ebook Więcej niż człowiek
3.96 / 5.00 (liczba ocen: 17078)

Więcej niż człowiek
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 23.88
wciąż za drogo?
35.25 złpremium: 22.74 zł Lub 22.74 zł
-25% 28.43 zł Lub 25.59 zł
29.56 zł Lub 26.60 zł
37.90 zł
23.88 zł
29.54 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)

Oszałamiająca wizja przyszłości, w której dochodzi do kolejnych ewolucyjnych zmian. Czy jednak znajdzie się w niej miejsce na humanistyczne wartości? „Więcej niż człowiek” (e-book w formacie epub i kindle mobi) to najsłynniejsza powieść Theodore’a Sturgeona, wyróżniona International Fantasy Award.

„Sturgeon jest jak naczynie pełne pysznego kawioru” – Brian Aldiss

Prostaczek, który jest telepatą i może zniszczyć człowieka samym spojrzeniem.
Dziewczyna, która siłą woli przesuwa przedmioty.
Bliźniaczki, które potrafią się teleportować na dowolną odległość.
Dziecko z zespołem Downa, które ma umysł geniusza.
Chłopak, który dzięki swoim zdolnościom mógłby rządzić światem, ale jest zupełnie pozbawiony zasad moralnych.

Sześcioro wyrzutków obdarzonych niezwykłymi talentami łączy się w jedną osobowość, Homo gestalt. To kolejny etap w ewolucji – nadczłowiek.
Czy ta wspólnota odniesie się z pogardą do zwykłych ludzi i ich sobie podporządkuje? Czy odnajdzie w sobie miłość i będzie działać dla dobra ludzkości?

O e-booku Więcej niż człowiek blogerzy napisali:

Książka Więcej niż człowiek została wydana blisko 70 lat temu i jest obecnie zaliczana do kanonu science fiction. To ciekawa i dobrze napisana książka, której głównym tematem jest kolejny etap ewolucji człowieka – Homo gestalt. - Łukasz Marciniak - Świat fantasy

To właśnie jest piękne w tych wszystkich klasykach science-fiction... Że są nie tylko ciekawymi opowieściami dla fanów gatunku, ale są pełne emocji, refleksji i poruszają tematy, do których zawsze można się odnieść. Zdecydowanie godna uwagi historia, choć obawiam się, że nie wszyscy przez nią przebrną. - Meg Sheti - BookeaterReality

Więcej niż człowiek od Theodore Sturgeon możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Oto kolejna ponadczasowa opowieść, niemal zawsze aktualna, stanowiąca nie tylko rozrywkową powieść fantastyczną, ale niosąca ze sobą istotny przekaz. To właśnie jest piękne w tym wszystkich klasykach science-fiction... Że są nie tylko ciekawymi opowieściami dla fanów gatunku, ale są pełne emocji, refleksji i poruszają tematy, do których zawsze można się odnieść. Zdecydowanie godna uwagi historia, choć obawiam się, że nie wszyscy przez nią przebrną.

Cała recenzja na blogu: Więcej niż człowiek

Ocena: 4/6
©BookeaterReality
Więcej niż człowiek Theodore'a Sturgeona to już osiemnasta książka wydana w serii Wehikuł czasu przybliżającej nam klasyczne powieści science fiction. Ta pozycja, jak sam tytuł wskazuje, opowiada o nowym rodzaju istot inteligentnych – a konkretnie Homo gestalt, z pewnością znajdzie więc fanów wśród amatorów fantastyki socjologicznej.

Opowieść zaczyna się od historii dwudziestopięcioletniego głupka, który żyje jak zwierzę, ale patrząc na ludzi potrafi na nich wpływać, następnie poznajemy telekinetyczkę Janie i czarne, umiejące się teleportować bliźniaczki, a w końcu także Małego, który nie jest w stanie komunikować się w tradycyjny sposób, ale zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Kiedy wreszcie się spotykają, wchodzą w swoisty rodzaj symbiozy, będąc elementami jednego organizmu, czyli Homo gestalt. Ponieważ historia jest podzielona na trzy odrębne części, w drugiej na pierwszy plan wysuwa się nowy bohater – Gerry, który z pomocą psychoterapeuty próbuje poradzić sobie z zapomnianą traumą, w trzeciej zaś dostajemy wątek miłosny, gdy pewna panna opiekuje się żołnierzem-inżynierem z amnezją i po przejściach.

Zaś wszystkie wspomniane powyżej wypadki łączą dywagacje na temat Homo gestalt i tego, czym różni się od tradycyjnego człowieka oraz na jakich zasadach mógłby funkcjonować. Nie ma tu więc akcji w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, jest za to sporo wiedzy z zakresu psychologii, filozofii i etyki, bo prawie każdy z bohaterów poszukuje tu w jakiś sposób swojej tożsamości, równowagi psychicznej i miejsca dla siebie w otaczającym go świecie. Niestety, całość kończy się puentą, zalatującą zbyt nachalnym jak na mój gust dydaktyzmem, że bez moralności nawet nadczłowiek nie jest w stanie wejść na wyższy stopień rozwoju.

Warstwa językowa prezentuje się tu bardzo pomysłowo – narrator wszechwiedzący zmienia bowiem styl i dobór słów w zależności od opisywanej postaci, dzięki czemu możemy spróbować zrozumieć, jak odmiennie od nas percypuje otoczenie, jednak ostrzegam, że nie będzie to łatwe.

Choć to powieść ma jedną z najbardziej udanych okładek w tej serii, to jej treść i forma raczej mnie do siebie nie przekonały, mimo że jest tu wiele elementów, które zazwyczaj sobie cenię, czyli zaawansowane środki stylistyczne i spora dawka analizy psychologicznej. Niestety, nie byłam w stanie zaangażować się w tę wielokrotnie ocierającą się o absurd i nonsens luźną fabularnie historię, choć naprawdę zainteresował mnie główny koncept, czyli Homo gestalt. I o ile satysfakcjonuje mnie ilość spoglądania w głąb umysłu, czy unaocznienie, że normalni ludzie nie są praktycznie wcale w stanie zrozumieć tych nowych, to zabrakło mi pokazania, jak taka nowa ludzkość mogłaby zmienić sposób funkcjonowania tradycyjnego społeczeństwa. Dlatego też uważam, że to z jednej strony intrygująca, a z drugiej momentami ciężkostrawna pozycja.

Reasumując, sięgnijcie po Więcej niż człowiek Theodore'a Sturgeona, jeżeli chcecie zapoznać się z hipotezą Homo gestalt, choć nastawcie się przy tym na niełatwą w odbiorze, meandrującą po pozornie niezwiązanych ze sobą wydarzeniach lekturę, która zawiera sporą dawkę psychologii i etyki.

Ocena: 3+/6
©Głodna Wyobraźnia
Książka Więcej niż człowiek została wydana blisko 70 lat temu i jest obecnie zaliczana do kanonu science fiction. Powieść jest podzielona na 3 części, w których wątki i postacie przeplatają się ze sobą. Książka jest napisana lekko i prosto, a do tego dobrze przemyślana i zaplanowana. Szczególnie pierwsza część potrafi zrobić duże wrażenie, w której autor znakomicie pokazuje jak osoby z pewnymi dysfunkcjami widzą i odbierają świat, ale również z czym muszą się mierzyć każdego dnia - z poczuciem inności i niezrozumieniem.

Autor w swojej książce na warsztat bierze jak może wyglądać kolejny etap ewolucji człowieka i przed jakimi wyzwaniami staniemy w związku z tym. Nie są to wcale ludzie odporni na wszystkie choroby, czy żyjący bardzo długo, lecz osoby z pewnymi dysfunkcjami, które razem potrafią łączyć się w jedną osobowość, Homo gestalt, osiągając w ten sposób niesamowite możliwości. Wynika z tego wiele interesujących dyskusji i spostrzeżeń, które pomimo upływu lat czyta się wciąż bardzo dobrze.

Więcej niż człowiek to ciekawa i dobrze napisana książka, której głównym tematem jest kolejny etap ewolucji człowieka – Homo gestalt.

Ocena: 4+/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć