ebook Zrozumieć szaleństwo
3.63 / 5.00 (liczba ocen: 8345)

Zrozumieć szaleństwo
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 26.87
wciąż za drogo?
VIRTUALO#VIRTUALO Urodziny
VIRTUALO#VIRTUALO Urodziny
32.46 złpremium: 20.94 zł Lub 20.94 zł
34.90 zł Lub 31.41 zł
26.87 zł
31.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)

Finalistka roku 2020 w konkursie Royal Society Science Books – corocznej nagrody przyznawanej za wybitne książki popularnonaukowe. Najlepsza książka 2020 roku według „The Guardian”, „The Telegraph” i „The Times”. Susannah Cahalan – jedna z najodważniejszych amerykańskich dziennikarek, autorka bestselerowego pamiętnika „Mózg w płomieniach” – bada tajemnicę najgłośniejszego eksperymentu w historii współczesnej psychiatrii i odkrywa mroczną prawdą, która się za nim kryła.

– Czym jest obłęd?
– W jaki sposób go zdiagnozować i jak go leczyć?
W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania psycholog z uniwersytetu stanfordzkiego David Rosenhan i siedmioro innych zdrowych osób udał się do szpitali psychiatrycznych na terenie Ameryki, żeby sprawdzić zasadność diagnoz psychiatrycznych. Zmuszeni do pozostania na oddziale zamkniętym, dopóki nie „udowodnią”, że są normalni, wszyscy ośmioro wyszli ze szpitala z niepokojącymi diagnozami i jeszcze bardziej alarmującymi historiami z czasu ich hospitalizacji. Przełomowe badanie Rosenhana rozbiło całą dziedzinę psychiatrii, doprowadzając do zamknięcia wielu zakładów psychiatrycznych i na zawsze zmieniając sposób diagnozowania chorób psychicznych.
Śledztwo przeprowadzone przez Calahan pokazuje, że niewiele rzeczy w tej historii było dokładnie takie, jak się wydaje. Co tak naprawdę zdarzyło się za zamkniętymi drzwiami oddziałów psychiatrycznych?

O e-booku Zrozumieć szaleństwo blogerzy napisali: 

Zrozumieć szaleństwo to niezwykle poruszająca lektura, to zatrważająca historia. Jest doskonałą lekturą nie tylko dla psychiatrów, lecz każdego z nas. Dzięki niej możemy bliżej przyjrzeć się psychiatrii, a przede wszystkim osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne, by uświadomić sobie, że ich stan nie jest obłędem. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

Zrozumieć szaleństwo od Cahalan Susannah możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Susannah Cahalan w pierwszej książce Umysł w ogniu opisała swoją prawdziwą wstrząsającą historię. Druga książka autorki pt. Zrozumieć szaleństwo ukazuje kulisy eksperymentu, którego podjął się David Rosenhan.

Psycholog z uniwersytetu stanfordzkiego wraz z siedmioma „zdrowymi” osobami udając zaburzenia psychiatryczne dostali się do szpitali psychiatrycznych w Ameryce. Celem eksperymentu przeprowadzonego przez pseudopacjentów było sprawdzenie słuszności diagnoz podejmowanych na osobach zaburzonych. Autorka dokładnie opisuje metody leczenia, jakie w XX wieku stosowano w psychiatrii. Poznajemy warunki oraz sposoby podejścia personelu wobec pacjentów, których uważano za ludzi drugiej kategorii. Wielu psychiatrów nie wiedziało jak powinno podejść się do pacjenta. Często działali po omacku.

Fakty, które ukazuje ta książka są bulwersujące. Pozwalają zadać pytania, czy osoby zaburzone psychiczne przebywające w zakładach zamkniętych otrzymują należną i stosowną pomoc? Badania dokonane przez Davida Rosenhana doprowadziły do rewolucji w dziedzinie psychiatrii. Doprowadziły one do zamknięcia wielu zakładów psychiatrycznych, gdyż ich prowadzenie pozostawiało wiele do życzenia i miało się nijak do diagnozowania chorób psychicznych.

Susannah Cahalan na kartach tej książki powraca do historii ze swojego życia, gdy lekarze jej medyczny przypadek z „łatwością” zaszufladkowali jako chorobę psychiczną. Jednak zainteresowanie doktora Souhela Najjara uchroniło Cahalan przed zamknięciem w oddziale zamkniętych. Myślę, że ta historia miała ogromny wpływ na to, że dziennikarka „New York Post” postanowiła ukazać nam kulisy eksperymentu przeprowadzonego przez Rosenhana.

Zrozumieć szaleństwo to niezwykle poruszająca lektura, to zatrważająca historia. Historia ta, jak sama autorka przyznaje „jest prawdziwa – i jednocześnie nie jest”. Prawdą jest fakt przeprowadzonego eksperymentu. Nieprawdą są diagnozy przeprowadzone na ośmiu pacjentach, którzy „zgłosili” się z fikcyjną „chorobą”. Fikcja jest tutaj kluczowa, gdyż jak opisano w książce, psychiatrzy diagnozowali zdrowe osoby. To pozwala nam zadać pytanie o słuszność i trafność diagnoz prowadzonych wobec osób z prawdziwymi zaburzeniami psychicznymi? Czy te osoby są pod właściwą opieką? Czy zamknięcie ich w zakładzie zamkniętym będzie dla nich pomocne?

Smutne jest również to, że choroby psychiczne określane były mianem „obłędu”. Czym zatem jest obłęd? Czy takie określenie wobec osób borykających się problemami natury psychicznej nie jest krzywdzące, marginalizujące? Myślę, że ta książka jest doskonałą lekturą nie tylko dla psychiatrów, lecz każdego z nas. Dzięki niej możemy bliżej przyjrzeć się psychiatrii, a przede wszystkim osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne, by uświadomić sobie, że ich stan nie jest obłędem.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć