcia oraz przepisy.

Rosja od kuchni to nie tylko przepych, bogactwo smaku i tony kawioru. To również ukraiński głód, czarnobylski dramat, czy kosmiczna dieta.

Sposób serwowania czytelnikowi rosyjskiej kultury, obyczajów, czy ściśle określonych zasad rządzących kuchnią jest niezwykle intrygujący. Z każdym rozdziałem chce się wiedzieć więcej. Na przykład, kim jest licznik, co jadał Edward Gierek (sic!), w jaki sposób radzono sobie z brakiem pożywienia w czasie Wielkiego Głodu, dla kogo gotował Spirydion Putin.

Ale przede wszystkim zobaczycie, jak jedzenie może służyć propagandzie. W kraju takim jak Związek Radziecki służył jej każdy kotlet, usmażony i podany w każdej stołówce i restauracji od Kaliningradu po krąg polarny i od Kiszyniowa po Władywostok. […] Rosja jest zaś godną następczynią ZSRR, więc wciąż karmi ludzi propagandą, tak jak robiła to przed laty.

Świetny reportaż, który łączy ze sobą lekkie treści z zatrważającą prawdą. Polecam!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć