ebook Pi razy oko: Komedia matematycznych pomyłek
4.11 / 5.00 (liczba ocen: 8807)

Pi razy oko: Komedia matematycznych pomyłek
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 25.19
wciąż za drogo?
32.54 złpremium: 20.99 zł Lub 20.99 zł
22.74 zł
25.19 zł
26.90 zł
34.99 zł Lub 31.49 zł
29.07 zł
29.36 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)

Pierwsza w historii książka o tematyce matematycznej, która zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów „Sunday Timesa”!

Przeczytajcie o zabawnych – a także tragicznych – konsekwencjach matematycznych błędów, pomyłek i niedokładności. Przekonajcie się, co może się zdarzyć, kiedy w rzeczywistym świecie z matematyką coś pójdzie nie tak. Pi razy oko to pełna humoru, ciekawostek i anegdot książka napisana przez Matta Parkera – słynnego popularyzatora nauki, znanego z youtube’owych kanałów Stand-Up Maths i Numberphile.

Co sprawia, że most zaczyna się kołysać w warunkach, kiedy właśnie nie powinien tego robić? Albo że w tajemniczy sposób rozpływają się w powietrzu miliardy dolarów? Co jest przyczyną wielu katastrof lotniczych i budowlanych? Co prowadzi do zawieszania się wyrafinowanych systemów komputerowych w najmniej odpowiednim momencie? Odpowiedź brzmi: matematyka! A raczej – mówiąc dokładniej – matematyka, z którą w rzeczywistym świecie coś poszło nie tak.

Matt Parker nie ma żadnych wątpliwości – cała nasza cywilizacja i codzienne życie opiera się na matematyce – programy komputerowe, finanse, inżynieria i wiele innych dziedzin zawdzięczają swoje istnienie i (na ogół bezproblemowe) działanie właśnie jej. I przez większość czasu matematyka pracuje sobie cichutko za kulisami, nie zwracając na siebie uwagi, aż... pojawia się błąd. Błąd człowieka, który czegoś nie przewidział, czegoś nie dopilnował lub coś nie do końca dobrze zrozumiał lub wdrożył. Wówczas matematyka staje się naprawdę bezlitosna.

W książce „Pi razy oko” Matt Parker zabiera czytelnika w niesamowitą podróż po manowcach zastosowań matematyki w naszym życiu – krainie błędów, pomyłek, wpadek i gliczy, które zdarzają się wszędzie, gdzie tylko ktoś kiedyś użył do czegoś jakichkolwiek obliczeń. Internet, big data, znaki uliczne, loterie, kalendarze, osobliwe zbiegi okoliczności, pozornie uczciwe gry losowe, niedokładności w pomiarze czasu, fałszywe slogany reklamowe, arkusze Excela, konwersje jednostek – przekonajcie się, czym grożą błędy popełniane przez ludzi korzystających z matematyki na co dzień, czyli na dobrą sprawę… przez nas wszystkich! Konsekwencje błędów matematycznych bywają zabawne, zadziwiające, ale niestety także tragiczne. O wszystkich Matt Parker pisze wyjątkowo lekkim piórem, z dystansem i charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru.

O e-booku Pi razy oko: Komedia matematycznych pomyłek blogerzy napisali:

Książka jest fajna, ale też bardzo niepokojąca! Bo dzięki niej uświadomimy sobie, że matematyka jest wszędzie, że jest podstawą naszego życia i funkcjonowania i że bardzo dużo od niej zależy. Jest w Pi razy oko też mnóstwo ciekawostek, nie tylko matematycznych, ale z różnych dziedzin. - Diana Chmiel - Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi

Matt Parker wykazał się nie tylko wiedzą, lecz błyskotliwością w humorystycznym przekazaniu matematycznych prawidłowości, które warto poznać i przyswoić. Taki sposób uczenia matematyki, to ja kupuję. Nauka poprzez humor i śmiech świetnie trafia do każdego z nas. Nawet dla mnie, osoby, która z matematyką nie była za pan brat. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

Pi razy oko: Komedia matematycznych pomyłek od Matt Parker możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wszechświat dał nam tylko dwie miary czasu: rok i dzień. Wszystko inne jest wymysłem ludzkości pragnącej ułatwić sobie życie.
Matt Parker naPIsał książkę, która stała się światowym bestsellerem. Pi razy oko to nie tylko świetnia komedia matematycznych pomyłek. To książka, która potwierdza, że matematyka jest królową nauk. To od niej wszystko zależy. To w niej pokładamy nadzieję. Matematyka nie jest moim konikiem, wręcz jest moją piętą achillesową. Moje umiejętności zakończyły się na ułamkach. Jednak w ułamku sekundy zachęciłem się do przeczytania książki Matta Parkera.

Autor w sposób niezwykle zabawny uświadamia nas o tragicznych konsekwencjach matematycznych błędów, które niosą za sobą wiele katastrof. Jeśli coś nie zadziała w matematycznych trybikach, wówczas wszystko może się posypać. Matematyka, jak każdy wie, jest filarem naszego świata, a nawet wszechświata. Całe nasze życie, nasza cywilizacja opiera się na nauce płynącej z matematycznych reguł. Wiele rzeczy, które wokół nas funkcjonują zależne są od wzorów. Gdy tylko coś pójdzie nie tak, to właśnie matematyka przychodzi z pomocą.

Matt Parker jest jednym z najbardziej znanych popularyzatorów matematyki. W swej książce Pi razy oko ukazuje nam pomyłki, w obliczeniach, które mają wpływ na wszystko to, co nas otacza. Dlaczego most kołysze się, choć nie powinien? Co jest przyczyną katastrof? Odpowiedzi na te pytania udziela Parker. Udziela jest w humorystyczny sposób. I choć traktuje on o nauce, to co najważniejsze, nie zanudza, lecz zaciekawia. I nawet jeśli matematyka jest Wam daleka, to warto sięgnąć po tę książkę, by choć przez chwilę być z nią na TY. Miłośnicy matematyki (ale i nie tylko) czytać będą tę książkę z wyPIekami na twarzy.

Autor, skupił się również na statystyce, która w czasach studenckich była dla mnie prawdziwą zmorą. Jeśli, by mój profesor przedstawił ją w taki sposób, jak Parker budziłaby teraz we mnie przyjemniejsze skojarzenia. A ja patrząc na te książkę, wiem, że matematyka nie jest taka zła, jak dotychczas sądziłem.

Matt Parker wykazał się nie tylko wiedzą, lecz błyskotliwością w humorystycznym przekazaniu matematycznych prawidłowości, które warto poznać i przyswoić. Taki sposób uczenia matematyki, to ja kupuję. Nauka poprzez humor i śmiech świetnie trafia do każdego z nas. Nawet dla mnie, osoby, która z matematyką nie była za pan brat.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Jak bardzo jesteście zaprzyjaźnieni z matematyką? Lubicie ją czy raczej należycie do osób, które siedząc na lekcji w szkole myślały po co ja się tego uczę, przecież to nigdy nie przyda mi się w życiu. Cóż, muszę przyznać, że i ja nie raz tak pomyślałam. Nie miałam szczęścia do nauczycieli i przez większość część swojego życia myślałam, że matematyka to straszna rzecz, od której trzeba trzymać się daleka. Dzisiaj w dalszym ciągu nie jestem w niej dobra (ale też nie zrobiłam nic, żeby to zmienić), ale po przeczytaniu kilku świetnych książek patrzę na nią z dużą fascynacją. Uwielbiam matematyczne popularnonaukowe książki! Dzisiaj mamy do wyboru sporo tytułów, a ja dzisiaj chciałabym zwrócić Waszą uwagę na nowość Pi razy oko. Komedia matematycznych pomyłek.

Autor jest matematykiem rekreacyjnym. Tak, naprawdę coś takiego istnieje – matematyka rekreacyjna to taka, która jest wykorzystywana w celach rozrywkowych, a nie jako działalność zawodowa czy badawcza. Wiele tematów z tej dziedziny nie wymaga znajomości zaawansowanej matematyki. Matematyka rekreacyjna obejmuje łamigłówki i gry matematyczne, często atrakcyjne dla dzieci i nieprzeszkolonych dorosłych, inspirując ich do dalszego studiowania tematu. Do tego Matt Parker jest popularyzatorem nauki i komikiem, więc możecie sobie wyobrazić, jak fajna w jego wydaniu jest matematyka.

Kiedy w roku 1990 kosztem około 1.5 miliarda dolarów na orbicie umieszczono Kosmiczny Teleskop Hubble’a, pierwsze uzyskane z niego zdjęcia rozczarowały. Były nieostre. W samym sercu teleskopu znajdowało się zwierciadło o średnicy 2,4 metra, które miało skupiać co najmniej 70% wpadającego przez obiektyw światła. Okazało się jednak, że ogniskowane jest jednak zaledwie 10-15 % światła, co skutkowało rozmazanymi zdjęciami. (…) Po wielu analizach uznano, że główne zwierciadło teleskopu miało parametr krzywizny równy -1,0139, podczas gdy powinno to być -1,0023.

Jest fajna, ale też bardzo niepokojąca! Bo dzięki tej książce uświadomimy sobie, że matematyka jest wszędzie, że jest podstawą naszego życia i funkcjonowania i że bardzo dużo od niej zależy. Dopóki matematyka jest jakimś abstrakcyjnym pojęciem i kojarzy nam się tylko ze szkołą, możemy traktować ją całkiem obojętnie. Kiedy jednak dowiemy się, na ile rzeczy wpływa, nagle zrozumiemy, jak bardzo jest ważna i jak wielkie i wpływające na życie błędy można popełnić, jeśli użyje się jej w niewłaściwy sposób.

W czternastu rozdziałach autor opowiada nam o matematyce – ale nie ma tu za wiele liczenia, są za to historie ludzi i rzeczy, które znamy z codziennego życia. Dowiemy się, dlaczego mosty się kołyszą i jak niebezpieczne może być zignorowanie tego faktu, czy naprawdę nie można dzielić przez zero, jak matematyka może pomóc w skazaniu niewinnej osoby, dlaczego jest misja Apollo 1, a po niej Apollo 4, na ile sposobów można ułożyć sześć klocków LEGO i kto to policzył, dlaczego 256 jest jedną z najważniejszych liczb w świecie komputerów. Co jeszcze znajdziemy w książce? Bardzo zaskakujące rzeczy, których raczej byście się nie spodziewali w książce o matematyce – na przykład bazy na Księżycu, Gandhi jako agresor w grze komputerowej i geometrię zasuw i zamków do drzwi. Uświadomicie sobie, jak wielkie znaczenie mają liczby w lotach samolotem, że liczby pojawiają się na wojnie i że pamięć cyfrowa ma skończoną pojemność.

Jest w niej też mnóstwo ciekawostek, nie tylko matematycznych, ale z różnych dziedzin (dużo jest też kosmicznych!). Dowiecie się na przykład, że piłka nożna na brytyjskich znakach drogowych ma niewłaściwą geometrię, że w matematyce koło i okrąg to dwie różne rzeczy. jak wyglądała rachunkowość z błędami na glinianych tabliczkach z sumeryjskiego Uruk z okresu 3000-3400 p.n.e., że w 2038 roku wiele komputerów przestanie działać. Ale więcej nie będę już zradzać – przeczytajcie sami!

Liczby wpływają na naszą rzeczywistość, to pewne. Nie mamy pojęcia jak bardzo, dopóki się nie zaczniemy nad tym zastanawiać. A warto poświęcić na to chwilę – być może dzięki temu sami unikniemy jakiegoś błędu. Nie mówiąc już o dowiadywaniu się nowych rzeczy – to zawsze warto robić!

Ocena: 5/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć