ebook Zapaść. Reportaże z mniejszych miast
3.68 / 5.00 (liczba ocen: 661) Ilość stron (szacowana): 256

Zapaść. Reportaże z mniejszych miast
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 19.75
Audiobook - najniższa cena: 19.95
wciąż za drogo?
33.39 złpremium: 17.95 zł Lub 17.95 zł
-23% 27.64 zł Lub 24.88 zł
32.31 zł Lub 29.08 zł
35.90 zł
19.75 zł
27.64 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

„Szymaniak – autor książki «Urobieni. Reportaże o pracy» – wreszcie daje głos Polsce mniejszych miast: piętnasto-, trzydziesto-, czterdziestotysięcznych. Bez takich książek politycy i warszawscy publicyści byliby jak dzieci we mgle” – Grzegorz Sroczyński, Gazeta.pl

Według Polskiej Akademii Nauk niemal połowie z dwustu pięćdziesięciu pięciu średnich miast w Polsce grozi społeczno-ekonomiczna zapaść.
– Wyludnienie, – upadający przemysł, – bezrobocie, – problemy mieszkaniowe, – utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, smog, – układy polityczne, – coraz starsi mieszkańcy.

Marek Szymaniak, autor książki „Urobieni. Reportaże o pracy”, próbuje ustalić, co jest przyczyną tak fatalnej sytuacji, a o szczerą odpowiedź prosi tych, którym kryzys zagraża najbardziej.

Podczas podróży po Polsce spotyka się z mieszkańcami i miejskimi aktywistami, rozmawia z samorządowcami, oficjalne statystyki zestawia z rzeczywistością. Nie boi się stawiać trudnych pytań, nie ocenia, ale nie zadowala się też ogólnikowymi diagnozami oderwanymi od lokalnych problemów.
Szukając odpowiedzi, uważnie wsłuchuje się w głosy tych, którzy wyjechali, jak również tych, którzy pomimo ciężkiej sytuacji postanowili zostać. Z reporterską wnikliwością opisuje zastaną rzeczywistość, tworząc realistyczny portret Polski mniejszych miast i ich mieszkańców.

Fragment reportażu „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast” Marek Szymaniuk [ebook do pobrania jako plik epub lub kindle mobi]:

Arkadiusz i Magda, młode małżeństwo, wiosną 2017 roku przenieśli się do Kętrzyna. Dla niej był to powrót do rodzinnego miasta. Dla niego przeprowadzka za miłością.

– Pochodzę z podobnej wielkości miasta na Pomorzu, czterdzieści tysięcy mieszkańców, więc znam takie życie – mówi Arkadiusz, kiedy spotykamy się w grudniu 2019 roku. – Gdy wyjeżdżałem na studia do Bydgoszczy, to ojciec powtarzał mi, żebym nigdy do rodzinnego miasta nie wracał, bo nie ma po co. Po przeprowadzce za Magdą do Kętrzyna wziął mnie na bok: „Jak ci mówiłem, żebyś nie wracał do wioski, to co innego miałem na myśli”.

– Powiedział, że Arek przeprowadził się z dupy do dupy – śmieje się Magda.

Kiedy w latach siedemdziesiątych szykowano reformę administracyjną kraju, Kętrzyn był podobno brany pod uwagę jako jeden z kandydatów do funkcji miasta wojewódzkiego. Ostatecznie wybrano Suwałki, które dzięki temu zaczęły się intensywnie rozwijać, a Kętrzyn trafił do województwa olsztyńskiego. W 1970 roku oba miasta startowały z podobnego poziomu – około dwudziestu tysięcy mieszkańców. Dziś dzieli je przepaść, nie tylko pod względem demograficznym. W Suwałkach mieszka siedemdziesiąt tysięcy ludzi, w Kętrzynie rocznik statystyczny odnotowuje ich dwadzieścia siedem tysięcy, ale w rzeczywistości jest ich znacznie mniej, bo spora część zameldowanych wyjechała za granicę lub na studia do metropolii…

Zapaść. Reportaże z mniejszych miast od Marek Szymaniak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Wprawdzie ludzi to nie drzewa, można ich przesadzać, ale nie w każdej ziemi rozkwitną tak samo.
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć