ebook Doktor Anna
3.94 / 5.00 (liczba ocen: 141)

Doktor Anna
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 17.95
Audiobook - najniższa cena: 22.45
wciąż za drogo?
33.39 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
25.85 zł
28.72 zł Lub 25.85 zł
35.90 zł Lub 32.31 zł
35.92 zł
17.95 zł
25.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Jak wyglądał szpital pod koniec lat 70. XIX wieku? Przed jakimi problemami stawali polscy lekarze w tamtych czasach? Dlaczego tylko nieliczne kobiety studiowały wtedy medycynę? W drugim tomie serii „Uczniowie Hippokratesa” (ebooki w formacie epub i kindle mobi) Ałbeny Grabowskiej przełomowe odkrycia światowej medycyny przeplatają się z historią rodzinną barwie przedstawionych bohaterów.

Oparta na faktach opowieść o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na ziemiach polskich.

Koniec lat 70. XIX wieku. Anna Tomaszewicz po zakończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie w Zurychu wraca do Warszawy z zamiarem otwarcia praktyki. Jest utalentowana, pełna zapału, ma na koncie doskonale przyjęte przez środowisko publikacje naukowe, chce pomagać ludziom. Ale Towarzystwo Lekarskie, do którego zgłasza się niedługo po przyjeździe, widzi w niej przede wszystkim kobietę – kogoś, kto nigdy nie powinien leczyć. Anna jednak cały czas uparcie dąży do celu i po to, by nostryfikować dyplom i w końcu móc pracować w zawodzie, gotowa jest udać się choćby do samego cara.

Tymczasem w stołecznych domach i szpitalach szerzą się choroby powodowane przez wszechobecny brud i nieprzestrzeganie zasad higieny. Zalecenia Josepha Listera, inicjatora antyseptyki, nawet jeśli znane, są ignorowane i wykpiwane przez większość lekarzy i personel medyczny. Po przytułkach i kamienicach jak dziki ogień rozprzestrzenia się gruźlica, a na salach operacyjnych wielu pacjentów umiera, mimo udanych zabiegów. Żniwo zbiera też gorączka połogowa – przypadłość, na którą doktor Anna zwracała szczególną uwagę.

W tkankę powieści Grabowska wplata historie postaci, które miały przełomowy wpływ na dzieje medycyny: Elizabeth Blackwell, Louisa Pasteura, Wilhelma Röntgena czy Charlesa Darwina.

O e-booku Doktor Anna blogerzy napisali: 

Doktor Anna to opowieść o kobiecie, która wykonała ogromny krok dla rozwoju medycyny. To historia kobiety, która udowodniła, że medycyna nie jest tylko domeną mężczyzn, lecz również kobiet – dla dobra i rozwoju tej dziedziny nauki. To wspaniała historia, którą zdecydowanie Wam polecam. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

Ałbena Grabowska jak za machnięciem różdżki przenosi czytelnika w przeszłość, do czasów, gdy większość metod leczenia opierała się na próbach, a o efektach decydował przypadek. Z wielkim zainteresowaniem śledziłam losy Anny jako kobiety, która w dziedzinie medycyny była zmuszona walczyć niemal o wszystko – przede wszystkim o szacunek i uznanie.  - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku 

Doktor Anna od Ałbena Grabowska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Rewelacyjny drugi tom serii Uczniowie Hippokratesa zachwyci nie tylko miłośników historii medycyny, lecz także wszystkich, którym bliska jest walka kobiet o swoje prawa w pełnym męskiej zuchwałości świecie. Autorce po raz kolejny należą się ogromne brawa!

Kobiety nigdy nie będą szanowane w zawodzie lekarza i żaden pacjent nie zdecyduje się powierzyć im swojego życia czy zdrowia. Słowa te wypowiada jeden z bohaterów Doktor Anny Ałbeny Grabowskiej – powieści będącej bardzo czułym wspomnieniem Anny Tomaszewicz, pierwszej dyplomowanej lekarki praktykującej na ziemiach polskich. Chciałabym teraz zobaczyć miny tych uczonych, którzy przez lata rzucali jej i innym kobietom kłody pod nogi, próbując udowodnić, że zamiast w szpitalu powinny siedzieć w domu. To właśnie dr Tomaszewicz w 1896 roku przeprowadziła w Warszawie pierwsze cesarskie cięcie, to dzięki jej uporowi, ogromnej wiedzy i intuicji położnice przestały umierać w wyniku powikłań okołoporodowych, to wreszcie za sprawą jej delikatności i empatii pacjentki, zwłaszcza należące do biedoty, zaczęły ufać lekarzom.

Tomaszewicz była społecznicą gotową zrezygnować z prywatnego życia. Grabowska w fenomenalny sposób oddała jej silny charakter, prowadząc czytelnika ścieżkami trudnymi emocjonalnie, najeżonymi niechęcią szowinistycznych medyków, co rusz zastawiających pułapki. Udowodniła tym samym, że kobiety od zawsze były niezwykle odporne i zdeterminowane, nawet jeśli przeciwko sobie miały cały świat.

Doktor Anna jest powieścią ponadczasową. To barwna mozaika ludzkich namiętności, ale i ogromnego ryzyka; merytorycznych opinii, ale też przekory i skostniałych poglądów; miłości i przyjaźni, lecz niestety również zawiści.

Jeśli kochacie historyczne smaczki wplecione w wartką, pasjonującą opowieść, Doktor Anna Was zachwyci. Oprócz biografii tej postępowej lekarki znajdziecie tu również historię takich wielkich uczonych jak choćby Louis Pasteur, Charles Darwin czy Wilhelm Röntgen.

Polecam z całego serca!

Ocena: 6/6
©SieCzyta
Lubicie fabularyzowane biografie? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to bardzo Wam polecam serię literacką autorstwa Ałbeny Grabowskiej zatytułowaną Uczniowie Hippokratesa. Do tej pory ukazał się Doktor Bogumił. Książka opowiada o absolwencie Uniwersytetu Medycznego w Wilnie, który w XIX wieku pragnie zostać ginekologiem i pomagać kobietom przeżyć trud porodu.

Kilka słów o fabule

Kolejna odsłona serii przedstawia sylwetkę Anny Tomaszewicz. To „oparta na faktach opowieść o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na ziemiach polskich”. Ponownie jesteśmy w XIX wieku. Anna po skończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie w Zurychu wraca do Warszawy, aby leczyć. Jednak ciasnota umysłów miejscowych władz nie pozwala na dopuszczenie kobiety do praktyki lekarskiej. Anna jest zdeterminowana. Widzi ogromną potrzebę walki z cichym zabójcą pacjentów, czyli nieprzestrzeganiem zasad higieny. Poza tym pragnie pomagać najbardziej potrzebującym – ludziom biednym, przed którymi drzwi do ówczesnej pomocy medycznej są szczelnie zamknięte.

Gdzie nostryfikuje swój dyplom? W jaki sposób uda jej się nieść pomoc i kaganek oświaty? Kto stanie na jej drodze i będzie służył dobrą radą? Tego wszystkiego dowiecie się z najnowszej powieści Ałbeny Grabowskiej.

Dodatkowo autorka poczyniła jeszcze jeden, bardzo ciekawy, krok – wplotła w fabułę wzmianki o dokonaniach bardzo znanych lekarzy i naukowców, bez których dorobku nie byłoby współczesnej medycyny.

Kilka słów o wrażeniach

Ałbena Grabowska jak za machnięciem różdżki przenosi czytelnika w przeszłość, do czasów, gdy większość metod leczenia opierała się na próbach, a o efektach decydował przypadek.

Z wielkim zainteresowaniem śledziłam losy Anny jako kobiety, która w dziedzinie medycyny była zmuszona walczyć niemal o wszystko – przede wszystkim o szacunek i uznanie. Imponowała mi jej determinacja i niezmącona chęć robienia w życiu tego, co dla niej ważne.

Bardzo jestem ciekawa kolejnych odsłon serii. Ałbena Grabowska tka bardzo ciekawe historie. Nie konfrontując opowieści z faktami, powieść kupuję w całości. Bardzo fajna rozrywka.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Ałbena Grabowska napisała kolejną powieść fabularną z historiami prawdziwych postaci. Poznajemy historię końca lat 70. XIX wieku. Medycyna wówczas borykała się z problemami brudu wynikającego z nieprzestrzegania zasad higieny.

Na kartach drugiej części Uczniowie Hippokratesa poznajemy historię doktor Anny Tomaszewicz-Dobrskiej. W pierwszej części mogliśmy poznać historię doktora Bogumiła Korzyńskiego. Doktor Tomaszewicz ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie w Zurychu. Wracając do Warszawy zamierza otworzyć praktykę lekarską. Grono europejskich lekarzy entuzjastycznie przyjęło jej naukowe publikacje. Pomimo przychylności w świecie medycznym, w Polsce napotkała na mur. Towarzystwo Lekarskie sceptycznie spogląda na jej osiągnięcia. Tylko dlatego, że jest kobietą.

Jednak upór doktor Anny jest ogromny. Kobieta dąży do tego, by móc pracować w zawodzie, nie tylko dla własnego rozwoju, lecz przede wszystkim dla dobra medycyny. Odważnie realizuje swój plan. Nie zważając na rzucane pod nogi kłody, krok po kroku dąży do tego, by zaistnieć w świece medycznym.

Doktor Anna Tomaszewicz-Dobrska była pierwszą w Polsce lekarką – kobietą. Była ona prekursorką „opieki położniczej w Polsce, jedną z najbardziej światłych postaci medycyny XIX i XX wieku”. Doktor Anna swym wysiłkiem dowiodła, że kobiety również mogą leczyć i co ważne, w tym zawodzie nie są gorsze od mężczyzn.

Ałbena Grabowska ukazuje nie tylko losy Anny Tomaszewskiej, lecz przybliża nam również realia, z jakimi borykali się lekarze ówczesnych czasów. Zaraz brudu była plagą wywołująca wiele chorób. Autorka doskonale zarysowała klimat tamtych lat. Dzięki tej książce możemy poznać warunki w jakich lekarze pracowali.

Ałbena Grabowska na kartach tej książki ukazuje nie tylko historię doktor Anny, lecz również ludzi, którzy swymi wynalazkami wpłynęli na rozwój medycyny XIX i XX wieku. Możemy z bliska przyjrzeć się historii Elizabeth Blackwell, Louisa Paustera, Wilhelma Rontgena, Charlesa Darwina, Felixa Hoffmanna, Florence Nightingale. A wszystko to ubrane w pięknym literackim stylu Pani Ałbeny Grabowskiej.

Doktor Anna to opowieść o kobiecie, która wykonała ogromny krok dla rozwoju medycyny. To historia kobiety, która udowodniła, że medycyna nie jest tylko domeną mężczyzn, lecz również kobiet – dla dobra i rozwoju tej dziedziny nauki. Doktor Anna to książka, którą zdecydowanie Wam polecam.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć