ebook Jeże: Najeżona kłopotami namiętność
4 / 5.00 (liczba ocen: 191)

Jeże: Najeżona kłopotami namiętność
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 15.95
wciąż za drogo?
Virtualo#Black Friday
Virtualo#Black Friday
-30% 15.95 zł
-31% 17.55 zł Lub 15.80 zł
29.67 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
19.90 zł
31.90 zł Lub 28.71 zł
15.95 zł
19.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)

Dlaczego jeże są tak fascynujące? Hugh Warwick – dożywotni członek Brytyjskiego Towarzystwa Ochrony Jeży – bada dziwaczny humor z nimi związany i towarzyszące im mity, m.in. nieszczęsne jabłko na grzbiecie. Obala kilka niesłusznych oskarżeń i stara się wyjaśnić, skąd w nas ta najeżona kłopotami namiętność. Chociaż Międzynarodowe Igrzyska Olimpijskie Jeży potrafią przerosnąć nawet jego... „Jak nie kochać w tej książce? Jest zabawna, pełna wiedzy, czarująca, przemyślana ekologicznie i – co ważne – niesentymentalna. Nigdy bym nie pomyślał, że co lepsze kawałki książki o jeżach będę czytał każdemu, kto się nawinie” – Nicholas Lezard, „Guardian”

Proszę państwa, oto jeż, jeż ma kolce wzdłuż i wszerz – a oprócz tego to niezwykle ciekawe i urocze zwierzę, które żyje tuż obok nas. Wędruje przez pola i po obrzeżach lasów, myszkuje w parkach i ogrodach, nocami przemyka przez ulicę.

Oto oda do pokornego jeża napisana przez jeżowego fanatyka. Opowieść o tym, czym właściwie jeże się zajmują i co mówią o naszej potrzebie kontaktu z dziką przyrodą, a także o zmianach środowiska. To podróż w czasie (sięgająca miocenu), przez kulturę (co o jeżach sądzili Herodot i Beatrix Potter) i w przestrzeni, bo Warwick przemierza Hebrydy Zewnętrzne, szuka rzadkiej odmiany jeża w Japonii i czołga się przez pola w Shropshire.

Hugh Warwick – z humorem i wyczuciem – opowiada wszystko, co moglibyście chcieć wiedzieć o jeżach, a także o kilku rzeczach, o których nigdy byście nie pomyśleli (że chcecie je wiedzieć).

Rekomendacje e-booka Jeże: Najeżona kłopotami namiętność:

„Wspaniała, szalona książka. Podczas lektury zapomnicie o bożym świecie” – Jeanette Winterson

„Doskonałe antidotum na kryzys gospodarczy” – Libby Purves

„Jednocześnie zabawna, wzruszająca i pełna obsesji… Prawdziwie satysfakcjonująca lektura” – „New Scientist”

„Koniec końców nie wiadomo kiedy dowiadujesz się masy rzeczy o jeżach i że nieustannie parskasz śmiechem” – „Oxford Times”

„Jest tu coś więcej niż echo legendarnego przyrodnika Geralda Durrella. Warwicka przepełnia humor, miłość i niekończąca się ciekawość” – „LA Times”

O e-booku Jeże: Najeżona kłopotami namiętność blogerzy napisali:

Hugh Warwick urzeka nie tylko anegdotami i informacjami o jeżach, lecz swą miłością do tych stworzonek. Sam fakt, że był w stanie przelecieć pół świata, by spotkać się z jeżem, wiele mówi o jego uczuciu. To właśnie dzięki temu jego książka jest wyjątkowa. - Katarzyna Kulik - Jej Wysokość Literatura

Jeże: Najeżona kłopotami namiętność od Hugh Warwick możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Jeże. Najeżona kłopotami namiętność to kolejna perełka z serii EKO Wydawnictwa Marginesy! Bardzo lubię tę serię i skrupulatnie kolekcjonuję wszystkie egzemplarze. Nie dość, że przekazują ogrom wiedzy zaserwowanej w bardzo przystępny sposób, to cudownie wyglądają razem na półce! Tym razem głównymi bohaterami są właśnie jeże – dość popularne i powszechne w Polsce ssaki… Lecz powiedzcie sami: co tak naprawdę wiecie o jeżach? Aby wzbogacić swoją wiedzę, koniecznie przeczytajcie książkę… ale zanim to zrobicie, zapoznajcie się również z tą recenzją.

Jeże – ssaki, która urzekają

Bliskie spotkanie z jeżem miałam chyba tylko raz w życiu. Było to latem, kiedy po 6 rano wychodziłam z domu na autobus, by dojechać do pracy. Tuż przed furtką stał jeż, który spotkaniem naszym, jak się zdaje, nie był zaskoczony. Nie zwinął się w kolczastą kulkę, nie przeraził. Obdarzył mnie obojętnym spojrzeniem, po czym podreptał przed siebie. Ja z kolei bardzo się uradowałam z tego spotkania. To właśnie wtedy uświadomiłam sobie, że o jeżach wiem niewiele.

Hugh Warwick bada za to jeże od lat – stały się one jego pasją, miłością, częścią życia. To im poświęcił wiele nocy, kiedy to śledził ślady ich stópek w terenie, nie zważając na zimno i niewygodę. To razem z nimi przeżywał wszystkie radości, gdy odnajdowały się w środowisku naturalnym, asymilowały z grupą; oraz smutki, kiedy od czasu do czasu padały ofiarą żarłocznego borsuka… Czy też rozczarowania, kiedy to wielokrotnie dochodził do wniosku, że jeże nie grzeszą inteligencją. Hugh Warwick doskonałym, lekkim i niezwykle interesującym stylem opisuje życie jeży – ich historię (nie zapominając również, by wspomnieć o przyszłości, jaka ich czeka), codzienność, znaczenie w środowisku. Rozwiewa mity i przesądy na temat jeży, oczyszcza je z niesłusznych oskarżeń i zarzutów, stawia w lepszym świetle. Co więcej – w swojej książce podaje sposoby, dzięki którym możemy chronić jeże. Gdybym tylko miała ogród, a nie maleńki balkon w bloku, z pewnością dostosowałabym się do tych cennych rad!

To, czego chcielibyście się dowiedzieć o jeżach, znajduje się właśnie w tej książce…

…To, czego nie chcielibyście – również.

Oda do jeża

Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że Jeże. Najeżona kłopotami namiętność to właściwie oda do jeża – oddanie czci i hołdu tym niepozornym, małym kolczastym ssakom. Czy wiedzieliście, że istnieją Międzynarodowe Igrzyska Olimpijskie Jeży? Ja również nie miałam o tym pojęcia! To właśnie takie perełki wyłapiecie z tej opowieści – pełnej humoru i ciepła książki o jeżach.

Autor urzeka nie tylko anegdotami i informacjami o jeżach, lecz swą miłością do tych stworzonek. Sam fakt, że był w stanie przelecieć pół świata, by spotkać się z jeżem, wiele mówi o jego uczuciu. To właśnie dzięki temu jego książka jest wyjątkowa.

Ocena: 5/6
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć