ebook Polacy w Hiszpanii 1808-1814. Część 1. 1808-1809
3.75 / 5.00 (liczba ocen: 2)

Polacy w Hiszpanii 1808-1814. Część 1. 1808-1809
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 49.33
wciąż za drogo?
55.79 złpremium: 35.99 zł Lub 35.99 zł
59.99 zł
59.99 zł
59.99 zł Lub 53.99 zł
49.33 zł
53.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
W potocznym rozumieniu wojna w Hiszpanii jest dowodem na imperialne zapędy Napoleona i jego tyranię. Tak zwany „przeciętny człowiek” niewiele wie o przyczynach i faktycznym przebiegu konfliktu, który sam w sobie był wielkim paradoksem. U genezy tego konfliktu niewątpliwie leżała skomplikowana intryga polityczna, ale za jej skutki główną winę ponosiły nieudolne, antynarodowe rządy hiszpańskiego króla i degeneracja moralna jego rodziny. W efekcie powstała sytuacja, w której Hiszpania podjęła walkę z naturalnym sojusznikiem – Francją, oraz zawarła sojusz z naturalnym wrogiem – Imperium Brytyjskim, a tocząca się wojna była zarówno wojną przeciw obcej okupacji, jak i wojną domową.

W swojej pracy nie staram się napisać historii o wojnie hiszpańskiej i uczestnictwie w niej Polaków, ale chcę tylko przedstawić jej przebieg na podstawie zebranej jak największej ilości jej epizodów, w których uczestniczyli polscy żołnierze. U podstaw tego zamiaru leży wielka atencja dla losów zwykłego człowieka uwikłanego w wydarzenia dziejowe, na które nie ma bezpośredniego wpływu a musi im się poddać jak nurtowi wezbranej wody.
Drogi Czytelniku! Przeczytałem dla Ciebie wszystkie dostępne polskie pamiętniki z wojny hiszpańskiej i najważniejsze z nich napisane przez żołnierzy i dowódców jednostek sojuszniczych. Dzięki niezwykłym możliwościom Internetu mogłem też sięgnąć do najważniejszych, bo pierwszych opracowań historycznych.

Epoka napoleońska posiada bardzo bogatą ikonografię, wielokrotnie wykorzystaną w setkach opracowań tego tematu, lecz mnie zależało, aby wyobraźnię czytelnika wspomóc współczesną wizją przedstawionych faktów. Uznałem, że może to zrobić tylko artysta zauroczony historią oraz ogarnięty prawdziwą pasją twórczą. Takim artystą jest Stanisław Eugeniusz Bodes, który zgodził się udostępnić swoje obrazy do niniejszego opracowania wojny hiszpańskiej, w której wzięli udział Polacy, dokonując licznych aktów bohaterstwa.

Polacy w Hiszpanii 1808-1814. Część 1. 1808-1809 od Jan Laske możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć