ebook Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu - audiobook
0 / 5.00 (liczba ocen: 0) Ilość stron (szacowana): 473

Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu - audiobook
audiobook (mp3)

Audiobook - najniższa cena: 29.53
wciąż za drogo?
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
29.53 zł 20% rabatu
-23% 30.72 zł Lub 27.65 zł
39.90 zł Lub 35.91 zł
34.02 zł
35.91 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Inne proponowane

Dlaczego nieprzebrane rzesze biły pokłony pomnikowi gen. Karola Świerczewskiego, choć pewna część wiedziała o zbrodniach tego żołnierza Ludowego Wojska Polskiego? W pasjonującym reportażu Krzysztof Potaczała – autor takich głośnych książek non-fiction jak „To nie jest miejsce do życia” czy „Zostały tylko kamienie” – odkrywa kulisy śmierci i kultu Świerczewskiego „Waltera” – bożyszcza komunizmu, alkoholika, kobieciarza, nieobliczalnego dowódcy i agenta sowieckiego wywiadu.

O audiobooku „Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu”:

Przez ponad 60 lat do niewielkich Jabłonek w Bieszczadach rokrocznie „pielgrzymowały” tysiące Polaków. Pojedynczo i grupowo oddawali hołd poległemu właśnie tutaj generałowi Karolowi Świerczewskiemu, postaci wykreowanej przez ludową władzę nie tylko na narodowego bohatera, ale wręcz komunistycznego świętego. Świerczewski stał się bożyszczem PRL-u. Jego imię nadawano ulicom, szkołom i zakładom przemysłowym, znalazło się na sztandarach wojskowych i harcerskich, a jego podobizna w końcu ozdobiła znaczki pocztowe i zielony pięćdziesięciozłotowy banknot.
Przed wystawionym generałowi pomnikiem w Jabłonkach składano przysięgi na wierność ojczyźnie, osądzano zmyślonych wrogów, śpiewano patriotyczne pieśni, ale też handlowano pokątnie złotą biżuterią i pito wódkę zakąszaną kiełbasą z rożna.

W 1977 roku w obchodach trzydziestolecia śmierci „Waltera” uczestniczyło – jak podały media – blisko 15 tysięcy osób. A ledwie na dwa lata przed upadkiem PRL-u ku czci generała zbudowano u podnóża gór gigantyczne muzeum, przez co zabrakło pieniędzy na nową szkołę w Baligrodzie… Bugu i z Bieszczadów" oraz "Zostały tylko kamienie. Akcja Wisła, wygnanie i powroty". Mieszka w Ustrzykach Dolnych.

Audiobooka wysłuchasz w doskonałej interpretacji Andrzeja Hausnera.

Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu - audiobook od Krzysztof Potaczała możesz już bez przeszkód słuchać formie audiobooka (mp3).
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć