ebook Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium
3.38 / 5.00 (liczba ocen: 235)

Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich prawie 2 miesiącach
E-book - najniższa cena: 19.20
Audiobook - najniższa cena: 34.90
wciąż za drogo?
empik#EMPIK - WTK
empik#EMPIK - WTK
-35% 19.20 zł
32.46 złpremium: 20.94 zł Lub 20.94 zł
27.90 zł
27.92 zł Lub 25.13 zł
34.90 zł
27.92 zł
28.70 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli. Były duchowny, wyrzucony z seminarium tuż przed święceniami, opisuje, jak przebiega formowanie przyszłych księży. Robert Samborski odsłania obłudę najstarszej instytucji religijnej. Z jego wspomnień dowiemy się nie tylko, jak wygląda pedagogika według Jana Pawła II w praktyce, ale też jak dobierani i kształtowani są przyszli duszpasterze.

- Co jest ważne w kształtowaniu przyszłych księży?
- Czy liczy się powołanie, wiara, kontakt z Bogiem, teologia, dobroć uczynność, chrześcijańska miłość?
- Czy naprawdę może chodzić tylko i wyłącznie o posłuszeństwo?
Bo jak mówią w seminarium – ksiądz ma mieć BMW i być BMW – Bierny, Mierny, ale Wierny.

Robert Samborski odsłania w swoich wspomnieniach obłudę najstarszej instytucji religijnej.

Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium od Robert Samborski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Kryterium moralne w Kościele stanowi nie to, czy coś jest dobre czy złe, tylko czy wypada, czy nie.
Między kolejnymi lekturami sięgnęłam po dwie książki, których autorzy postanowili pokazać, jak wygląda życie kleryka i księdza. Byłam ciekawa, co i jak opowiedzieli, więc z zainteresowaniem przeczytałam obie: Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium Roberta Samburskiego oraz Zniknięty ksiądz. Moja historia Marcina Adamca.
Sakrament obłudy to pełna emocji autobiografia człowieka, który pragnął dać siebie bliźnim. Wstąpił do seminarium, by wypełnić powołanie do służby Bogu i ludziom, ale szybko zderzył się z brutalną rzeczywistością. Jego opis atmosfery seminaryjnej robi wrażenie i zastanawia. Książka podzielona jest na dwie części. Najpierw autor zdradza swoje motywy pójścia do seminarium, a także opisuje, czego się uczą klerycy z poszczególnych roczników i jak wygląda ich codzienność. Druga część zawiera opis kolejnych lat, które Samborski spędził w seminarium i powody, dla których został z niego usunięty przed otrzymaniem święceń. Najbardziej szokujące i zastanawiające dla mnie były chyba wątki związane z bardzo luźnym traktowaniem tajemnicy spowiedzi, a także wręcz tresura młodych seminarzystów w bezwzględnym posłuszeństwie wobec przełożonych.

Książka pt. Zniknięty ksiądz bazuje nie tyle na historii autora, co na anegdotach i historiach innych księży i związanych z nimi osób. Dużo tu ludzkich dramatów, najczęściej negatywnych emocji i smutnych zakończeń. Taka perspektywa zmienia trochę spojrzenie na życie księży. Trochę dziwi zakończenie, w którym autor informuje, iż opisywane przez niego wydarzenia nie są faktami, a jedynie są inspirowane realnymi osobami i zdarzeniami. Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć, czy napisał tak, bo musiał, czy faktycznie te opowieści powstały tylko w jego wyobraźni.

Jak by nie było, w obu książkach jawi się obraz bardzo smutnego i samotnego życia, często wypełnionego ludzkimi słabościami, których często dany ksiądz nie jest w stanie udźwignąć i nie ma nikogo, kto chciałby mu pomóc.

Czytając obie książki zastanawiałam się, ile w opisywanych historiach jest obiektywizmu, a ile subiektywnych emocji autorów. Możliwe, że sporo z tych opowieści to prawdziwe dramaty księży i świeckich bohaterów. Warto było poznać punkt widzenia osób, które tkwiły w samym środku tej specyficznej formacji.

Ocena: 5/6
©Bibliotecznie
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć