ebook Gorsza
3.49 / 5.00 (liczba ocen: 237)

Gorsza
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 23.27
wciąż za drogo?
27.89 złpremium: 17.99 zł Lub 17.99 zł
23.27 zł Lub 20.94 zł
29.99 zł
29.99 zł
29.99 zł Lub 26.99 zł
23.32 zł
24.14 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Trzy kobiety. Dwanaście godzin. Któraś z nich musi odpowiedzieć za to, co zrobiła. Jarosław Czechowicz – pisarz i recenzent – powraca z porywającym i niepokojącym thrillerem psychologicznym. Żeby wstrząsnąć czytelnikiem, bierze na warsztat doświadczenia bolesne i boleśnie powszechne. Bo to wszystko wciąż dzieje się na nowo…

Magda prowadzi zwyczajne życie. Mieszka w przytulnym domu w Krakowie, pracuje w komunikacji miejskiej, wolne chwile spędza, jeżdżąc na ukochanym motorze. Pozorny spokój zakłóca jedno spotkanie, po którym Magda nie może dojść do siebie. A potem jeszcze jedno. I kolejne…
Gdy Magda spogląda w oczy kogoś, kogo miała nadzieję już nigdy nie zobaczyć, pozorny spokój znika. Zagłuszane koszmary i traumy uderzają ze zdwojoną siłą. Przerażona tym, co drzemie w głębi jej umysłu, Magda musi podjąć decyzję, od której zależeć będzie nie tylko jej życie…

O e-booku Gorsza blogerzy napisali: 

Gorsza jest moim zdaniem jednym z najlepszych polskich thrillerów psychologicznych, jakie będziecie mieli okazję przeczytać w tym roku. To powieść o ogromnej samotności, która tak samo przeraża, jak z żalu ściska za gardło. Mam nadzieję, że nie zginie wśród miałkich i schematycznych historii, od których zaczyna już boleć głowa. - Kasia Sosnowicz - SieCzyta

Gorsza zasługuje na uwagę wszelkich fanów i miłośników powieści z wątkiem dreszczowca czy też po prostu thrillerów, właśnie psychologicznych. Jestem pod wrażeniem warsztatu autora i z pewnością będę sięgać po inne jego książki. - Natalia Świętonowska - Inthefuturelondon 

Gorsza od Jarosław Czechowicz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Gorsza to powieść z tezą. A to powoduje, że choć jest dobrze napisana i potrafi przykuć uwagę czytelnika, to z tezą autora nie każdy się zgodzi. A to zapewne spowoduje, że ocena książki może być bardzo różna. Magda – bohaterka powieści – prowadzi dość jednostajne życie. Pracuje w komunikacji miejskiej, prowadzi autobusy, co w naszym kraju nie jest zbyt częste. Mieszka w wygodnym domu w Krakowie i ma równie nietypowe hobby, ma piękny motocykl, chooper, który jest jej ulubioną zabawką.

Samotność była częścią natury Magdy. Pewnie dlatego jej małżeństwo zakończyło się po kilku latach. Prowadzi dość monotonne, ale pasujące jej życie. Jedyną osobą, z którą ma bliższy kontakt jest kolega z dawnych lat o pseudonimie “Gruby”. Jednak pewnego dnia życie Magdy legło w gruzach za sprawą osoby z którą los zetknął ją po wielu latach. Była to jej szkolna prześladowczyni.

Zaskakujące, że po tak wielu latach otworzyć się mogą stare rany, a dawne traumy nie dadzą zasnąć. Magda zaczyna się zastanawiać nad rewanżem. I wspólnie z kolegą przygotowuje się do tego. I w tym miejscu muszę zakończyć informacje o wydarzeniach w powieści. Mimo wszystko, to jest kryminał i nie można zepsuć czytelnikowi elementów zaskoczenia, które go czekają. Książkę czyta się dobrze, narracja jest wartka, zaś postaci skonstruowane wiarygodnie. Więc warto sięgnąć po tę powieść.

Gorsza zmusza nas do zastanowienia się nad meandrami ludzkiej psychiki. Jak bardzo wydarzenia z czasów szkolnych mogą wpłynąć na późniejsze życie. Jarosław Czechowicz, autor kilku książek, należący do pokolenia dzisiejszych czterdziestolatków, pokazuje nam w tej powieści jedną z możliwych opcji. Wydarzenia, o jakich opowiada, są prawdopodobne. Ale czy są one efektem dawnej szkolnej historii, czy może raczej związane są z osobowością ludzką? Na ten temat można mieć bardzo różne opinie.

Ocena: 4/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Do powieści Jarosława Czechowicza podchodziłam trochę jak pies do jeża. Z jednej strony byłam niezwykle ciekawa tego, co autor zaserwował tutaj czytelnikowi, ale z drugiej odczuwałam pewne obawy. W końcu mogłam zawsze się rozczarować - a tego oczywiście bym nie chciała. Na ratunek przyszedł mi maraton z książkami od wydawnictwa Czarna Owca, dzięki któremu przemogłam się i sięgnęłam nareszcie po ten tytuł. Czy było warto się bać? O tym w recenzji.

Magda jest zwyczajną kobietą - pracuje, mieszka w przytulnym domu, a wolne chwile spędza, jeżdżąc na swoim motorze. Jej spokój, który sobie wypracowała, zaburza jedno spotkanie, po którym ciężko jest jej dojść do siebie. Później następuje jeszcze jedno i kolejne spotkanie, które całkowicie wyprowadzają ją z równowagi. Co, jeśli przeszłość Magdy nigdy nie odeszła daleko i tylko czekała na odpowiedni moment? Kobieta będzie musiała teraz stawić czoła wszystkim swoim wspomnieniom oraz traumom.

O tej książce mogę powiedzieć na pewno to, że nie jest to typowy thriller psychologiczny. Owszem, autor porusza się tutaj po obszarach związanych ściśle z psychologią człowieka, a konkretnie tym, jak dane wydarzenia z przeszłości wpływają na jego postępowanie w życiu dorosłym, jednak miałam wrażenie, bardziej postanowił on skupić na tej historii w kontekście obyczajowym. Przedstawił główną bohaterkę oraz powoli zaczął wdrażać mnie w świat Magdy – jej pracę, przemyślenia, sposób spędzania wolnego czasu, a także pozwolił mi na poznanie jej przeszłości.

Skoro już wspomniałam o głównej bohaterce, to może powinnam powiedzieć o niej kilka słów. Tę postać bardzo polubiłam ze względu na jej siłę oraz pewność siebie. Magda doskonale wiedziała, czego chce oraz jak ma osiągnąć dany cel. To właśnie mi zaimponowało. Oprócz tego poczułam w stosunku do niej współczucie - to, co przeżyła, będąc młodą dziewczyną, było okropne i nikomu nie życzę podobnych doświadczeń.

Pióro autora bardzo przypadło mi do gustu - czuć w nim, że Jarosław Czechowicz ma doświadczenie ze słowem pisanym i doskonale wie, co może zaciekawić czytelnika, a co wzbudzić w nim szok i niedowierzanie. Jestem w stanie nawet stwierdzić, że na tym właśnie bazował, pisząc Gorszą. Dlaczego? No przede wszystkim uważam tak dlatego, że w tej książce dużo jest elementów, które po prostu mają szokować i wzbudzać niedowierzanie. Sytuacje opisywane w pamiętniku głównej bohaterki dosłownie jeżyły mi włosy na głowie, a gdy do tego doda się jeszcze główny wątek powracającej przeszłości Magdy – otrzymujemy coś piekielnie ciekawego i w pewien sposób oryginalnego.

Być może ta książka nie będzie należała do moich ulubionych, ale i tak będę polecać ją komu tylko się da. Pozycja ta zasługuje na uwagę wszelkich fanów i miłośników powieści z wątkiem dreszczowca czy też po prostu thrillerów właśnie psychologicznych. Jestem pod wrażeniem warsztatu autora i z pewnością będę sięgać po inne jego książki.

Jeżeli poszukujecie właśnie takiej pozycji, bo akurat macie ochotę na coś w troszkę mroczniejszym klimacie – Gorsza zdecydowanie może Was zainteresować i trafić w Wasze gusta.

Ocena: 5/6
©Inthefuturelondon
Mijałam dzisiaj ludzi na ulicy i spoglądając dyskretnie na ich twarze, zastanawiałam się, jaką historię w sobie noszą. Starsza pani ciągnąca za sobą wózek z zakupami, młoda kobieta biegnąca z dzieckiem do pobliskiego przedszkola, mężczyzna krzyczący do telefonu, że się na coś nie zgadza. Każdy z nich wyposażony został w doświadczenia, które sprawiają, że dzisiaj są tym, kim są. Bujna wyobraźnia podpowiadała mi różne scenariusze, tworzyła filmy, w których mijani ludzie stawali się głównymi bohaterami. Nie potrafiłam tego zatrzymać, a to wszystko za sprawą najnowszej książki Jarosława Czechowicza Gorsza, w której autor opowiada historię Magdy – zwykłej, niezbyt rzucającej się w oczy kobiety, która nie może otrząsnąć się z przeszłości. Właściwie to opowieść o kilku kobietach, a gdyby zastanowić się głębiej, to spokojnie można byłoby powiedzieć, że o sporej liczbie osób, które noszą w sobie podobne przeżycia.

Czechowicz porusza w swojej książce temat krzywdy i dorastania w poczuciu strachu, pokazując okrutne relacje między ofiarą a katem i wskazując, do czego może prowadzić taki układ. Opisuje pewne mechanizmy, które zachodzą w człowieku pod wpływem różnego rodzaju doznań i które nie zawsze są tłumione przez rozsądek. Co najbardziej frapujące – Gorsza pokazuje, że czasami naprawdę trudno się temu dziwić. Dużo w tej powieści bólu, cierpienia i samotności. Również pewnego rodzaju zagubienia. Gdybym miała jednym słowem opisać, o czym jest ta książka, powiedziałabym, że o strachu – przed stratą, brakiem akceptacji oraz niespełnieniem oczekiwań. W obliczu tego wszystkiego każdy może stać się katem.

Ta historia doprowadziła mnie do konkluzji, że choć ofiara nie zawsze staje się katem, to kat z reguły kiedyś był ofiarą. I choć nie jest to nic odkrywczego, to podczas lektury Gorszej ten fakt mocno wybrzmiewa i dociera do czytelnika ze zdwojoną siłą. Ta historia naprawdę mogłaby się wydarzyć. Co mnie zawiodło? Przewidywalność. Niestety zabrakło mi tutaj tajemnicy, niepewności, czytania na wdechu. Szybko zorientowałam się, jak ta powieść się potoczy i jaki będzie jej koniec.

Bardzo trudno ustrzec się porównań, gdy jest się autorem kolejnej powieści. Szczególnie, gdy jedna z poprzednich była dla czytelnika prawdziwą bombą, jedną z lepszych, na jakie się natknął. I właśnie z taką sytuacją spotkałam się w przypadku Czechowicza, który Winnymi udowodnił, jak wiele emocji można wywołać słowem, i przeniósł mnie w zupełnie inny obszar literacki. Gorsza nie poruszyła mnie w takim stopniu, choć niewątpliwie skłoniła do spojrzenia w przeszłość. Bo wiecie, każdy ma swoją historię. Nie zawsze dobrą. I ja też takie mam. Rzadko kiedy przyjmując rolę ofiary.

Ocena: 4+/6
©Spadło mi z regała
Jarosław Czechowicz odczarował moją ostatnią niechęć do thrillerów psychologicznych. Gorsza nie tylko jest niezwykle oryginalną i pochłaniającą historią, lecz także niesie za sobą aktualne bez względu na czas i okoliczności przesłanie.

Zostaje się z taką przemocą samemu, a potem przez całe zasrane życie jest się samemu z jej wspomnieniami.

Magda pracuje jako kierowca krakowskich autobusów. Jest po rozwodzie i raczej nie ma znajomych – oprócz bliskiego przyjaciela, z którym łączy ją wspólna traumatyczna przeszłość. Gdy pewnego dnia w prowadzonym przez siebie autobusie spotyka starą znajomą, odzywają się bolesne wspomnienia, a w głowie Magdy rodzi się diabelski plan. Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, by udowodnić, że jesteśmy coś warci?

Gorsza to kolejna w tym roku, obok Nic o tobie nie wiem Małgorzaty Rogali, bardzo ważna społecznie powieść. Jak mówi o niej sam autor, jest mrocznym memento, bo to, o czym opowiada, zaczęło się wieki temu, a trwa do dziś i trwać zapewne będzie jeszcze długo – dlatego nie możemy zapomnieć. Mowa o przemocy człowieka wobec człowieka – i to nie tylko tej szkolnej, choć faktycznie ostatnimi czasy ma się ona wyjątkowo dobrze w niejednej placówce oświatowej. Co bardzo istotne, Czechowicz nie skupia się jedynie na opisaniu samego zjawiska, ale przede wszystkim szuka jego przyczyn – analizuje przemoc z różnych punktów widzenia, próbując zrozumieć motywację każdej ze stron. Bierze pod lupę nie tylko młodzież, lecz także rodzinę jako jednostkę społeczną, od której w istocie wszystko się zaczyna, jak również grono pedagogiczne – czasem ślepe na to, co dzieje się na szkolnych korytarzach.

Z mrocznej fabuły, od której momentami włos jeży się na głowie, wyłania się zło w najczystszej postaci, które rodzi kolejne zło i które nie potrafi się zatrzymać w tej mocno skręconej z zależności międzyludzkich spirali. Przemoc, nawet ta wyrządzona dawno temu, wciąż rezonuje. Ofierze nie pozwala zapomnieć, że jest gorsza, nic niewarta, jak śmieć, którego można jedynie przydeptać. Prześladującemu daje złudne poczucie bezkarności i – jakkolwiek dziwnie to zabrzmi – wyjątkowości.

Czechowicz za sprawą historii Magdy próbuje rozgryźć złożoność ludzkiej natury. Czy przemocowiec taki już się rodzi, czy zło zostaje w nim zaszczepione przez dom rodzinny i środowisko, w którym obraca się na co dzień? Czy ofiara może stać się katem, czy to absolutnie niemożliwe? Czy o traumatycznych wydarzeniach można zapomnieć i traktować je jak zamknięty rozdział? A może wystarczy jeden niewinny impuls, by maszyna strachu i poniżenia ruszyła na nowo?

Gorsza jest moim zdaniem jednym z najlepszych polskich thrillerów psychologicznych, jakie będziecie mieli okazję przeczytać w tym roku. To powieść o ogromnej samotności, która tak samo przeraża, jak z żalu ściska za gardło. Mam nadzieję, że nie zginie wśród miałkich i schematycznych historii, od których zaczyna już boleć głowa.

Ocena: 6/6
©SieCzyta
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Bardzo poważny temat potraktowany w sposób na poziomie gimnazjum. Szkoda czasu.

Warto zerknąć