ebook Błękitny zamek - audiobook
3.97 / 5.00 (liczba ocen e-booka: 7981)

Błękitny zamek - audiobook
audiobook (mp3)

E-book - najniższa cena: 19.89
Audiobook - najniższa cena: 15.70
wciąż za drogo?
22.23 złpremium: 14.34 zł Lub 14.34 zł
23.16 złpremium: 14.94 zł Lub 14.94 zł
15.70 zł Lub 14.13 zł
15.90 zł
23.90 zł
18.51 zł
18.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

Wybitna powieść Lucy Maud Montgomery, autorki niezapomnianej Ani z Zielonego Wzgórza.

Valancy Striling ma ciężki los. W wieku dwudziestu dziewięciu lat ciągle mieszka z matką i ciotką, które traktują ją jak dziecko. Reszta krewnych dokucza jej z powodu staropanieństwa. Przed szarą rzeczywistością dziewczyna ucieka w świat fantazji – tam, w Błękitnym Zamku, adorują ją najprzystojniejsi rycerze.

Kiedy Valancy otrzymuje list o krytycznym stanie swojego zdrowia, postanawia zwalczyć nieśmiałość i zacząć żyć pełnią życia. Czy uda jej się usamodzielnić? Czy przeżyje szaloną przygodę rodem z powieści jej ulubionego autora? I czy odnajdzie miłość?

Audiobook może być dostępny w różnych wersjach lektorskich, czytany przez  Irenę Lipczyńską lub Magdalenę Kocur.   

O audiobooku Błękitny zamek blogerzy napisali: 

Lektorka - Irena Lipczyńska wspaniale nakreśliła klimat powieści dla młodych dziewcząt. Świetnie operując głosem, tempem czy barwą, oddawała emocje postaci, które napotykamy podczas lektury. Słuchało się tej historii z przyjemnością! Biorąc poprawkę na czasy, w których powstała książka i nie czepiając się bardzo mocno schematyczności bawiłam się wyśmienicie! - Joanna Maziarka - Glonek - Zaczytana Majka

Błękitny zamek - audiobook od Lucy Maud Montgomery możesz już bez przeszkód słuchać formie audiobooka (mp3) lub bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Książka opowiada o dosyć zwyczajnym w dzisiejszych realiach przypadku. Dwudziestodziewięcioletnia Valancy mieszka w rodzinnym domu z matką i ciotką. Jednak w czasach współczesnych bohaterom fakt ten jest traktowany jako staropanieństwo, piętnujące dziewczynę w oczach rodziny. Niestety, ze względu na podejście najbliższych, Valancy jest zahukaną, wyblakłą kobietą, nawykłą do potakiwania i usługiwania wszystkim wokoło. Jedyną pociechą jest dla niej tytułowy, istniejący w jej wyobraźni Błękitny zamek, w którym może być sobą, a tłum adoratorów powtarza tylko jej imię. Jednak pewnego dnia poukładany świat rodziny Strilingów drży w posadach. Valancy postanawia zawalczyć o siebie i wyjść z ram wyznaczonych jej przez dotychczasowe życie i korzystać z tych kilku miesięcy, które jej pozostały. Co skłoniło ją do takiego kroku? List zawierający krótką diagnozę, nie pozostawiający nadziei na wyleczenie. Ciekawi dokąd zawiedzie dziewczynę ta decyzja? Czy uda się jej zajrzeć za bramy błękitnego zamku i znajdzie wymarzoną miłość, nim nadejdzie jej czas?

Lektorka wspaniale nakreśliła klimat powieści dla młodych dziewcząt. Świetnie operując głosem, tempem czy barwą, oddawała emocje postaci, które napotykamy podczas lektury. Słuchało się z przyjemnością!

Wydawało mi się, że znam styl autorki na podstawie szalonej młodzieńczej miłości do serii Ania z Zielonego wzgórza. Z jednej strony odnalazłam charakterystyczne elementy jak chociażby kobieca główna bohaterka, pochodzenie czy czas rozgrywania się akcji, z drugiej moralizatorskie wtrącenia. Jednak to było coś świeżego. Stanowczo jest to książka skierowana do starszych czytelniczek, pełna humoru, zadziorności i próby przełamania sztywnych schematów. Co prawda przewidziałam rozwój kilku wątków, jednak i tak wyśmienicie się bawiłam.

Uśmiałam się setnie, gdy Valancy po przemianie konfrontuje się ze skostniałym podejściem rodziny. Ciągle by narzekali i szukali dziury w całym! Dziewczyna siedzi w domu — źle, wyszła ze swojej skorupy — jeszcze gorzej! I to ciągłe powoływanie się na wstyd! Ten cytat z pewnością sobie zapiszę, przyda się w odpowiedzi na złośliwe docinki:

Czy ty nie masz wstydu? (...) Mam, ale to, czego ja się wstydzę, różni się od tego, czego wy się wstydzicie.

Bohaterowie w większości przypadków trzymają się narzuconych im ról i można przewidzieć jak zareagują. Oprócz Valancy i osób, które spotyka kobieta na swej drodze po usłyszeniu wyroku, postacie są raczej płaskie i stanowią dekorację dla wątku pierwszoplanowego.

Jednak biorąc poprawkę na czasy, w których powstała książka i nie czepiając się bardzo mocno schematyczności bawiłam się wyśmienicie! A może właśnie potrzebowałam książki, w której choć raz autorka nie bawi się ze mną w kotka i myszkę na każdym kroku?

W każdym razie po lekturze pozostaje ze mną jedna myśl: nie czekaj na podróż do swojego błękitnego zamku, aż śmierć stanie u progu. Życie masz tylko jedno i ono jest Twoje, nie Twoich najbliższych. To Ty masz być szczęśliwa i grzać innych swoim blaskiem, wtedy świat jest lepszy.

Ocena: 5/6
©Zaczytana Majka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć