ebook Lato, gdy mama miała zielone oczy
4.34 / 5.00 (liczba ocen: 6984)

Lato, gdy mama miała zielone oczy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 12.15
-22% 12.15 zł
25.11 złpremium: 16.20 zł Lub 16.20 zł
27.00 zł
27.00 zł Lub 24.30 zł
27.00 zł Lub 24.30 zł
23.50 zł
27.00 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Aleksy, kipiący gniewem nastolatek, po ukończeniu szkoły zamierza pojechać z kolegami do Amsterdamu, zamiast tego jednak udaje się z matką na wieś do Francji. Mają spędzić razem lato. Ich trudna relacja powoli się odmienia, aż w końcu – na krótko – przechodzi w autentyczną bliskość.

Po latach, już jako uznany artysta, Aleksy powraca do tamtych wydarzeń i w swoim wściekło-lirycznym monologu stopniowo – w serii chaotycznych wspomnień i narkotycznych malarskich wizji – dociera do istoty tego, co wówczas przeżywał i czuł.

Tatiana Țîbuleac w swojej debiutanckiej powieści, świetnie przełożonej z języka rumuńskiego, opowiada o tej najpierwszej i najważniejszej więzi, jaką jest więź z matką. Opowiada w sposób zmysłowy, pełen melodii, nienawiści i czułości. Opowiada genialnie – jak nikt dotąd. - Maciej Topolski

Ból i piękno zawarte w tej książce dławią i zapierają dech. Jakby setki drobnych igieł wbijały się w ciało, przedostawały do żył i płynęły do serca. Aleksy snuje swoją cierpką balladę o kręgach traumy, wyśpiewuje gorzki lament, który zamienia się w poemat o nieubłaganym przemijaniu. Cierpienie zaklęte w głowach słoneczników, w polu ułamanych łodyg, w osieroconych sukienkach. Co pozostanie? Wspomnienia jak lśniące perły, tęsknota za zielonymi oczami matki, tkanka pamięci pokryta bliznami, a dla nas, czytelników – wszechpotężna moc literatury, która wysyca sensem pustkę losu. - Małgorzata Rejmer

O e-booku Lato, gdy mama miała zielone oczy blogerzy napisali:

W tej niewielkiej książce jest wszystko, czego oczekiwalibyśmy od historii dwojga pokiereszowanych ludzi. Jest jak plaster na ranę, która nie chce się goić, powodując nieustające cierpienie. Niesie nadzieję i przesłanie, że warto rozmawiać, warto przebaczać. - Katarzyna Denisuk - Na czytniku 

Lato, gdy mama miała zielone oczy od Tatiana Țîbuleac możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Gdyby śmierć brała pod uwagę opinie innych ludzi, umarłoby znacznie więcej właściwych osób.
Zwykle nowości wydawnicze na moim książkowym regale pochodzą od wydawnictw. Za to na czytniku czytam starsze książki. Premiera Lata, gdy mama miała zielone oczy była w maju tego roku, więc jest przykładem odstąpienia od moich niepisanych zasad. Powieść mołdawsko-rumuńskiej pisarki zebrała bardzo optymistyczne opinie i oceny od czytelników, dlatego stwierdziłam, że sprawdzę, co spowodowało pozytywny szum wśród czytelniczej braci. Książkę, ze względu na swoją niewielką objętość (152 strony), można przeczytać na raz. Ja wolałam sączyć słowo pisane.

Kilka słów o fabule

Historia opisana przez Tatianę Țîbuleac jest smutna, wręcz tragiczna. Przybliża ostatnią drogę matki i jej syna. Drogę naznaczoną licznymi bolesnymi wspomnieniami, szorstką, z deficytem czułości i miłości. Aleksy, uznany artysta malarz, poprzez i dzięki sztuce wraca pamięcią do ostatniego lata ze śmiertelnie chorą matką. Lata wyjątkowego, które jak huragan zmieniło niemal wszystko w relacji matki i syna.

Kilka słów o wrażeniach

Lato, gdy mama miała zielone oczy nie jest ckliwa ani melodramatyczna. Jest prawdziwa. Mówi o trudnej relacji dwojga ludzi, która powinna być pełna miłości i wsparcia, a zupełnie taką nie jest. To relacja najeżona bólem, niełatwością i cierpkością.

W tej niewielkiej książce jest wszystko, czego oczekiwalibyśmy od historii dwojga pokiereszowanych ludzi. Jest jak plaster na ranę, która nie chce się goić, powodując nieustające cierpienie. Niesie nadzieję i przesłanie, że warto rozmawiać, warto przebaczać.

Jeśli lubicie książki proste, a zarazem niezwykle głębokie, opowiadające o ludziach, ich emocjach i relacjach, to Lato, gdy mama miała zielone oczy będzie bardzo dobrym wyborem. Cieszę się, że skusiły mnie opinie innych czytelników.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć