ebook Na zawsze w lodzie. Śladami tragicznej wyprawy Johna Franklina
4.08 / 5.00 (liczba ocen: 2119)

Na zawsze w lodzie. Śladami tragicznej wyprawy Johna Franklina
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 38.19
wciąż za drogo?
44.63 złpremium: 28.79 zł Lub 28.79 zł
38.19 zł Lub 34.37 zł
47.99 zł
-5% 38.39 zł
43.19 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)

Kiedy arktyczna przygoda zamienia się w koszmar…

Na zawsze w lodzie to pełna dramatyzmu opowieść o zorganizowanej w 1845 roku brytyjskiej ekspedycji pod dowództwem sir Johna Franklina. Jej celem było odkrycie Przejścia Północno-Zachodniego, czyli morskiej drogi z Europy do Azji, wiodącej przez ekstremalnie niegościnny Ocean Arktyczny. Oba statki podróżników, Terror i Erebus, zniknęły bez śladu, a cała wyprawa zakończyła się gehenną i śmiercią wszystkich jej uczestników. W ślad za nimi ruszyły misje ratunkowe, a wiele lat później kolejne ekspedycje mające odkryć losy marynarzy.

Czy tylko niesprzyjająca pogoda i głód doprowadziły do tragedii? Każda z ówczesnych ekspedycji borykała się przecież z podobnymi problemami. Przeprowadzona w latach osiemdziesiątych XX wieku ekshumacja trzech członków załogi Franklina, których ciała przez 138 lat spoczywały w wiecznej zmarzlinie, rzuciła nowe światło na jedną z największych zagadek wypraw morskich. Odnalezienie kilka lat temu wraków obu statków również umożliwiło udzielenie odpowiedzi na wiele pytań.

Na zawsze w lodzie to trzymająca w napięciu historia biurokratycznej pychy, heroicznego męstwa, przerażającego kanibalizmu i możliwości ówczesnej nauki.

„Saga o Franklinie była relacją kryjącą w sobie zagadkę, historią pełną domysłów i przypuszczeń, zbiorem pogłosek, legendą, heroiczną przygodą i hagiografią narodu. W książce Na zawsze w lodzie staje się powieścią detektywistyczną, tym bardziej trzymającą w napięciu, że prawdziwą”.
Z przedmowy Margaret Atwood

„Książka jest opowieścią o jeszcze jednym przykładzie złamania przez przyrodę aroganckiej buty człowieka ukształtowanego przez niezachwianą wiarę w postęp. Najnowocześniejsze w owym czasie sposoby konserwowania żywności, na których w dużej mierze oparto plany ekspedycji, stały się jedną z przyczyn katastrofy. Jest to również świetna ilustracja wykorzystania otwartego, interdyscyplinarnego podejścia badawczego do rozwiązywania zagadek przeszłości”. - prof. dr hab. Krzysztof Kubiak, politolog, historyk wojskowości (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)

„Mrożąca krew w żyłach opowieść (…), gwarantująca czytelnikom lekturę do późna w nocy”. - „Chicago Tribune”

O e-booku Na zawsze w lodzie. Śladami tragicznej wyprawy blogerzy napisali:

Fantastyczna opowieść o tragicznych wydarzeniach, którą czyta się niczym powieść detektywistyczą. Sprawa ekspedycji została tu dokładnie opisana, zbadana od podszewki. Nie brak w niej szczegółów i ważnych informacji. Jeśli tak jak mnie fascynują Was ekspedycje na Północ, zachęcam do jej przeczytania. - Katarzyna Kulik - Jej Wysokość Literatura

Na zawsze w lodzie. Śladami tragicznej wyprawy Johna Franklina od Owen Beattie, John Geiger możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Na zawsze w lodzie. Śladami tragicznej wyprawy Johna Franklina to reportaż, który zwrócił od razu moją uwagę. Dawno temu czytałam Ekspedycję, która bardzo mnie pochłonęła. Pamiętam, że byłam pod urokiem tej książki przez kilka tygodni… To świadectwo z jednej strony ogromnego cierpienia i straty, z drugiej zaś wielkiej pasji i dążenia do osiągnięcia tego, co wydaje się niemożliwe. Dokładnie tak samo jest w przypadku Na zawsze w lodzie O. Beattiego i J. Geiger. Kimże byśmy byli bez wielkich odkryć geograficznych? Bez wątpienia należą do nich również próby eksploracji surowej i wrogiej Północy. Fascynują mnie te wyprawy, widzę w nich wielki upór i siłę ludzi… zwykłych ludzi. Tę książkę przeczytałam z ogromną przyjemnością, dziś chciałabym opowiedzieć o niej nieco więcej.

Na zawsze w lodzie – tragiczna wyprawa sir Johna Franklina

W 1845 roku sir John Franklin wyrusza na Północ w celu odkrycia przejścia Północno-Zachodniego, morskiej drogi z Europy do Azji, wiodącej przez Ocean Atlantycki. Ekspedycja kończy się tragicznie – oba statki o złowieszczych nazwach, Terror i Erebus, znikają bez śladu, a wszyscy uczestnicy mrą, niczym muchy. Co doprowadziło do niepowodzenia sir Franklina? Czy to warunki pogodowe, ostre i złowieszcze mrozy, zgotowały im śmierć? A może głód, który zaczął coraz dokuczliwiej im doskwierać? Wszak pojawiły się pogłoski o tym, że członkowie ekspedycji zjadali siebie nawzajem, w panicznym strachu przed śmiercią głodową. A może wróg czaił się gdzie indziej, a dla ludzi epoki XIX wieku był jeszcze nieznany?

Wyprawa Sir Johna Franklina owiana jest tajemnicą. Spoczywa pod grubą bryłą lodu, pod którą autorzy tej książki usiłują się dostać. W latach 80′ przeprowadzono ekshumację odnalezionych pod lodem ciał, dotarto też do wraków statków, które dokładnie zbadano. To udzieliło odpowiedzi na wiele pytań, ale dziś wiemy jeszcze więcej…

Fantastyczny reportaż, który czyta się niczym powieść

Na zawsze w lodzie to bardzo rzeczowy reportaż, naszpikowany mnóstwem faktów, podczas lektury, którego nie sposób się nudzić. To opowieść o męstwie, heroizmie, nadludzkim wysiłku, przerażającym po dziś kanibalizmie i możliwościach współczesnej nauki. Bez osób takich, jak Sir John Franklin, dzisiejsze społeczeństwo wyglądałoby zgoła inaczej. Podczas czytania przez myśl przechodziło mi wciąż jedno pytanie: czy ta historia powtórzyłaby się dziś, z tą wiedzą i możliwościami, jakie posiadamy? Czy ci wszyscy młodzi chłopcy musieli umrzeć w takich męczarniach i strachu, byśmy – ludzie XXI wieku – dotarli do tego miejsca, w którym jesteśmy?

Fantastyczna opowieść o tragicznych wydarzeniach, którą czyta się niczym powieść detektywistyczą. Sprawa ekspedycji została tu dokładnie opisana, zbadana od podszewki. Nie brak w niej szczegółów i ważnych informacji. Jeśli tak jak mnie fascynują Was ekspedycje na Północ, zachęcam do jej przeczytania.

Ocena: 4/6
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć