ebook Sen o okapi
4.33 / 5.00 (liczba ocen: 5944)

Sen o okapi
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 22.99
wciąż za drogo?
22.99 zł

Za każdym razem gdy Selmie śni się okapi, na mieszkańców jej wioski pada blady strach. Sen ten oznacza bowiem, że w ciągu 24 godzin ktoś z nich umrze. Kto i w jakich okolicznościach pozostaje niewyjaśnione. 

Każdy próbuje przygotować się na to, co ma nadejść. Dziesięcioletnia Luiza opowiada o śnie Selmy swojemu przyjacielowi. Optyk zbiera się, by w końcu wyznać Selmie miłość. Matka Luizy rozważa, czy odejść od męża, a on sam marzy o wielkim świecie.

To, co się wydarzy, na zawsze zmieni ich wszystkich...

Arcyzabawna i czuła opowieść o dojrzewaniu, przyjaźni, miłości i śmierci. - Joanna Bator

W ciemności ludzkich losów Mariana Leky odnajduje światło. Piękna opowieść! - Ignacy Karpowicz

Pełna humoru i empatii książka o sile przyjaźni, o lęku i stracie, i o pułapkach codzienności. W historii o mieszkańcach małej wioski Mariana Leky w intrygujący sposób miesza świat realny z tym, co magiczne, wyobrażone, ze snu... - Michał Nogaś, „Gazeta Wyborcza”, „Książki. Magazyn do czytania”

W pewnej wiosce, która mogłaby być wszędzie, żyje niewielka społeczność bliższa sobie niż niejedna rodzina. Ludzie znają się na wylot, a mimo to pozostają dla siebie największymi zagadkami i wciąż są siebie ciekawi. Marianie Leky udało się stworzyć współczesną baśń o wspólnocie, w której zdarzają się złe rzeczy, ale nikt nie zostaje ze swoim cierpieniem sam. Nie jest to utopijna kraina szczęśliwości, ale myślę, że tak mogłoby wyglądać wystarczająco dobre życie. - Katarzyna Kazimierowska, „Pismo. Magazyn opinii”

Po kilkudziesięciu stronach pomyślałam: oho, do zakochania jeden krok. Gdy kończyłam czytać, byłam już po uszy zakochana w bohaterach i klimacie tej książki. Ta opowieść otula ciepłem. - Agnieszka Kalus, prowadzi blog Czytam, bo lubię

Bullerbyn dla dorosłych. - Claudia Voigt, „Literatur Spiegel”

Arcydzieło! - Ariane Heimbach, „Brigitte Woman”

Rekomendacje e-booka Sen o okapi: 

Sen o okapi jest powieścią niezwykłą, wyjątkową, z której płynie wiele wartościowych myśli. Mariana Leky stworzyła dzieło, które daje czytelnikowi możliwość odpłynięcia do innego świata. Zamknięcia się w nim, a zarazem otwarcia się na wrażliwość autorki, która przelewając ją na papier, wlewa ją w nasze serca. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

Sen o okapi od Mariana Leky możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Sen o okapi jest powieścią niezwykłą, wyjątkową, z której płynie wiele wartościowych myśli. Mariana Leky stworzyła dzieło, które daje czytelnikowi możliwość odpłynięcia do innego świata. Zamknięcia się w nim, a zarazem otwarcia się na wrażliwość autorki, która przelewając ją na papier, wlewa ją w nasze serca.

A wrażliwość ta płynie ogromnym strumieniem, które rozpala nasze myśli o nas, o naszych bliskich. Lecz nie tylko, gdyż daje nam możliwość spojrzenia na to, co nieuniknione, co może przyjść każdego dnia. Jednak z każdym dniem odkładamy tę myśl na następny. Po przeczytaniu tej książki będziemy mogli spojrzeć na przemijanie innym okiem. Oswoić się z nią, wziąć ją do swojego życia jako pewien jego element.

Sen o okapi to książka, która w literaturze zdarza się nie często. To powieść, która będzie ponadczasowa, po którą sięgnie nie tylko współczesny czytelnik, lecz również przyszłe pokolenia. Śmiem twierdzić, że Mariana Leky napisała książkę pokoleniową, o której będzie głośno teraz jak i za kilkanaście lat. Dla przyszłych pokoleń, będzie równie popularna, jak dziś Mały książę czy Przeminęło z wiatrem. I choć to inny nieco rodzaj przesłania, pragnę uświadomić Wam, że Sen o okapi będzie cieszyć się popularnością porównywalną do tej, którą dziś mają książki napisane wiele lat temu. To zapewne książka, która trafi do kanonu powieści czytanych przez nasze wnuki, prawnuki.

Bohaterką jest Selma, kobieta, która ma prorocze sny. Za każdym razem gdy śni się jej okapi, w przeciągu 24 godzin ktoś umrze. Selma trzykrotnie śniła o okapi i zawsze ktoś potem umierał. Wówczas na mieszkańców jej wioski padał blady strach.

Ten motyw zmusił mnie do zadania sobie pytania. Jak postąpiłbym, gdybym wiedział, że najbliższa doba może być moją ostatnią? Czy pożegnałbym się z bliskimi? Czy na szybko pozamykałbym najważniejsze sprawy? Na czym skupiłbym się najbardziej? Co chciałbym jeszcze zrobić, powiedzieć?

Mnóstwo pytań krążyło w mojej głowie. Pytań bolesnych, niewygodnych, strasznych. Często odsuwałem je na bok, mówiąc sobie, to przecież tylko fikcja. Z drugiej zaś strony, nigdy nie wiemy, co nas czeka w najbliższej przyszłości. To, co ważne, to świadomość, że ten stan, nie napawał mnie strachem, lękiem, lecz dawał poczucie, aby cieszyć się każdą chwilą, chwytać ją całymi garściami, chłonąc całym sobą.

Sen o okapi uświadomił mi, że warto cieszyć się tym co „tu i teraz”, że życie choć nie zawsze łatwe daje nam wiele. Bohaterką jest Selma, lecz tak naprawdę historię poznajemy z perspektywy dziesięcioletniej Luizy, która o śnie swej babci opowiada swojemu przyjacielowi Optykowi. Mariana Leky dotyka również kwestii małej społeczności, w której pozornie wszyscy się znają.

Autorka stworzyła prawdziwie baśniowy klimat, a magia historii którą poznajemy nie tylko porusza nasze emocje, lecz zadaje wiele ważnych pytań, na których odpowiedzi staramy się szukać przez całe życie. Myślę, że Sen o okapi jest książką, do której w naszym życiu warto powrócić nie raz i nie dwa. Bez wątpienia to książka z przesłaniem. Chciałbym aby ta recenzja była dla Was konkluzją, że warto sięgnąć po tę powieść. Zachęcam do jej przeczytania całym sercem. Wrażliwość autorki udzieli się każdemu, kto sięgnie po Sen o okapi.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć