ebook Czterdzieści zasad miłości
4.13 / 5.00 (liczba ocen: 142260)

Czterdzieści zasad miłości
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 20.46
wciąż za drogo?
33.39 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
28.72 zł Lub 25.85 zł
28.90 zł
35.90 zł Lub 32.31 zł
35.90 zł
20.46 zł
26.25 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (7)
Inne proponowane

Powieść jednej z najważniejszych tureckich pisarek. Czy jednak książka może wywrócić życie do góry nogami i dać siłę do poszukiwania szczęścia? Elif Shafak szuka odpowiedzi na to pytanie w książce „Czterdzieści zasad miłości”.

Życie bez miłości w ogóle się nie liczy.

Ella Rubinstein – Amerykanka, lat niespełna czterdzieści, trójka dorastających dzieci i małżeństwo w trakcie rozpadu. Każdy jej dzień wygląda tak samo: dba o dom oraz przygotowuje pełnowartościowe posiłki dla najbliższych. Do czasu, gdy zostaje zatrudniona jako recenzentka w jednej z agencji literackich.
Jej pierwsze zlecenie to maszynopis powieści o Rumim – trzynastowiecznym poecie nazywanym Szekspirem świata islamu. Ella, początkowo sceptyczna, wraz z lekturą odkrywa, że historia Rumiego w zdumiewający sposób odzwierciedla jej własną.
Od tego momentu jej życie diametralnie się zmienia.

Rekomendacje e-booka Czterdzieści zasad miłości:

"Szkatułkowa powieść o złudnie przyjemnym życiu w schronie zbudowanym z nawyków i rytuałów oraz o tym, co się dzieje, kiedy ze schronu gwałtownie wyciągnie się kilka cegieł." - Olga Wróbel, Kurzojady

"Skacząc na osi czasu między filozofią, emocjami, mistycyzmem a brutalną rzeczywistością, Elif Shafak tworzy niezwykły, a jednak wciąż znajomy świat, właściwy dla nas wszystkich. Piękna lektura!" - Georgina Gryboś-Szczepanik, literackakavka.pl

O e-booku Czterdzieści zasad miłości blogerzy napisali:

Elif Shafak naszpikowała swoją historię mnóstwem uczuć: nienawiścią, zazdrością, chciwością, lecz za każdym razem pozwala wygrać dobru, prawdzie, przyjaźni oraz miłości. Autorka pokazuje, że w każdym uczuciu należy pamiętać przede wszystkim o sobie. Bohaterowie książki, próbują odnaleźć odpowiedź na pytanie, jak zatracić się w miłości, nie zatracając tym samym siebie. - Katarzyna Kulik - Jej Wysokość Literatura

Czterdzieści zasad miłości od Elif Shafak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Czterdzieści zasad miłości to trzecia z kolei powieść Elif Shafak, którą miałam okazję przeczytać. Ostatnie dwie – 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie oraz Bękart ze Stambułu – zawiesiły poprzeczkę niezwykle wysoko, dlatego też do tego tytułu podchodziłam z lekką rezerwą, jednak nie mniejszym entuzjazmem, niż poprzednio.

Zawsze ze zniecierpliwieniem i podekscytowaniem wypatruję nowych tytułów tej autorki w zapowiedziach literackich. Tym razem dałam się jednak zaskoczyć – jest to powieść nieco inna, niż wspomniane wcześniej dwie. Główna fabuła jest przeplatana fragmentami powieści, dotyczącej życia XIII-wiecznego poety Rumiego. To książka w książce, która – jak wskazuje tytuł – opowiada o miłości. Uczuciu głębokim i wielowymiarowym, nie dającym się zawrzeć w sztywnych formach i definicjach. Główna bohaterka mierzy się z pytaniem: czy życie bez miłości jest możliwe?

Czterdzieści zasad miłości – życie według nauk Rumiego

Życie Elli jest spokojne – choć może prawdziwiej byłoby napisać: pozbawione wyrazu. Każdy jej dzień charakteryzuje rutyna; przygotowuje śniadanie dla dzieci i męża, a po ich wyjściu większość swojego czasu spędza na sprzątaniu i gotowaniu wymyślnych kolacji, które poda im wieczorem. Coś jednak się zmienia, kiedy Ella zostaje recenzentką jednej z agencji literackich. Pierwszą książką, którą ma zrecenzować, jest maszynopis debiutanckiej powieści o Rumim – XIII-wiecznym poecie, nazywanym Shakespearem islamu. Od tego momentu jej życie diametralnie się zmienia, a bohaterka odkrywa, jak wiele łączy ją z mistrzem. Pod wpływem impulsu, nie zważając na profesjonalizm, postanawia odnaleźć w internecie autora dzieła i dowiedzieć się czegoś więcej, na temat jego fascynacji Rumim. Wkrótce Ella odkryje, jak inaczej mógłby wyglądać jej świat, gdyby była w nim miłość.

Elif Shafak w nowej odsłonie

Czterdzieści zasad miłości różni się od poprzednich powieści Elif Shafak. To książka rozdarta na dwie części: współczesną – opisującą zmagania głównej bohaterki z własnym życiem i codziennością, oraz opowieść o Rumim – poecie, mistrzu i jego naukach, która została tu przedstawiona jako debiutancka powieść, czytana przez główną bohaterkę. Elif Shafak naszpikowała swoją historię mnóstwem uczuć: nienawiścią, zazdrością, chciwością, lecz za każdym razem pozwala wygrać dobru, prawdzie, przyjaźni oraz miłości.

Czterdzieści zasad miłości to książka, która nie jest obarczona balastem historycznym i politycznym, z jakim muszą zmagać się bohaterowie, jak miało to miejsce w Bękarcie ze Stambułu. Wątkiem przewodnim książki jest miłość, która posiada wiele twarzy. Jest to uczucie, którym obdarzamy siebie, kogoś bliskiego, ale również Boga. To właśnie o tym pisze Elif Shafak – o miłości do Boga, bez względu na wyznawaną religię. Jest to jednocześnie powieść, która na piedestale stawia nas samych. Pokazuje, że w każdym uczuciu należy pamiętać przede wszystkim o sobie. Bohaterowie książki, próbują odnaleźć odpowiedź na pytanie, jak zatracić się w miłości, nie zatracając tym samym siebie.

Bohaterka Czterdziestu zasad miłości musi przebyć daleką drogę, aby zrozumieć, czym jest miłość. Podobnie, jak przedstawiony w opowieści o Rumim Szams z Tebrizu – jego przyjaciel – niejednokrotnie będzie musiała się jej wyrzec, by naprawdę się do niej zbliżyć.

Ocena: 4/6
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć