ebook Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
3.88 / 5.00 (liczba ocen: 137)

Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.74
Audiobook - najniższa cena: 27.99
wciąż za drogo?
22.74 zł Lub 20.47 zł
22.90 zł
34.99 zł Lub 31.49 zł
24.90 zł
29.73 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

Zbiór reportaży laureata Nagrody im. R. Kapuścińskiego i autora „Płuczek”, które znalazły się m.in. w finale Nagrody Literackiej „Nike”. Paweł P. Reszka przedstawia losy matek, ojców i dzieci wciągniętych w polskie piekła. To historie, ułożone z reporterską precyzją i jednocześnie wielką wrażliwością, z tropów i śladów wydobytych z prokuratur, akt sądowych, zeznań i opowieści. To oblicza polskiej rodziny, których – zanurzeni w stereotypowych wyobrażeniach i zamykający oczy przed tabu – na co dzień nie widzimy. „Wstrząsające, bolesne, nie do uwierzenia, napisane oszczędnym językiem. Reszka zabiera nas wprost w otchłań polskiego rodzinnego piekła, które istnieje, czasem za ścianą i nie wolno nam o nim zapomnieć. Bardzo za tę książkę dziękuję” – Ewa Winnicka

Nie mówię do niego czule, ale w środku tak o nim myślę…

Paweł P. Reszka oddaje głos nastoletnim dzieciobójczyniom, żonom przez lata bitym i upokarzanym przez swoich pijących mężów, sprawcom brutalnych mordów, którzy nie widzą swojej winy, a także świadkom rodzinnych tragedii, pracownikom społecznym i policji.

Wśród jego bohaterów są m.in.:
– rodzice, którzy zagłodzili swoją córkę,
– małżeństwo emerytów opiekujące się dorosłym synem z niepełnosprawnością,
– rodzina usiłująca wypędzić z córki złego ducha za pomocą egzorcyzmów,
– czarnoskóry bokser z domu dziecka,
– nastolatka, która zbuntowała się przeciwko reżimowi pogotowia opiekuńczego,
– gimnazjalista, który się powiesił, najprawdopodobniej z głodu.
Historie te układają się w obraz świata, w którym czasami, nieoczekiwanie i wbrew wszystkiemu, pojawia się też dobro.

Zbiór „Białe płatki, złoty środek” zawiera reportaże nominowane do Nagrody Grand Press.

Rekomendacje Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne:

- „Wstyd i poniżenie zachowujemy dla siebie, jeśli ktoś chciałby o nich usłyszeć, musi zasłużyć na nasze zaufanie. Reszce zawierzyli bohaterowie rodzinnych historii, zawierzą mu również czytelnicy. Ta książka to dowód reporterskiej wiarygodności. Dzięki jego wrażliwości, opowieści o ludziach, których życia przeleciały przez luki w systemie, czyta się z troską i współczuciem” – Mikołaj Grynberg

O e-booku Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne blogerzy napisali: 

Historie opisane przez polskiego reportera są porażające. Grozę budzi fakt, że one cały czas pojawiają się w naszej rzeczywistości i otoczeniu. Co więcej, udowadniają, że ludzka tragedia i rodzinny horror mają się dobrze, a zło często znajduje podatny grunt i rośnie w siłę. Na czytanie tej książki trzeba być gotowym. Pomimo ogromnego ładunku emocjonalnego jaki niesie, gorąco polecam. - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku 

Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne od Paweł Piotr Reszka możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Słowem wstępu

Lektura Płuczek. Poszukiwacze żydowskiego złota Pawła Piotra Reszki odcisnęła na mnie wyraźny ślad. Mając w głowie to wspomnienie czułam, że najnowszy zbiór opowiadań będzie równie mocny i bezkompromisowy. Przyznaję, że obawiałam się tej książki, ponieważ wzięcie pod lupę rodziny i wyciągnięcie na światło dzienne tego, co dzieje się za drzwiami polskich domostw, może wstrząsnąć. Takie wrażenia miałam również po lekturze reportaży Justyny Kopińskiej (Polska odwraca oczy, Z nienawiści do kobiet) oraz Mai Staśko i Justyny Wieczorkiewicz (Gwałt polski).

Nie pomyliłam się. Historie opisane przez polskiego reportera są porażające. Grozę budzi fakt, że one cały czas pojawiają się w naszej rzeczywistości i otoczeniu. Co więcej, udowadniają, że ludzka tragedia i rodzinny horror mają się dobrze, a zło często znajduje podatny grunt i rośnie w siłę.

Z jednej strony dramatyczne jest to, że ta książka powstała. Gdyby nie działo się źle, to Paweł Piotr Reszka nie miałby o czym pisać. Z drugiej, nie możemy przechodzić obojętnie obok tragicznych historii. Dlatego dobrze się stało, że reporter opisał krzywdy drugiego człowieka. To pozwala wyjść z bańki przeświadczenia, że zło jest w odwrocie i budzi się sporadycznie. Każdy z nas ma swoje troski i zmartwienia, ale warto i trzeba być empatycznym oraz szeroko otwierać oczy na otoczenie.

Kilka słów o fabule

Historie opisane przez Pawła Piotra Reszkę to nie tylko wydarzenia i znaki, na które winniśmy być uwrażliwieni. To również działania osób, na które kompletnie nie mamy wpływu. W książce zostały przedstawione losy między innymi dzieciobójczyń, morderców, rodziców, którzy zagłodzili swoją córkę, rodziny usiłującej wypędzić za pomocą egzorcyzmów złego ducha z ciała córki i wiele innych. Każdy reportaż zostawia ślad. Każdy sprawia, że w głowie się kotłuje.

Słowem podsumowania

To, co wstydliwe, żenujące, osobiste zostawiamy dla siebie. Dzielenie się osobistymi przeżyciami z drugą, obcą osobą nie jest łatwe, a czasami niemożliwe. Pawłowi Piotrowi Reszce udało się zdobyć zaufanie i został powiernikiem wielu historii. Poza tym oddał głos policji, pracownikom społecznym, sąsiadom.

Całość ułożyła się w oszczędny i bez zbędnej językowej wirtuozerii obraz ludzkiej tragedii. Poraża!

Na czytanie książki trzeba być gotowym. Pomimo ogromnego ładunku emocjonalnego jaki niesie, gorąco polecam.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć