ebook Letnie przesilenie
4 / 5.00 (liczba ocen: 147)

Letnie przesilenie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 14.29
Audiobook - najniższa cena: 19.90
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
20.90 zł
21.53 zł
23.92 zł Lub 21.53 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
14.29 zł
23.62 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Kinga Dargiewicz, Amelia Chełmicka oraz Kostek Piotrowski, Krzysztof Wielopolski, Grzegorz Łyszkin i Karol Lewin nie pamiętają wojny, jednak ona wciąż powraca za sprawą wspomnień i przeżyć ich rodziców. Rozdarci pomiędzy tym, co prawe i właściwe, a tym, co wygodne i proste, muszą odpowiedzieć sobie na wiele pytań dotyczących moralności, zasad i swojego miejsca na ziemi. Pragną pójść swoimi ścieżkami losu, jednak zagadki z przeszłości nie pozwalają im zapomnieć zarówno o wielkiej namiętności, jak i równie ogromnej nienawiści.

To opowieść o miłości, przyjaźni, zdradzie i zemście za zrujnowane dzieciństwo.

O e-booku Letnie przesilenie blogerzy napisali: 

Już po raz drugi Joanna Jax zabrała mnie w emocjonalną podróż do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wróciłam poruszona, ale i w pełni usatysfakcjonowana. - Kasia Sosnowicz - SieCzyta

Wszystkie przedstawione w książce wydarzenia, zostają ze sobą płynnie powiązane, a losy bohaterów przecinają się w newralgicznych momentach, sprawiając, iż nie raz czytelnikowi przyspieszy tętno. - Sandra Jędrowiak - Miłość do czytania

Letnie przesilenie od Joanna Jax możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Letnie przesilenie jest drugą częścią cyklu Duchy minionych lat autorstwa Joanny Jax. Śledzimy w niej losy bohaterów, których czytelnicy mogli poznać już w części pierwszej pt. Wiosenne przebudzenie.

Miłośnicy pióra autorki, doskonale orientują się jednak, iż główni bohaterowie to potomkowie postaci znanych z Jej poprzednich powieściowych cykli: Zemsta i przebaczenie, Zanim nadejdzie jutro, Prawda zapisana w popiołach.

W Letnim przesileniu po raz kolejny cofamy się do lat 70-tych XX wieku. Dla wielu, książka ta, będzie więc okazją do odświeżenia wspomnień. Młodsi czytelnicy, mają wspaniałą sposobność pobrać ciekawą lekcję historii, stanowiącą tło rozgrywających się w książce wydarzeń.

Nakreślając tło historyczne, autorka nie ograniczyła się jedynie do przedstawienia sytuacji panującej w Polsce: uzależnienia rządku od Moskwy i zachodnich pożyczek, podwyżek, poczynań ZOMO i SB, z drugiej strony strajków i coraz odważniejszej działalności KORu.
Śledzimy również sytuację na Bliskim Wschodzie, w Niemczech, Chile i Wielkiej Brytanii.
Wydarzenia mające miejsce w różnych częściach świata, zostają wplecione w fabułę, przeplatając się jednocześnie z losami bohaterów Letniego przesilenia. Postaci te, mimo, iż znają się od lat, przyjaźnią, są dla siebie niemal rodziną, często stoją po dwóch, zupełnie różnych stronach barykady. Do głosu dochodzą tutaj również wydarzenia z przeszłości, a co za tym idzie, poczucie niesprawiedliwości i chęć zemsty za doznane w dzieciństwie krzywdy.

Intrygi, kłamstwa, brutalność, zbrodnie, demoralizacja, działanie z okrutną premedytacją, dążenie do władzy, przekupstwo, korupcja, łapówkarstwo, brak możliwości zaufania komukolwiek, przeciwstawione zostają tutaj osobistym dramatom, pragnieniu miłości i szczęścia, dążeniu do życia w spokojnym, bezpiecznym miejscu z ukochaną osobą u boku.
Wszystkie przedstawione w książce wydarzenia, zostają ze sobą płynnie powiązane, a losy bohaterów przecinają się w newralgicznych momentach, sprawiając, iż nie raz czytelnikowi przyspieszy tętno.

Warto wspomnieć, iż podobnie jak w innym powieściach Joanny Jax, tło historyczne nie jest przytłaczające.
Myślę, że zadowoli zarówno miłośników fabularyzowanej literatury historycznej, jak i osoby, które z historią są na bakier.
Jestem również pewna, że większość czytelników, w trakcie lektury tej powieści, z zainteresowaniem zgłębi bardziej szczegółowe informacje historyczne dotyczące czasu, w którym rozgrywa się akcja tej powieści.

Letnie przesilenie jest drugą z czterech zaplanowanych części tego cyklu.

Bardzo jestem ciekawa jak potoczą się losy bohaterów, których kontynuacja już niedługo w „esienny pożegnaniu oraz Zimowym śnie.

Ocena: 5/6
©Miłość do czytania …
Już po raz drugi Joanna Jax zabrała mnie w emocjonalną podróż do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wróciłam poruszona, ale i w pełni usatysfakcjonowana.

Czasami ludzie kochają tych, których nie powinni. To zdanie idealnie oddaje motyw przewodni drugiego tomu sagi historyczno-obyczajowej Duchy minionych lat pióra Joanny Jax. Miłość niespełniona i prowadząca do zguby jest zdecydowanie głównym bohaterem Letniego przesilenia – ważniejszym nawet niż sami potomkowie Łyszkinów i Wielopolskich. To ona steruje ich losem, żąda poświęceń, a nierzadko krwawej ofiary. Oplata ich niczym bluszcz, zaciskając się na sercach coraz mocniej, gdy tylko pomyślą o ucieczce. I nawet jeśli daje chwile prawdziwego szczęścia, zaraz każe za nie słono płacić.

Praktycznie każdy z bohaterów stworzonych przez Jax źle lokuje swoje uczucia. Nie tylko nie może liczyć na wzajemność, lecz także staje się ofiarą – wykorzystaną i bez skrupułów porzuconą. Taki los spotyka między innymi oficera wywiadu Grzegorza Łyszkina, pociągającą, ale i wyrachowaną Amelię Imhoff, a nawet bezwzględnego i odpornego na zło Karola Lewina. Olsztyńska pisarka skręca ich losy w spiralę strachu, manipulacji, igrania z najważniejszymi w życiu wartościami. Stawiając ich w trudnych sytuacjach życiowych, po raz kolejny na kartach swojej powieści zadaje kluczowe pytanie: Czy szczęście można budować kosztem innych?

U Joanny Jax cenię przede wszystkim zamiłowanie do historii (nie tylko Polski) i bardzo umiejętne wplatanie ważnych informacji w zawirowania losu stworzonych przez nią postaci. W Letnim przesileniu nawiązań do niełatwej przeszłości naszego kraju jest całe mnóstwo, dzięki czemu ten tom staje się przy okazji mocnym zapisem odwagi, waleczności, ale i odczłowieczenia ludzi tak zwyczajnych jak my. Obok sprawy braci Janoszów, którzy w latach sześćdziesiątych przemycili do Polski dwa wagony klejnotów, olsztyńska pisarka przypomina m.in. zamieszki robotników w Radomiu i Ursusie, śmierć Stanisława Pyjasa, a nawet pucz generała Pinocheta w Chile, zamieniając swoją powieść w wyjątkowo interesującą podróż – i to z pełnym pasji przewodnikiem. Usatysfakcjonowani zatem będą nie tylko miłośnicy rodzinnych sag i uczuciowych perypetii.

Bardzo jestem ciekawa, jaki los Joanna Jax wybierze dla swoich bohaterów w kolejnej części serii Duchy minionych lat. Dowiemy się całkiem niedługo, bo Jesienne pożegnanie już jest w przygotowaniu.

Ocena: 5/6
©SieCzyta
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć