ebook Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym
4.25 / 5.00 (liczba ocen: 38)

Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 23.99
wciąż za drogo?
23.99 zł

Reporter i syn w żałobie wraca, by odkryć prawdę o losie zaginionej matki

Są takie książki, przy których inne milkną. To jest właśnie jedna z nich. - Marcin Wicha

Trudno opanować wzruszenie podczas lektury tej książki. Autor w mistrzowski sposób prowadzi czytelnika w mrok swojego dzieciństwa, tam gdzie na zawsze pozostali jego rodzice. Ponad pół wieku po ich śmierci wraca na Białoruś, żeby skonfrontować się z oprawcami matki i ojca. Nie osądza ich jednak, lecz stara się zrozumieć co wyzwoliło w nich "furię zadawania krzywdy". Jerzy Szperkowicz w swoim znakomitym reportażu udowadnia, że rany zadane dzieciom przez wojnę nigdy się nie goją. - Magdalena Grzebałkowska

Październikowy świt 1943 roku. Dom jeszcze śpi. Mama, już ubrana, karmi trzymiesięczną Irenkę. Za chwilę wychodzi, przed nią osiemnaście kilometrów. Chce odebrać ubranka córeczki oddane na przechowanie znajomej w sąsiedniej wsi. Załatwi to szybko, wróci przed nocą. O swojej wyprawie nie mówi mężowi, nie puściłby jej samej.

Ponad pięćdziesiąt lat po wojnie dorosły syn wraca na Białoruś, do krainy dzieciństwa. Rozpoczyna reporterskie śledztwo – chce odkryć prawdę o losie zaginionej matki, którą w tamten październikowy poranek widział po raz ostatni.

Są historie, które decydują o całym życiu i które przez całe życie chce się zapomnieć, ale one upominają się, by zostać opowiedziane. Jerzy Szperkowicz, dziennikarz i reporter, w przygotowywanym wiele lat reportażu włamuje się do własnej pamięci, ale i pamięci świadków tamtych wydarzeń, by odsłonić straszną tajemnicę i zrozumieć relacje między sąsiadami z jednej wsi. Prawda, którą odkrywa, okazuje się gorsza niż wszystkie przypuszczenia.

Emocjonalne literackie świadectwo za sprawą unikalnego stylu i wrażliwości autora zmienia się w uniwersalną opowieść o człowieczeństwie i próbie pogodzenia się z tym, z czym pogodzić się nie sposób.

To jest książka szamańska, zaklinająca rzeczywistość, opowiadająca zupełnie inaczej o przeszłości: są tu wojenna partyzantka i bieda, są chłopi z chutorów i dwór rodziców. Ale choć Szperkowicz śledztwu w sprawie śmierci matki i ojca poświęca większą część życia, w równym stopniu karczuje sobie drogę przez historię, jak i przez opowieść o niej. Zaklina swoich rozmówców, wyciąga ich wspomnienia, ale nie destyluje ich, nie stara się oczyścić. Przeciwnie – właśnie w bogactwie życia, w jego skomplikowaniu, pomnożeniu i poplątaniu ścieżek szuka prawdy.  - Paulina Małochleb, krytyczka literacka, autorka bloga „Książki na ostro”

O e-booku Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym blogerzy napisali:

Jerzy Szperkowicz pisze szczerze i przejmująco, powracając do koszmaru jakim była dla niego wojna. To opowieść o odwadze potrzebnej, by odkryć i udźwignąć ciężar prawdy. Prawdy okrutnej. Może więc lepiej byłoby jej nie poznać? Po co znowu cierpieć? Ten reportaż to wyjątkowa opowieść, poruszające świadectwo o ludzkiej podłości, człowieczeństwie, tożsamości i prawdzie. - Marta Pyznar - Cuddle up with a good book

Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym od Jerzy Szperkowicz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Publicysta i dziennikarz Jerzy Szperkowicz swoją mamę widział po raz ostatni, gdy miał dziesięć lat, w 1943 roku, gdy wyszła w tajemnicy przed rodziną do oddalonego o 18 km domu przyjaciółki po przechowane u niej pieniądze i rzeczy dla urodzonej kilka miesięcy wcześniej córeczki. Wrócę przed nocą powiedziała komuś po drodze. Nigdy nie wróciła. Miesiąc później z domu zostaje wyprowadzony jej mąż, a kilka lat później Jerzy wraz z siostrami pociągiem zostaje repatriowany do Polski. Po pięćdziesięciu latach Jerzy Szperkowicz powraca na Białoruś, na dawne Kresy, aby odszukać śladów swojej matki oraz rozwikłać tajemnicę śmierci rodziców.

Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym jest bardzo osobistym reportażem o pamięci i przejmującą opowieścią rodzinną. Książką, w której autor występuje w podwójnej roli: dociekliwego reportera oraz cierpiącego i skrzywdzonego przez wojnę syna, w rolach niemożliwych do pogodzenia. Jerzy Szperkowicz wraca w swojej książce do przeszłości, do pamiętnego październikowego dnia, w którym zginęła jego mama, chwili gdy stracił ojca, ale też do czasów kiedy wszyscy byli razem. Autor opowiada o tym jak zbierał informacje o rodzicach, jak docierał do dzieci, wnuków sąsiadów mieszkających w rodzinnych stronach autora. Podróżuje, rozmawia, pragnąc dowiedzieć się co stało się z jego rodzicami. Fakty są okrutne. Ludzie nie chcą z nim rozmawiać i to nie dlatego, że nie pamiętają tego co wydarzyło się przed laty. Nawet gdyby jego rozmówcy mogli pomóc, nie chcą. Prawda przegrywa z milczeniem.

We Wrócę przed nocą Jerzy Szperkowicz opowiada również o tym, jak radzimy sobie z bolesną przeszłością i traumą, pisze o tym jakie on i jego siostry mają podejście do wydarzeń przeszłości. Każde z nich zachowuje się inaczej. Najstarsza Danusia nie chce rozgrzebywać tego co było, nie chce rozmawiać o rodzicach, ucieka w religię i wiarę. Jerzy przez lata pragnie zapomnieć, ale nie może i nie chce zapomnieć o matce, dlatego rozpoczyna poszukiwania, kopie w przeszłości, chcąc poznać prawdę o losach rodziców. Najmłodsza Irena ucieka z Polski, byle jak najdalej od PRL i bloku wschodniego.
Dziennikarz w swoim osobistym i autobiograficznym reportażu burzy mit o heroicznej i bohaterskiej białoruskiej partyzantce, która mordowała, grabiła i której ofiarami padli oboje rodzice Szperkowicza. Nie jest to jednak opowieść o wielkiej historii, liczy się wyłącznie ta jedna historia, która dla autora stała się źródłem nie dającego się ubrać w słowa bólu, gniewu i lęku, które powracają mimo upływu lat.

Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym czyta się ze ściśniętym gardłem. Jerzy Szperkowicz pisze szczerze i przejmująco, powracając do koszmaru jakim była dla niego wojna. To opowieść o odwadze potrzebnej, by odkryć i udźwignąć ciężar prawdy. Prawdy okrutnej. Może więc lepiej byłoby jej nie poznać? Po co znowu cierpieć?

Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym to wyjątkowa opowieść, poruszające świadectwo o ludzkiej podłości, człowieczeństwie, tożsamości i prawdzie.

Ocena: 5/6
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć