ebook Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń
4.17 / 5.00 (liczba ocen: 2603)

Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich 6 miesiącach
E-book - najniższa cena: 20.40
wciąż za drogo?
empik#EMPIK - WTK
empik#EMPIK - WTK
-20% 20.40 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

To najpiękniejsza kremówka w cukierni książek popularnonaukowych. - Janina Bąk, autorka książki „Statystycznie rzecz biorąc”

Jesteś pewien, że widziany przez ciebie rekin to nie jakaś mała rybka? I że opowieść o bocianach przynoszących dzieci to fikcja? Czy wiesz, że dzięki umiejętnemu wykorzystaniu liczb możesz dowieść zdrady swojej żony? Albo wmówić palaczowi, że to nie palenie papierosów powoduje raka płuc?

Statystyka pozwala tworzyć mity – i je obalać.

Dzięki tej książce przekonasz się, że właściwe zrozumienie liczb pozwala zobaczyć, jaki świat jest naprawdę.

Tim Harford przeprowadzi cię przez gąszcz dezinformacji, pseudonaukowej ściemy i pokrętnej logiki i sprawi, że zaprzyjaźnisz się z liczbami. Pokaże ci również, jak korzystając z dziesięciu prostych zasad statystycznych oraz jednej złotej reguły, ogarnąć świat, odróżnić fakty od wyobrażeń i nie dać się zrobić w balona.

Rekomendacje e-booka Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń:

 Harford jest geniuszem w opowiadaniu historii, które pomagają zrozumieć świat. - Malcolm Gladwell, autor książki „Punkt przełomowy”

Książka mocna, przekonująca i... niezbędna. - Caroline Criado Perez, autorka książki „Niewidzialne kobiety”

Genialna książka – pokazuje, jak być krytycznym wobec świata, jednocześnie nie tracąc w niego wiary. - prof. Hetan Shah, dyrektor generalny Akademii Brytyjskiej

Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy książek takich jak ta. - Stephen Fry, brytyjski aktor, reżyser i pisarz

Czytało mi się to niczym zbiór opowiadań – i był to najwspanialszy zbiór opowiadań, jaki czytałem od dłuższego czasu, fascynujący. - Steven D. Levitt, współautor książki „Freakonomia”

Harford odczarowuje matematykę i pokazuje, jak używać tego przydatnego narzędzia na co dzień, utrudniając zadanie tym, którzy wykorzystują statystykę, by nas oszukać. - „Guardian”

Harford nigdy nie był nam bardziej potrzebny. Te napisane lekkim stylem historie składają się na solidny instruktaż, jak odsiewać prawdę od statystycznych plew. - „Sunday Times”

O e-booku Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń blogerzy napisali:

Mądra i ciekawa książka, pełna anegdot i historii, które znakomicie ilustrują pokazywany problem. Przystępny język i nierzadkie dowcipne komentarze powodują, że lektura książki o meandrach statystyki stanowi prawdziwą przyjemność. - Joanna Onysk - CzytAśka
Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń od Tim Harford możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Są takie książki, które się czyta dla śmiechu, są takie, których lektura podnosi nam poziom adrenaliny, ze strachu bądź złości, są pobudzające fantazję czy dostarczające wiedzy.

I na szczęście są również takie, które tłumaczą nam jak działa współczesny świat. Albo jak inni ludzie chcą, dla swoich interesów, wmówić nam, że on działa.

Obecnie w każdej minucie jesteśmy bombardowani informacjami. Radio, telewizja, portale internetowe, media społecznościowe. Telefony i wiadomości id rodziny i znajomych. Dobre, złe, szokujące. Plotki i opisy zdarzeń. Wypadki, zamachy, katastrofy, krachy i kryzysy. Im bardziej dramatyczne, tym szybciej nacierają na nas ze wszystkich stron.

Tim Harford tłumaczy czytelnikom jak mają odbierać i przez jakie filtry przepuszczać niestający zalew informacji, jakim zarzuca nas życie.

Jak odsiewać puste sensacje, jak poddawać w wątpliwość dane i badania, które nasza intuicja w pierwszej chwili podważa, a potem stłumiona ilością argumentów pozwala nam zaakceptować. Często, to pierwsze wrażenie, miało w sobie zdrowy rozsądek, któremu należało dać dojść do głosu.

A czasem po kilku dniach okaże się, że cała sprawa nie ma już żadnego znaczenia.

Jak pytać o źródła i jak dociekać jakie dane pominięto. Dlaczego te pominięte, odrzucone są ważne i mogą zmienić efekt i wynik badań. Czemu badacze i naukowcy często ulegają pokusom odrzucania lub wybierania niektórych danych. Jak samemu opierać się odrzucaniu tego co nam nie pasuje. Jak wychodzić ze swojej bańki.

Gdzie szukać wiarygodności statystyk i dlaczego w zdrowej gospodarce nie ma nic pewnego. A zmienność to jej najpewniejszy objaw.

Oraz czemu tak często winę za wszystko ponoszą systemy i komputery. A także jak można pięknie statystycznie kłamać. Jak oszukiwać wykresem i jak samemu nie dać się oszukać.

Mądra i ciekawa książka, pełna anegdot i historii, które znakomicie ilustrują pokazywany problem. Przystępny język i nierzadkie dowcipne komentarze powodują, że lektura książki o meandrach statystyki stanowi prawdziwą przyjemność.

Jedyne co mogę jej zarzucić to, to że jest tego wszystkiego za dużo. Czytałam ją na kilka doskoków bo tak, jak codziennie tonę w zalewie newsów, tak tu trochę zasypała mnie wiedza. Ale może to przypadłość blondynki?

A może właśnie zastosowałam w praktyce jedną z pierwszych porad Autora, na chwilę odsunęłam od siebie nowe informacje, aby przemyśleć kontekst, popatrzyć na sprawę z dystansu?

Tak czy inaczej, polecam!

Bądźcie ciekawi, zadawajcie pytania, wnikajcie i dociekajcie ponad miarę. Poznawajcie tło, kontekst, źródła, nie przyjmujcie łatwo „pewników”.

I filtrujcie wiadomości.

Świat będzie bardziej strawny!

Ocena: 5/6
©CzytAśka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć