ebook Doktor Anna
3.91 / 5.00 (liczba ocen: 410)

Doktor Anna
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
najlepsza cena! w historii śledzenia
E-book - najniższa cena: 15.44
Audiobook - najniższa cena: 22.45
wciąż za drogo?
empik#EMPIK - WTK
empik#EMPIK - WTK
-40% 19.75 złpremium: 11.85 zł Lub 11.85 zł
-33% 15.44 zł
-31% 19.75 zł Lub 17.78 zł
28.90 złempikGO: 24.99 zł z Empik Go 24.99 zł
35.90 zł Lub 32.31 zł
25.13 zł
27.52 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Jak wyglądał szpital pod koniec lat 70. XIX wieku? Przed jakimi problemami stawali polscy lekarze w tamtych czasach? Dlaczego tylko nieliczne kobiety studiowały wtedy medycynę? W drugim tomie serii „Uczniowie Hippokratesa” (ebooki w formacie epub i kindle mobi) Ałbeny Grabowskiej przełomowe odkrycia światowej medycyny przeplatają się z historią rodzinną barwie przedstawionych bohaterów.

Oparta na faktach opowieść o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na ziemiach polskich.

Koniec lat 70. XIX wieku. Anna Tomaszewicz po zakończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie w Zurychu wraca do Warszawy z zamiarem otwarcia praktyki. Jest utalentowana, pełna zapału, ma na koncie doskonale przyjęte przez środowisko publikacje naukowe, chce pomagać ludziom. Ale Towarzystwo Lekarskie, do którego zgłasza się niedługo po przyjeździe, widzi w niej przede wszystkim kobietę – kogoś, kto nigdy nie powinien leczyć. Anna jednak cały czas uparcie dąży do celu i po to, by nostryfikować dyplom i w końcu móc pracować w zawodzie, gotowa jest udać się choćby do samego cara.

Tymczasem w stołecznych domach i szpitalach szerzą się choroby powodowane przez wszechobecny brud i nieprzestrzeganie zasad higieny. Zalecenia Josepha Listera, inicjatora antyseptyki, nawet jeśli znane, są ignorowane i wykpiwane przez większość lekarzy i personel medyczny. Po przytułkach i kamienicach jak dziki ogień rozprzestrzenia się gruźlica, a na salach operacyjnych wielu pacjentów umiera, mimo udanych zabiegów. Żniwo zbiera też gorączka połogowa – przypadłość, na którą doktor Anna zwracała szczególną uwagę.

W tkankę powieści Grabowska wplata historie postaci, które miały przełomowy wpływ na dzieje medycyny: Elizabeth Blackwell, Louisa Pasteura, Wilhelma Röntgena czy Charlesa Darwina.

O e-booku Doktor Anna blogerzy napisali: 

Doktor Anna to opowieść o kobiecie, która wykonała ogromny krok dla rozwoju medycyny. To historia kobiety, która udowodniła, że medycyna nie jest tylko domeną mężczyzn, lecz również kobiet – dla dobra i rozwoju tej dziedziny nauki. To wspaniała historia, którą zdecydowanie Wam polecam. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

Ałbena Grabowska jak za machnięciem różdżki przenosi czytelnika w przeszłość, do czasów, gdy większość metod leczenia opierała się na próbach, a o efektach decydował przypadek. Z wielkim zainteresowaniem śledziłam losy Anny jako kobiety, która w dziedzinie medycyny była zmuszona walczyć niemal o wszystko – przede wszystkim o szacunek i uznanie.  - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku 

Doktor Anna od Ałbena Grabowska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Rewelacyjny drugi tom serii Uczniowie Hippokratesa zachwyci nie tylko miłośników historii medycyny, lecz także wszystkich, którym bliska jest walka kobiet o swoje prawa w pełnym męskiej zuchwałości świecie. Autorce po raz kolejny należą się ogromne brawa!

Kobiety nigdy nie będą szanowane w zawodzie lekarza i żaden pacjent nie zdecyduje się powierzyć im swojego życia czy zdrowia. Słowa te wypowiada jeden z bohaterów Doktor Anny Ałbeny Grabowskiej – powieści będącej bardzo czułym wspomnieniem Anny Tomaszewicz, pierwszej dyplomowanej lekarki praktykującej na ziemiach polskich. Chciałabym teraz zobaczyć miny tych uczonych, którzy przez lata rzucali jej i innym kobietom kłody pod nogi, próbując udowodnić, że zamiast w szpitalu powinny siedzieć w domu. To właśnie dr Tomaszewicz w 1896 roku przeprowadziła w Warszawie pierwsze cesarskie cięcie, to dzięki jej uporowi, ogromnej wiedzy i intuicji położnice przestały umierać w wyniku powikłań okołoporodowych, to wreszcie za sprawą jej delikatności i empatii pacjentki, zwłaszcza należące do biedoty, zaczęły ufać lekarzom.

Tomaszewicz była społecznicą gotową zrezygnować z prywatnego życia. Grabowska w fenomenalny sposób oddała jej silny charakter, prowadząc czytelnika ścieżkami trudnymi emocjonalnie, najeżonymi niechęcią szowinistycznych medyków, co rusz zastawiających pułapki. Udowodniła tym samym, że kobiety od zawsze były niezwykle odporne i zdeterminowane, nawet jeśli przeciwko sobie miały cały świat.

Doktor Anna jest powieścią ponadczasową. To barwna mozaika ludzkich namiętności, ale i ogromnego ryzyka; merytorycznych opinii, ale też przekory i skostniałych poglądów; miłości i przyjaźni, lecz niestety również zawiści.

Jeśli kochacie historyczne smaczki wplecione w wartką, pasjonującą opowieść, Doktor Anna Was zachwyci. Oprócz biografii tej postępowej lekarki znajdziecie tu również historię takich wielkich uczonych jak choćby Louis Pasteur, Charles Darwin czy Wilhelm Röntgen.

Polecam z całego serca!

Ocena: 6/6
©SieCzyta
Lubicie fabularyzowane biografie? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to bardzo Wam polecam serię literacką autorstwa Ałbeny Grabowskiej zatytułowaną Uczniowie Hippokratesa. Do tej pory ukazał się Doktor Bogumił. Książka opowiada o absolwencie Uniwersytetu Medycznego w Wilnie, który w XIX wieku pragnie zostać ginekologiem i pomagać kobietom przeżyć trud porodu.

Kilka słów o fabule

Kolejna odsłona serii przedstawia sylwetkę Anny Tomaszewicz. To „oparta na faktach opowieść o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na ziemiach polskich”. Ponownie jesteśmy w XIX wieku. Anna po skończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie w Zurychu wraca do Warszawy, aby leczyć. Jednak ciasnota umysłów miejscowych władz nie pozwala na dopuszczenie kobiety do praktyki lekarskiej. Anna jest zdeterminowana. Widzi ogromną potrzebę walki z cichym zabójcą pacjentów, czyli nieprzestrzeganiem zasad higieny. Poza tym pragnie pomagać najbardziej potrzebującym – ludziom biednym, przed którymi drzwi do ówczesnej pomocy medycznej są szczelnie zamknięte.

Gdzie nostryfikuje swój dyplom? W jaki sposób uda jej się nieść pomoc i kaganek oświaty? Kto stanie na jej drodze i będzie służył dobrą radą? Tego wszystkiego dowiecie się z najnowszej powieści Ałbeny Grabowskiej.

Dodatkowo autorka poczyniła jeszcze jeden, bardzo ciekawy, krok – wplotła w fabułę wzmianki o dokonaniach bardzo znanych lekarzy i naukowców, bez których dorobku nie byłoby współczesnej medycyny.

Kilka słów o wrażeniach

Ałbena Grabowska jak za machnięciem różdżki przenosi czytelnika w przeszłość, do czasów, gdy większość metod leczenia opierała się na próbach, a o efektach decydował przypadek.

Z wielkim zainteresowaniem śledziłam losy Anny jako kobiety, która w dziedzinie medycyny była zmuszona walczyć niemal o wszystko – przede wszystkim o szacunek i uznanie. Imponowała mi jej determinacja i niezmącona chęć robienia w życiu tego, co dla niej ważne.

Bardzo jestem ciekawa kolejnych odsłon serii. Ałbena Grabowska tka bardzo ciekawe historie. Nie konfrontując opowieści z faktami, powieść kupuję w całości. Bardzo fajna rozrywka.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Ałbena Grabowska napisała kolejną powieść fabularną z historiami prawdziwych postaci. Poznajemy historię końca lat 70. XIX wieku. Medycyna wówczas borykała się z problemami brudu wynikającego z nieprzestrzegania zasad higieny.

Na kartach drugiej części Uczniowie Hippokratesa poznajemy historię doktor Anny Tomaszewicz-Dobrskiej. W pierwszej części mogliśmy poznać historię doktora Bogumiła Korzyńskiego. Doktor Tomaszewicz ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie w Zurychu. Wracając do Warszawy zamierza otworzyć praktykę lekarską. Grono europejskich lekarzy entuzjastycznie przyjęło jej naukowe publikacje. Pomimo przychylności w świecie medycznym, w Polsce napotkała na mur. Towarzystwo Lekarskie sceptycznie spogląda na jej osiągnięcia. Tylko dlatego, że jest kobietą.

Jednak upór doktor Anny jest ogromny. Kobieta dąży do tego, by móc pracować w zawodzie, nie tylko dla własnego rozwoju, lecz przede wszystkim dla dobra medycyny. Odważnie realizuje swój plan. Nie zważając na rzucane pod nogi kłody, krok po kroku dąży do tego, by zaistnieć w świece medycznym.

Doktor Anna Tomaszewicz-Dobrska była pierwszą w Polsce lekarką – kobietą. Była ona prekursorką „opieki położniczej w Polsce, jedną z najbardziej światłych postaci medycyny XIX i XX wieku”. Doktor Anna swym wysiłkiem dowiodła, że kobiety również mogą leczyć i co ważne, w tym zawodzie nie są gorsze od mężczyzn.

Ałbena Grabowska ukazuje nie tylko losy Anny Tomaszewskiej, lecz przybliża nam również realia, z jakimi borykali się lekarze ówczesnych czasów. Zaraz brudu była plagą wywołująca wiele chorób. Autorka doskonale zarysowała klimat tamtych lat. Dzięki tej książce możemy poznać warunki w jakich lekarze pracowali.

Ałbena Grabowska na kartach tej książki ukazuje nie tylko historię doktor Anny, lecz również ludzi, którzy swymi wynalazkami wpłynęli na rozwój medycyny XIX i XX wieku. Możemy z bliska przyjrzeć się historii Elizabeth Blackwell, Louisa Paustera, Wilhelma Rontgena, Charlesa Darwina, Felixa Hoffmanna, Florence Nightingale. A wszystko to ubrane w pięknym literackim stylu Pani Ałbeny Grabowskiej.

Doktor Anna to opowieść o kobiecie, która wykonała ogromny krok dla rozwoju medycyny. To historia kobiety, która udowodniła, że medycyna nie jest tylko domeną mężczyzn, lecz również kobiet – dla dobra i rozwoju tej dziedziny nauki. Doktor Anna to książka, którą zdecydowanie Wam polecam.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć