ebook Skazani. Historie skrzywdzonych przez system
3.65 / 5.00 (liczba ocen: 79)

Skazani. Historie skrzywdzonych przez system
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 28.79
Audiobook - najniższa cena: 29.90
wciąż za drogo?
empik#EMPIK - WTK
empik#EMPIK - WTK
28.90 złempikGO: 24.99 zł z Empik Go 24.99 zł
28.79 zł
-5% 28.80 zł Lub 25.92 zł
35.99 zł Lub 32.39 zł
30.59 zł
31.04 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Dziennikarskie śledztwo Ludmiły Anannikovej. Ebook „Skazani. Historie skrzywdzonych przez system” pokazuje, jak bardzo jesteśmy bezradni w starciu z machiną, jaką jest nasze sądownictwo. Za kratki może trafić każdy z nas. Wystarczy, że znajdziemy się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiednim czasie albo komuś będzie się tak wydawało. To nie fikcja literacka z thrillera prawniczego, to nasza rzeczywistość.

Niesłuszne skazania w Polsce to nie tylko sprawa Tomasza Komendy. W polskich więzieniach wciąż siedzą ludzie, których wina budzi ogromne wątpliwości. Ci, którym po latach udało się wyjść, walczą dziś o powrót do normalności. Pozostali – o to, by utrzymać się przy zdrowych zmysłach.

W tym czasie polskie państwo umywa ręce, traktując niesłuszne skazania jak przykre incydenty. Jednak prawnicy zajmujący się tym zagadnieniem nie mają wątpliwości: skazywanie ludzi bez wystarczających dowodów jest w Polsce problemem systemowym.
- Ile niewinnych osób odsiaduje wyroki w Polsce?
- Czy osoba z niepełnosprawnością intelektualną mogła dokonać zbrodni doskonałej? I czy do skazania jej wystarczy samooskarżenie uzyskane w trakcie przesłuchania?
- Czy za zabójstwo z zimną krwią można skazać na podstawie rozpoznania jednego świadka?

Ludmiła Anannikova przeprowadziła dziennikarskie śledztwo o imponującej skali, które pokazuje, że w starciu z systemem jesteśmy absolutnie bezradni.

„Reportaż «Skazani» to wstrząsająca opowieść o zniewoleniu jednostki przez system i odebraniu jej prawa do godnego życia. Społeczeństwo, które nie może doczekać się sprawiedliwości, jest jak organizm trawiony przez trąd: zawsze będzie chory” – Iza Michalewicz, reportażystka, pisarka

O e-booku Skazani. Historie skrzywdzonych przez system blogerzy napisali:

Skazani, jedno słowo, wydające się jednoznaczne i nie kryjące żadnych niedopowiedzeń lub podejrzeń. Ludmiła Anannikova pokazała inne oblicza tego wyrazu, te, które rzadko lub w ogóle nie przychodzą na myśl. Kilka historii, tylko lub aż, ale wystarczają by pokazać wymiar sprawiedliwości od kulis, nie tych spektakularnych, gdzie jest miejsce dla więcej niż dwóch kolorów: czerni i bieli. - Katarzyna Pessel - Taki jest świat 

Skazani. Historie skrzywdzonych przez system jest jak cios w splot słoneczny, po którym ciężko się podnieść. To książką przerażająca, dająca do myślenia i stawiająca pod dużym znakiem zapytania niezawodność i prawidłowość funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. Dobra książka. Polecam. - Katarzyna Denisuk - Na czytniku

Skazani. Historie skrzywdzonych przez system od Ludmiła Anannikova możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Od tego reportażu wybuchła mi głowa.

To kolejna książka WABu, która wywołała we mnie tyle skrajnych emocji, że ciężko za tym wszystkim nadążyć i tym bardziej opowiedzieć. Myślę, że Skazani to taka książka, która trafi do każdego świadomego czytelnika, możemy założyć, że już usamodzielnionego czytelnika – bez względu na preferencje gatunkowe. Mówię o samodzielności, bo ja będąc jeszcze pod skrzydłami rodziców (za czasów nastoletnich) w ogóle nie miałam pojęcia co się dzieje w kraju i na świecie, miałam wrażenie, że mnie to nie dotyczy. I wtedy ta książka na pewno nie zrobiłaby na mnie wrażenia. Teraz, mając świadomość, jak wygląda dorosłe życie i jak często trzeba naprawdę mocno walczyć o swoje, czytam tę książkę i jestem rozłożona na łopatki.

W mediach słyszy się o tym, że kolejne głośne sprawy są zamykane, że sądy skazują przestępców działających w różnych sektorach, dopisuje się sprawy do statystyk i koniec. Następna. Ale nikt nie zdaje sobie sprawy, że zdecydowanie za często za tych przestępców brani są zupełnie niewinni ludzie, którzy znaleźli się w niewłaściwym miejscu i czasie, którzy mimo mocnego alibi ostatecznie i tak nie mają szansy z systemem. I to nie jest tylko sprawa Tomasza Komendy, tego jest znacznie więcej. Ci, którym po latach udało się wyjść, walczą dziś o powrót do normalności. Pozostali - o to, by utrzymać się przy zdrowych zmysłach. Zatrzymajcie się chwilę w swojej codzienności i wyobraźcie sobie, że teraz, dokładnie w tej chwili, zostajecie oskarżeni o coś, o czym nie macie pojęcia, za co zostajecie też pociągnięci do odpowiedzialności i skazani…

Anannikova opowiada historie osób, które nie dość, że zostały pokrzywdzone przez polski system, to jeszcze wszyscy odwrócili się od tych spraw, zamiatając je pod dywan, udając, że to się nie wydarzyło. Włosy dęba stają na głowie, kiedy się czyta o tych okolicznościach, niedokładności, niechlujstwie i kolesiostwie. Nie ma nikogo, kto zechciałby pomóc, nie wspominając o tym, że też brakuje chętnych do poniesienia odpowiedzialności za wszystkie krzywdy.

Skazani. Historie skrzywdzonych przez system to przerażająca książka. To kolejna kropla tej całej systemowej obrzydliwości, która cały czas dzieje się w Polsce. Której, jako zwykli, szarzy ludzie nawet nie dostrzegamy w naszej codzienności. I tak naprawdę dobrze radzę – przeczytajcie tę książkę. Bądźcie świadomi, że takie rzeczy się dzieją, że to może spotkać was samych lub kogoś z waszych najbliższych…

Skazywanie ludzi bez wystarczających dowodów jest w Polsce problemem systemowym.

Ocena: 5/6
©Rude recenzuje
O sprawie Tomasza Komendy wiele osób słyszało. Wyszedł na wolność po 18 latach spędzonych w więzieniu, po skazaniu za zgwałcenie i zabójstwo 15-letniej Małgorzaty Kwiatkowskiej. 16 maja 2018 roku Sąd Najwyższy uniewinnił mężczyznę.

„8 lutego 2021 Sąd Okręgowy w Opolu orzekł, że Tomasz Komenda otrzyma od Skarbu Państwa 12 mln złotych zadośćuczynienia i 811 tys. złotych odszkodowania”. Wyrok nie jest prawomocny.

Beata Pasik została skazana na 25 lat za zabójstwo właściciela sklepu i usiłowanie zabójstwa jego żony. W październiku tego roku wyszła na wolność po 18 latach odsiadki. Sąd zgodził się na przedterminowe, warunkowe zwolnienie. Rodzi się pytanie, czy w zakładzie karnym siedziała niewinna kobieta?

Ile takich osób nadal prowadzi potyczki z polskim prawem i walczy o prawo do wolności?

Reportaż dziennikarki Łudmiły Anannikovej Skazani. Historie skrzywdzonych przez system udowadnia, że niewiele potrzeba, żeby popaść w niełaskę, a w skrajnych przypadkach, zostać napiętnowanym i skazanym za czyn, którego się nie popełniło.

Nie tylko zeznania jednego świadka (czy wiarygodne?) mogą być decydujące dla wymiaru sprawiedliwości. Machina sądownicza może również skazać osobę niesprawną intelektualnie za popełnienie zbrodni, gdy wiele faktów wskazuje, że jest to praktycznie i technicznie niemożliwe.

Nagromadzenie kuriozalnych i trudnych do wyobrażenia sytuacji, które na światło dzienne i dla masowego odbiorcy wyciągnęła Ludmiła Anannikova, przyprawia o gęsią skórkę. Sprawy, które opisała w swojej książce są przerażające, bo to historie prawdziwe. Przytrafiły się skazanym, a mogły dotknąć nas, czy osoby z naszego otoczenia. Poza tym, jeśli doszło do niesłusznych aresztowań, to sprawcy nadal przebywają na wolności.

Słowem podsumowania

Skazani. Historie skrzywdzonych przez system jest jak cios w splot słoneczny, po którym ciężko się podnieść. To książką przerażająca, dająca do myślenia i stawiająca pod dużym znakiem zapytania niezawodność i prawidłowość funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. Dobra książka. Polecam.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Temida ma zasłonięte oczy, wagę w ręce jednej, miecz w drugiej. Bezstronność, sprawiedliwość, wymierzenie kary. Co w sytuacji gdy żaden z trzech elementów nie zaistnieje, a zamiast nich pojawia się stronniczość, niesłuszność i w końcu niesprawiedliwy wyrok? Niewinnym się jest dopóki nie udowodni się winy … no właśnie to ostatnie wcale nie musi być aż tak pewne i niezbite. Tyle, że najczęściej przekonujemy się kiedy doświadczamy tego sami lub ktoś z naszych bliskich.

Skazany, skazana, prawomocny wyrok, była zbrodnia jest i winny bądź winna. Co tu jeszcze jest niejasne? Czasem wszystko, bywa, że nawet więcej. Jak to? Dowody, zeznania, świadkowie, dochodzenie, w końcu proces, gdzie czarno na białym zostaje udowodniona wina. Na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza, na drugi niekiedy także, ale od czasu do czasu okazuje się, iż już od samego początku rzucają się w oczy niepokojące detale, potem rusza lawina i już nic nie jest jasne. Oczywiście, że większość oskarżonych mówi o swej niewinności, nie zawsze jest to kłamstwo tylko prawda. Co wtedy? Czasem rucha cała machina, lecz nie ma żadnej gwarancji, iż zatriumfuje prawda. Sądowo – śledcze realia są często inne niż te prezentowane w książkach lub filmach. Zamiast wysłuchania, sprawdzenia informacji i uniewinnienia brak reakcji, odrzucenie apelacji i utrzymanie kary. Jak to możliwe? Zwyczajnie albo i nie, każda historia jest inna i zawsze są co najmniej dwie strony. Jak długa to droga pokazuje sprawa Tomasza Komendy, wcale nie jedyna, dająca nadzieję, lecz i pokazująca ogrom włożonych starań. Z badań amerykańskich wynika, że około sześć procent wyroków dotyczy niewinnych osób. Dużo to czy mało? Zależy z jakiej perspektywy patrzy się na tę liczbę, dla kogoś kto walczy o wolność ogromna, dla tych cieszących się nią pewnie mała. Za aktami sądowymi stoi ofiara, jej bliscy, ale również oskarżani, pytanie czy ci drudzy to właściwi ludzie …

Skazani, jedno słowo, wydające się jednoznaczne i nie kryjące żadnych niedopowiedzeń lub podejrzeń. Ludmiła Anannikova pokazała inne oblicza tego wyrazu, te, które rzadko lub w ogóle nie przychodzą na myśl. Kilka historii, tylko lub aż, ale wystarczają by pokazać wymiar sprawiedliwości od kulis, nie tych spektakularnych, gdzie jest miejsce dla więcej niż dwóch kolorów: czerni i bieli. Dziennikarka nie opierała się jedynie na tym, co przekazali jej najbardziej zainteresowani oraz ludzie ich wspierający, przeprowadziła własne śledztwa, sprawdzała akta sądowe, policyjne oraz zeznania świadków. Wskazała znaki zapytania, to, co jest niejasne, pozostaje niewyjaśnione bądź przeczy sobie wzajemnie. Skazani to prawdziwy reportaż o ludziach i dla ludzi, paragrafy pojawiają się rzadko, zamiast nich są konkretne sytuacje, okoliczności i dowody bądź ich brak. Ta książka pokazuje jak mało dzieli człowieka od wciągnięcia go w machinę, jaka przeważnie kieruje się prawem, lecz od czasu do czasu coś w niej zazgrzyta i miażdży kogoś, dosłownie i bez jakiejkolwiek przenośni. Przedstawia również jak trudno udowodnić swoją niewinność, no właśnie nie winę tylko niewinność. W żadnym wypadku nie są to jednostronne opowieści, niepoparte faktami, wprost przeciwnie, ale to co zdaje się oczywiste wcale takim nie musi być. Wystarczy splot okoliczności, taki, a nie inny punkt widzenia, i człowiek stawia czoła temu, czego nie miał prawa spodziewać. Jak mówi jeden z bohaterów Sprawiedliwość to nie zemsta, ale dla czasem bywa i nią, ale też swoistym zadośćuczynieniem i przede wszystkim karą, chociaż nie zawsze wymierzonej właściwej osobie.

Ocena: 6/6
©Taki jest świat
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć