ebook Rozpływaj się
3.19 / 5.00 (liczba ocen: 69)

Rozpływaj się
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 26.28
wciąż za drogo?
30.60 złpremium: 19.74 zł Lub 19.74 zł
26.28 zł Lub 23.65 zł
30.60 zł Lub 27.54 zł
32.90 zł
32.90 zł
26.28 zł
26.48 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

„Rozpływaj się” to pierwsza powieść o życiu eurosierot. Mocna i wyrazista, uciążliwie szczera i rozbrajająco zabawna, boleśnie życiowa i niezwykle aktualna. Opowiada o Polsce w Unii Europejskiej i osieroconym pokoleniu, zmuszonym dorastać bez dorosłych, którzy za chlebem wyjechali na Zachód. Anna Cieplak uzupełnia tą książką brakujący fragment narracji o współczesnej Polsce.

O powieści „Rozpływaj się”; autor: Anna Cieplak [e-book do pobrania w formacie epub i kindle mobi]:

Było ich czworo, a ich drogi co rusz się przecinały. Przed laty wszystko wydawało się prostsze – Robert i Alina, Janek i Marca. Teraz jest Dorotka, rozwód, kredyt, wróżby z kart, chwilówki i zdrapki.

Rok 1999
Ruda Śląska. W jednym familoku mieszkają Marca, nad nią Robert z Jankiem i Omamą (oma – śląska babcia, która weszła w rolę mamy), a na dokładkę Alina, która czuje się częścią ich rodziny. To czas pierwszych miłości, pierwszego alkoholu i marzeń o innym życiu, które płyną w atmosferze końca wieku i ostatniego satanistycznego mordu rytualnego.

Rok 2009
Ustroń, Katowice. Spełniają się sny o wyrwaniu się do lepszego świata. Alina mieszka z córką w Superjednostce (bloku marzeń), a jej przyjaciele dostają pracę w górskim kurorcie pomimo kryzysu. Czy jest lepiej? Niekoniecznie. Czy mogło być gorzej? Z pewnością!

Rok 2019
Ruda Śląska. Reunion, spotkanie po latach. Czas podsumowań i rozpaczliwych prób naprawienia relacji. To także powrót do dziecięcych zabaw i klątw, które wyjaśniają pewne zdarzenia lepiej niż fakty z przeszłości.

W swojej kolejnej powieści Anna Cieplak opowiada o ludziach, których mijamy każdego dnia. Choć metrykalnie dorośli, z powodu osierocenia, którego doświadczyli w okresie nastoletnim, wciąż zadają sobie trudne pytania. Czy jestem wystarczająco dobry? Czy nie zostanę porzucona? Czy powinnam starać się bardziej?

O e-booku Rozpływaj się blogerzy napisali: 

Anna Cieplak ma cenną umiejętność obserwowania i z tych obserwacji tworzenia ciekawych historii. To, o czym pisze jest bardzo życiowe i nieoderwane od rzeczywistości. Myślę, że niejeden czytelnik przeżył cząstkę tego, co w Rozpływaj się rezonuję. I to jest wartością. - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku

Rozpływaj się od Anna Cieplak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Dla dziecka nigdy nie ma odpowiedniego momentu na stratę. Tym się życie dzieci nie różni od życia dorosłych.
Dorośli ludzie, którzy nie potrafią się rozejść, to jeden ze smutniejszych obrazków tego czasu
Nie obca jest mi proza Anny Cieplak. Czytałam Lata powyżej zera, które były dla mnie zaskakujące i równocześnie świeże. Zdecydowałam się sięgnąć po Rozpływaj się, licząc na podobne wrażenia.

Jeszcze na wstępie warto dodać, że polska pisarka na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą. To przenikanie i oddziaływanie młodzieńczego pulsu i fantazji są w prozie Anny Cieplak dostrzegalne i wyczuwalne.

Kilka słów o fabule

Rozpływaj się jest skokiem w toń życia czwórki młodych ludzi wychowanych w szarym bloku w Rudzie Śląskiej, w czterech ścianach, które były świadkami monochromatycznej codzienności. Robert i Janek są braćmi, którymi opiekowała się i wychowywała babcia. Robert miał Alinę, a Janek Marcelinę. Ich życie się wykoleiło. Marzenia i plany poskładały się jak domek z kart. Pomysły na lepszą przyszłość nie okazały się reżyserskim sukcesem. Coś, co kiedyś było jednością, teraz jest odległym wspomnieniem. Jednak wracają. Przybliżają się do siebie jak opiłki żelaza wabione przez magnes przeszłości. To oma (śląska babcia) jest katalizatorem ponownego spotkania i wybudzenia wspomnień.

Kilka słów o wrażeniach

Kilka dni temu pisałam o Niedostatku – powieści o zwyczajnym życiu. W Rozpływaj się również odbijamy się od codzienności. Jest ona o tyle bliższa i namacalna, bo polska. Z polskimi familokami, polską mentalnością i całym zapleczem społeczno-kulturowym. Czy dzięki temu ta powieść jest mi bliższa? I tak, i nie.

Z jednej strony miejsce akcji mocniej oddziałuje na moją wyobraźnię. Z drugiej, z przeżyciami głównych bohaterów mniej się utożsamiam.

Anna Cieplak ma cenną umiejętność obserwowania i z tych obserwacji tworzenia ciekawych historii. To, o czym pisze jest bardzo życiowe i nieoderwane od rzeczywistości. Myślę, że niejeden czytelnik przeżył cząstkę tego, co w Rozpływaj się rezonuję. I to jest wartością.

Kolejna wakacyjna lektura na poziomie? Jak najbardziej! Szarża psychologicznej analizy ludzkich zachowań wychodzi Annie Cieplak bardzo dobrze. Moje oczekiwania zostały zaspokojone.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć