ebook Osa
4.07 / 5.00 (liczba ocen: 2057)

Osa
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - polecana oferta: 24.41
wciąż za drogo?
EMPIK#EMPIK CW
EMPIK#EMPIK CW
31.53 złpremium: 16.95 zł Lub 16.95 zł
-27% 24.41 zł
26.44 zł Lub 23.80 zł
33.90 zł Lub 30.51 zł
-6% 23.73 zł
27.57 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)

Powieść ze znakomitej serii SF „Wehikuł Czasu”. Pierwszy polski przekład najsłynniejszej książki Erica Franka Russella. Od blisko roku Terra prowadzi wojnę z Imperium Syrijskim. Przeciwnik dysponuje znacznie większą liczbą żołnierzy, Terranie postanawiają więc uciec się do szpiegostwa i sabotażu… „Nie potrafię sobie wyobrazić bardziej zabawnego podręcznika dla terrorystów” – Terry Pratchett

- SF pióra Erica Franka Russella, brytyjskiego autora, który debiutował w złotym okresie fantastyki naukowej.
- Powieść wydana w bestsellerowej serii „Wehikuł Czasu”.
- „Osa” zdobyła uznanie samego Terry’ego Pratchetta.
-  „Osa” nominowana była do Nagrody Prometeusza.

Osa latająca w aucie może do tego stopnia rozproszyć kierowcę, że ten spowoduje wypadek, więc należy tylko zastosować tę samą taktykę na większą skalę. Jeden naprawdę sprawny agent działający wśrod Syrijczyków może dokonać prawdziwego spustoszenia, wywołać chaos, osłabić morale, zdezorganizować działalność wroga. Tak więc znakomicie wyszkolony James Mowry ląduje na Jaimecu, dziewięćdziesiątej czwartej planecie Imperium, zamieszkanej przez osiemdziesiąt milionów Syrijczyków. Jego zadanie jest proste – stać się osą…

O e-booku Osa blogerzy napisali: 

Do całej tej historii warto podejść z przymrużeniem oka, inaczej można nie dostrzec w niej większego sensu. Ponieważ została ona napisana w 1957 roku, wyraźnie przebrzmiewają w niej echa ówczesnych problemów.  Jeśli macie ochotę na podszyte absurdem science fiction, sięgnijcie po tę nietypową, nie do końca poważną lekturę. - Anika Radzka-Nowaczewska - Głodna Wyobraźnia

Osa od Eric Frank Russell możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Osa Erica Franka Russela jest kolejną propozycją w serii Wehikuł czasu, która nie miała wcześniejszego polskiego tłumaczenia. To również jedna z niewielu absurdalnie humorystycznych powieści, które wchodzą w skład tego cyklu. W zasadzie można by ją śmiało nazwać szpiegowską komedią science fiction.

Dwudziestosześcioletni James Mowry zostaje wezwany przed oblicze oficera wywiadu Terry, który proponuje mu zostanie tajnym agentem i przydziela misję na jednej z planet wrogiego Kartelu Syrijskiego, gdzie młody mężczyzna swoimi działaniami – niczym tytułowa osa – ma wywoływać coraz większy chaos i panikę. Wkrótce, poddany odpowiednim zabiegom zmiany koloru skóry na fioletową oraz wyposażony w furę sprzętu James ląduje potajemnie na Jaimecu i zaczyna działania od rozklejania nalepek z nazwą zmyślonego ruchu oporu – „Dirac Angestun Gesept”. Potem wykonuje coraz bardziej zaawansowane zadania, zmieniając aliasy i próbując wywodzić w pole syrijską tajną policję, czyli Kaitempi.

Do całej tej historii warto podejść z przymrużeniem oka, inaczej można nie dostrzec w niej większego sensu. Ponieważ została ona napisana w 1957 roku, wyraźnie przebrzmiewają w niej echa ówczesnych problemów – w tym Zimnej Wojny, a także inwigilacji, cenzury czy propagandy stosowanych przez państwa totalitarne, bo takim jest niewątpliwie Kartel Syrijski. Zostaje tu postawione pytanie, czy taką organizację da się rozsadzić od środka i czy nadaje się do tego wspomniana już taktyka osy, czyli denerwowania wroga i wprowadzania czynnika chaosu. Odpowiedź na to pytanie jest rzecz jasna lekko absurdalna, dzięki czemu tocząca się szybko fabuła może zaskoczyć, a nawet wywołać uśmiech na twarzy czytelnika. Z punktu widzenia ludzi żyjących w XXI wieku rozbawić także mogą niezbyt zaawansowane technologie typu maszyna do pisania czy papierowe dokumenty w połączeniu z komunikacją międzyplanetarną, czy kosmiczną flotą wojenną. Do pewnej refleksji może skłonić natomiast pokazany tu dość trafnie obraz państwa totalitarnego i sytuacja ludzi, którzy muszą w nim na co dzień egzystować.

Nic więc dziwnego, że Terry Pratchett nazwał tę powieść „zabawnym podręcznikiem dla terrorystów”. Zatem jeśli macie ochotę na podszyte absurdem science fiction, w którym tajny agent Terran stosuje w praktyce tytułową strategię walki z imperialistycznym, kosmicznym wrogiem, sięgnijcie po tę nietypową, nie do końca poważną lekturę.

Ocena: 4/6
©Głodna Wyobraźnia
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć