ebook Pottsville
4.06 / 5.00 (liczba ocen: 8966)

Pottsville
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 24.96
wciąż za drogo?
29.67 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
24.96 zł Lub 22.46 zł
31.90 zł
31.90 zł
31.90 zł Lub 28.71 zł
25.01 zł
25.52 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Powieść, która zyskała w Stanach status kultowej. „Pottsville” to brawurowa kryminalna groteska doprawiona absurdalnym humorem, w której pod powierzchnią drzemie mroczna przypowieść. Jim Thompson opowiada historię miasteczka liczącego zaledwie 1028 mieszkańców – soczystą, pełną manipulacji i spisków, przywodzącą na myśl najlepsze filmy Quentina Tarantino.

Nick Corey jest szeryfem miasteczka Pottsville na południu Ameryki. Nie garnie się jednak do pracy – przymyka oko na lokalne niesnaski, stroni od konfrontacji, a czas najbardziej lubi spędzać na spaniu, jedzeniu i romansowaniu. Nie przepada natomiast za własną żoną ani szwagrem, których łączy wyjątkowo bliska więź. Ma też problem z dwójką alfonsów, którzy jeszcze bardziej niszczą jego już i tak nadszarpniętą reputację. W związku ze zbliżającymi się wyborami na nowego szeryfa Nick musi szybko i skutecznie zapobiec utracie posady…

„Pottsville” to klasyka literatury kryminalnej i brawurowa komedia pomyłek w klimacie Dzikiego Zachodu, doprawiona absurdalnym humorem godnym filmów Yorgosa Lanthimosa.

Jim Thompson w swojej powieści bierze na celownik demony amerykańskiego życia – biedę, rasizm, uprzywilejowane i hipokryzję społeczną – pokazując, że istota zła tkwi w jego powszedniości. Ta powojenna pulp fiction to zjadliwa satyra na Amerykę dawną i współczesną, jej społeczeństwo i polityków.

O e-booku Pottsville blogerzy napisali: 

Pottsville polecam szczególnie miłośnikom powieści typu noir, którzy najbardziej docenią czarny, a czasem wisielczy humor tej niewielkiej powieści. - Autorski przewodnik kulturalny

Pottsville od Jim Thompson możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Jim Thomson, autor powieści Pottsville nie jest zbyt popularny w Polsce. I jest to jedna z niewielu książek, które na nasz język zostały przetłumaczone. Wydaje się to dziwne, ale ta książka powstała w 1964 roku i została przetłumaczona dopiero po 57 latach od swojego debiutu. Jeszcze dziwniejsze jest to, że nagle stała się jedną z najwyżej ocenianych nowości wydawniczych. Nie ma innego sposobu, by to ocenić, jak tylko przeczytać książkę.

Akcja powieści rozgrywa się dawno temu w sennym amerykańskim miasteczku liczącym zaledwie 1280 mieszkańców. Szeryfem w miasteczku jest Nick Corey, którego zasadniczą cechą wyróżniającą jest lenistwo. Ambicją Nicka sprowadza się do tego, by pobierać pensję szeryfa i nikomu się nie narażać. To oznacza, że musi przymykać oczy na wszelkie niezgodne z prawem działania mieszkańców. Miłym dodatkiem takiej postawy są łapówki wręczane mu przez niektórych.

W roku 1910, gdy rozgrywają się wydarzenia, Pottsville wygląda jak typowe miasteczko z westernu. Większość mieszkańców porusza się konno lub bryczkami konnymi, a samochody należą do rzadkości. Pewnego dnia szeryf budzi się i postanawia, że musi dokonać zmian. Są bowiem osoby, które są dla niego zmartwieniem i problemem. I tak zaczyna się właściwa akcja powieści.

Osoby, sprawiające kłopoty szeryfowi, zaczynają znikać. Na początek dwóch alfonsów, prowadzących dom publiczny nad rzeką. Płacili szeryfowi haracz, ale nie szanowali go. Ich zwłoki spłynęły z prądem rzeki. A dalej jest już tylko ciekawiej. Szeryf początkowo wydaje nam się głupawym redneckiem, tak samo chyba sądzę mieszkańcy, więc go lekceważą. Lecz w miarę upływu czasu czytelnik musi zweryfikować swoją ocenę. Książkę polecam szczególnie miłośnikom powieści typu noir, którzy najbardziej docenią czarny, a czasem wisielczy humor tej niewielkiej powieści.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć