ebook Wierny czytelnik
3.54 / 5.00 (liczba ocen: 2407)

Wierny czytelnik
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym miesiącu
E-book - najniższa cena: 27.89
Audiobook - najniższa cena: 31.08
wciąż za drogo?
32.55 złpremium: 21.00 zł Lub 21.00 zł
-12% 27.89 zł Lub 25.10 zł
-20% 27.99 zł Lub 25.19 zł
35.00 zł
31.92 zł
35.00 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Inne proponowane

Fiński kryminał, który zachwycił amerykańskich czytelników! Prawa sprzedano do 38 państw, a Hollywood przygotowuje ekranizację. Czy za serią wstrząsających zabójstw stoi psychopatyczny morderca, czerpiący inspiracje z powieści jednej ze swoich ofiary, czy sekta wyznająca niebezpieczną ideologię? Jedno jest pewne – aspirant Jessica Niemi ma do rozwiązania wyjątkowo trudną zagadkę kryminalną.

Maria, żona popularnego pisarza Rogera Koponena, zostaje znaleziona martwa w pięknej czarnej sukni wieczorowej u szczytu pustego stołu. Na twarzy kobiety zastygł upiorny uśmiech. Dokładnie tak scenę śmierci opisał jej mąż w swojej książce.
W krótkim czasie liczba ofiar rośnie. Dochodzenie w sprawie zabójstw prowadzi aspirant Jessica Niemi. Śledztwo nabiera rozpędu, kiedy film z miejsca zbrodni pojawia się w mediach społecznościowych uważanego za zaginionego męża ofiary. Początkowo wydaje się, że morderca odtwarza makabryczne zbrodnie z bestsellerowej trylogii Rogera „Polowanie na czarownice”. Niemi nabiera jednak przekonania, że za zbrodnią stoi sekta wyznająca niebezpieczną ideologię…

Rekomendacje: 

Autor tą książką zaskarbił sobie moją czytelniczą sympatię, uświadamiając mnie w przekonaniu, że skandynawscy pisarze posiadają „to coś” co sprawia, że między czytelnikiem i autorem jest „chemia” tworząca wyjątkowe reakcje emocji, których w zasadzie nie sposób wymazać z pamięci. O to właśnie chodzi w rasowym kryminale. A Wierny czytelnik takim właśnie jest. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

Wierny czytelnik od Max Seeck możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Zgubił mnie blurb: fiński kryminał, który zachwycił amerykańskich czytelników! Prawa sprzedano do 38 państw, a Hollywood przygotowuje ekranizację. Dlaczego zgubił? Ponieważ liczyłam za zachwyt, a po lekturze Wiernego czytelnika moje wrażenia nie są bliskie temu uczuciu.

Kilka słów o fabule

Szkielet fabuły jest frapujący. Ginie żona znanego i mającego rzeszę fanów pisarza. Jednak to nie jest śmierć z przyczyn naturalnych, a wyreżyserowane i drobiazgowo odtworzone zabójstwo mające pierwowzór w jednej z powieści pisarza. Zatrważający jest fakt, że to niejedna ofiara i śmierć, które opisał w swojej trylogii Roger Koponen. Dochodzenie, któremu dowodzi aspirantka Jessica Niemi zatacza coraz szersze kręgi. Policja ma ręce pełne roboty, gdyż liczba ofiar dramatycznie rośnie. Rozwiązanie kryminalnej zagadki jest zaskakujące, ale przyznaję, że pomysł na zakończenie nie przypadł mi do gustu.

Kilka słów o wrażeniach

W Wiernym czytelniku znajdziemy to, co każdy dobry kryminał musi posiadać, czyli nieoczywistą i trudną do rozgryzienia zagadkę, ciekawych bohaterów oraz intrygującą warstwę społeczno-obyczajową. Jeśli na szali, gdzie z jednej strony znajduje się serce i sedno kryminału, a z drugiej wątki poboczne i obyczajowe przeważa ta druga, to znaczy, że takim kryminałem zachwycać się nie będę. Przyznaję, że dużo bardziej spodobała mi się historia Jessicy Niemi, odkrywanie jej przeszłości oraz wątki dotyczące życia innych bohaterów, od kryminalnych tropów. Dlatego Wiernego czytelnika oceniam na czwórkę z minusem w sześciostopniowej skali. Niestety nie zaiskrzyło pomiędzy nami. A z fińskich pisarzy wybieram Sofi Oksanen oraz Tommi Kinnunena.

Ocena: 4-/6
©Na czytniku
Gdy fabuła książki staje się rzeczywistością bohatera książki. Brzmi tajemniczo?! Ale jakże intrygująco. Wierny czytelnik to bez wątpienia powieść, która zaszczepia w nas ciekawość.

Muszę przyznać, że Max Seeck zastosował genialny pomysł. Ba doskonale go zrealizował. Umiejętnie poprowadził wszystkie sznurki stworzonej fabuły, sprawiając, że do naszych rąk trafił kryminał szyty na mistrzowską miarę.

Roger Koponen jest autorem książek, który swą kreatywnością zyskuje wielu czytelników. Cieszy się uznaniem, jednak to, co zgotował mu los nie napawa optymizmem. Pewnego dnia znajduje swoją małżonkę martwą. Twarz zamordowanej kobiety zastygła upiornym śmiechem, na wzór sceny jednej z książek Rogera.

Czy zabójstwo Marii jest odwzorowaniem fabuły autora? Czy morderca jest „wiernym” fanem jego twórczości? Dlaczego dokonał zbrodni, na wzór opisu z trylogii Koponena?

Na te pytania odpowiedzi poszukamy wraz z Jessicą Niemi. Aspirantka musi wejść w umysł mordercy, by poznać jego personalia. Na domiar złego film z miejsca zbrodni trafia do mediów społecznościowych, co jeszcze bardziej podsyca emocje opinii publicznej. Lecz to nie jedyne zmartwienie helsińskiej policjantki, gdyż dochodzi do kolejnych morderstw będących kalką powieści Koponena. Czyżby morderca liczył na sławę na miarę popularności swojego idola?

W Wiernym czytelniku mocnym punktem jest nie tylko intrygująca fabuła, lecz również wartka akcja, dawkowana w odpowiednim tempie, która nie pozwoli nam oderwać się od lektury, dopóki nie poznamy motywów mordercy.

Dlaczego twórczość Rogera Koponena była inspiracją do dokonania zbrodni na żonie pisarza? Co morderca chciał uzyskać? Sławę? Uznanie?

Pewne jest to, że powieść fińskiego autora zasługuje na uznanie miłośników mocnych czytelniczych wrażeń. Max Seeck stworzył wyjątkowy klimat, sprawiając, że książkę czyta się w mgnieniu oka. A ja zapewniam Was, że nie zmrużycie oczu, dopóki nie poznacie prawdy o „wiernym czytelniku”. I muszę przyznać, że zostaję wiernym czytelnikiem Maxa Seecka. Oczywiście bez prób odwzorowania fabuły jego książki, lecz wyczekuję kolejnej powieści jego pióra. Myślę, że nie jestem w tym oczekiwaniu odosobniony.

Autor tą książką zaskarbił sobie moją czytelniczą sympatię, uświadamiając mnie w przekonaniu, że skandynawscy pisarze posiadają „to coś” co sprawia, że między czytelnikiem i autorem jest „chemia” tworząca wyjątkowe reakcje emocji, których w zasadzie nie sposób wymazać z pamięci. O to właśnie chodzi w rasowym kryminale. A Wierny czytelnik takim właśnie jest. Sprawdźcie to sami! Warto!

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć