Wypiór
3.64 / 5.00 (liczba ocen: 178)

Wypiór
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 28.62
wciąż za drogo?
31.41 złpremium: 20.94 zł Lub 20.94 zł
27.22 zł
28.62 zł Lub 25.76 zł
34.90 zł
34.90 zł Lub 31.41 zł
28.60 zł
28.74 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Wypiór to historia o parze znerwicowanych, wielkomiejskich trzydziestolatków, którym sypie się związek. Opowiedziana z humorem i epickim realizmem, jest zarazem opowieścią niesamowitą, gdyż jedną z głównych ról gra tu przeistoczony w wampira Adam Mickiewicz.

Tekst jest napisany klasycznym dla literackiej polszczyzny trzynastozgłoskowcem, uwodzi melodią i rytmem języka, ale autor nie napawa się swoim brzuchomówczym kunsztem bez uzasadnienia. Bo czy niedole i atrakcje, które czekają na użytkowników tindera da się opowiedzieć mickiewiczowską frazą? Czy prekariacki los Mickiewicza, który jako wampir nie bardzo może przebierać w ofertach pracy, zapisany wersami jak z Pana Tadeusza, może być przejmujący? Albo czy opis kryzysu bliskości w hipsterskim związku podda się dziś tyle już razy wypróbowanej melodii ze średniówką?

Uzdański potrafi sprawić, że romantyczna fraza ożywa, zaczyna się skrzyć, bawić, zachwycać. Potrafi o wiele więcej, bo Wypiór to nie tylko pokaz językowego kunsztu autora, nie tylko niezwykle aktualna powieść obyczajowa, ale również próba zmierzenia się ze schedą romantyzmu. Uzdański zaprzęga jedną z najbardziej tradycyjnych dykcji polszczyzny do pracy na rzecz współczesności, tak jakby wierzył, że upiór Adama Mickiewicza wydobyty wreszcie z szafy i wyprowadzony na ulice dzisiejszej Warszawy na dobre przestanie tu straszyć. Ten artystyczny dialog z intelektualną spuścizną Marii Janion prowadzony jest w duchu najlepszej tradycji kabaretu literackiego.

O e-booku Wypiór blogerzy napisali: 

Gdybym nie posmakowała tej wybornej mieszanki, to nie uwierzyłabym, że można w taki sposób zabawić się słowem, napisać współczesną historię i odnieść sukces. Zachęcam do przeczytania Wypiora. Bardzo odświeżające doświadczenie! Gratuluję autorowi pisarskiej wirtuozerii! - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku

Wypiór od Grzegorz Uzdański możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Kocham w literaturze zaskoczenia. Kocham, gdy początkowy mikro zachwyt nabiera słusznych rozmiarów, by na koniec pozostawić mnie w niemym uwielbieniu. Co wprawiło mnie w tak entuzjastyczny czytelniczy nastrój? Książka Grzegorza Uzdańskiego o wiejącym grozą tytule Wypiór. To lektura dla poszukujących i akceptujących niecodzienne, niepowszechne rozwiązania, zabawę formą i … powrót do romantycznego dziedzictwa.

Kilka słów o fabule

Czym zaskoczył mnie Wypiór? Fabułą oraz formą przekazu. Tytułowym wypiorem jest wieszcz Adam Mickiewicz, którego autor zmienił w wampira. (Już widzę miny czytelników pełne niedowierzania i bojaźni). Jak to u wampirów bywa, w ciągu dnia chowa się w cieniu, żeby światło go nie zabiło, a nocami ożywa i buszuje za świeżą krwią. (Szalejący po mieście Adaś? Brzmi przerażająco!) Mieszka w kruchej zgodzie z Martą i Łukaszem, parą trzydziestolatków. Ich codzienność to patchwork szczęśliwych i kłótliwych momentów, z czego te drugie zaczynają coraz częściej przeważać.

Wypiór Mickiewicz wpasowuje się w ich wspólnego obrazka z różną precyzją. Czasami jest im całkiem dobrze z duchem romantyzmu, innym razem obecność wieszcza jest zarzewiem konfliktu. Czy faktycznie upiorny lokator jest tym, co psuje ich relacje?

Słowem podsumowania

Już sam pomysł na fabułę jest interesujący i intrygujący. Jednak to, co Grzegorz Uzdański zrobił z formą narracji i warstwą stylistyczną odpala zachwycające fajerwerki. Książka rozpisana jest melodycznym trzynastozgłoskowcem, w użyciu jest również heksametr i opowiada o parze mieszkającej w Warszawie z Mickiewiczem w szafie. Czyż to nie brzmi kuriozalnie? Gdybym nie posmakowała tej wybornej mieszanki, to nie uwierzyłabym, że można w taki sposób zabawić się słowem, napisać współczesną historię i odnieść sukces.

Czy to jest dla niej zdrowe, że znów wpada w nerwy
Na tysięczną rzecz straszną w feedzie? Tak bez przerwy.
Może odlubić wszystkie polityczne strony,
Oglądać tylko koty i kucyki pony?
Wiadomo, nie wytrzyma. Ale czasem chce się.
Wyjechać. Całkiem sama. I chodzić po lesie.


Zachęcam do przeczytania Wypiora. Bardzo odświeżające doświadczenie! Gratuluję autorowi pisarskiej wirtuozerii!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć