ebook Klara i słońce
4.19 / 5.00 (liczba ocen: 4631)

Klara i słońce
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich 3 miesiącach
E-book - najniższa cena: 21.90
Audiobook - najniższa cena: 22.90
wciąż za drogo?
21.90 zł
37.19 złpremium: 23.99 zł Lub 23.99 zł
23.99 zł Lub 21.59 zł
24.80 zł Lub 22.32 zł
25.73 zł
25.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

Pierwsza powieść Kazuo Ishigury opublikowana po tym, jak w 2017 r. otrzymał Nagrodę Nobla. Historia, w której słychać echa jego wcześniejszej książki – „Nie opuszczaj mnie”. Świat widziany oczami niezwykłej narratorki. Rzeczywistość, którą od naszej dzieli tylko krok… a może nawet mniej. I odwieczne pytania o to, co człowieka jako jednostkę czyni istotą wyjątkową. Czy jest coś takiego jak ludzka dusza? Czy jedną osobę można zastąpić drugą? Oraz to najważniejsze: czym jest miłość?

Jedna z najbardziej wyczekiwanych książek 2021 roku.

Klara to Sztuczna Przyjaciółka, wprawdzie nie najnowszej generacji, ale posiadająca niezwykłe zdolności poznawcze, pamięć i – co najważniejsze – empatię. Z witryny sklepu obserwuje ulicę, czekając na klienta, który ją stąd zabierze. Kiedy wreszcie los się do niej uśmiecha, jest gotowa jak najlepiej służyć nastolatce, dla której zostaje zakupiona.
I choć przed opuszczeniem sklepu otrzymuje ostrzeżenie, że ludziom nie zawsze można ufać, jest gotowa zrobić wszystko, by wywiązać się ze swojego zadania. Ale żeby jej starania przyniosły rezultat, nieodzowna jest pomoc Słońca. Właśnie w nim i jego dobroczynnym działaniu Klara widzi nadzieję. Bo choć świat, który poznaje, jest daleki od idealnego, Klara nie traci optymizmu.

Rekomendacje e-booka Klara i słońce:

Klara i słońce to powieść o wielkiej sile emocjonalnej (… ) porywająco świeża i zaskakująca, a jednocześnie spójna z całym dorobkiem Ishigury – Angus Cargill, Faber & Faber

Klara i słońce to ekscytująca książka, która przedstawia spojrzenie na nasz zmieniający się świat oczami niezapomnianej narratorki i która stara się odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co to znaczy kochać? – Jordan Pavlin, The Knopf Doubleday Publishing Group

O e-booku Klara i słońce blogerzy napisali:

Kazuo Ishiguro bierze na tapet aktualny dziś temat sztucznej inteligencji.  Autor nie straszy nas buntem maszyn, nie pisze o zagrożeniach jakie AI mogą stanowić dla ludzkości. Maszyny przedstawione w Klarze i słońcu robią dokładnie to czego od nich wymagamy, akceptując ciężar każdego, nawet niewygodnego działania. Ta wizja choć niepokojąca, ma w sobie coś pocieszającego i optymisyycznego. - Marta Pyznar - Cuddle up with a good book

Dla mnie Klara i słońce to piękna przygoda, w pewien sposób baśniowa, w pewien sposób uwypuklająca problemy dzisiejszego świata, takie jak samotność, rola w społeczeństwie czy wyjątkowość. - Karolina Korczyk - Caroline Livre

Klara i słońce od Kazuo Ishiguro możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Klara to Sztuczna Przyjaciółka, wprawdzie nie najnowszej generacji, ale posiadająca niezwykłe zdolności poznawcze, pamięć i – co najważniejsze – empatię. Z witryny sklepu obserwuje ulicę, czekając na klienta, który ją stąd zabierze. Kiedy wreszcie los się do niej uśmiecha, jest gotowa jak najlepiej służyć nastolatce, dla której zostaje zakupiona.

W Klarze i Słońcu zachodzi balans między podtekstem a tekstem. Chociaż Ishiguro nie ma żadnych skrupułów, by być niezwykle otwartym, jeśli chodzi o emocje, których doświadczają bohaterowie, udało mu się zbudować poczucie intrygi pod powierzchnią. Nigdy nie otrzymujemy pełnego obrazu stanu świata, chociaż ponownie zakłada się, że przyczyną jest edycja genów. Te tajemnice są głęboko fascynujące i sprawiają, że strony się szybko przewracają.

W pewnym sensie Klara przypomina wcześniejszego narratora Ishiguro, pana Stevensa, z Nie opuszczaj mnie. Chociaż Klara nie służy rodzinie, jej pozycja w rodzinie jest czymś w rodzaju kroku poniżej i uważa za swoją życiową misję bycie jak najlepszą przyjaciółką Josie. Wypracowała dla siebie coś w rodzaju heliocentrycznej religii, wywodzącej się z faktu, że czerpie moc ze Słońca (w jeszcze bardziej liniowym sensie niż my) i zakładając, że to samo musi dotyczyć ludzi, ma nadzieję bezpośrednio przemawiać do Słońca i leczyć Josie. To staje się dla niej czymś w rodzaju poszukiwań, nad którymi szuka okazji, aby pracować, znajdując dla siebie chwile.

W Klarze i Słońcu dużo się dzieje i podobnie jak inne powieści Ishiguro, uważam, że warto po nie sięgnąć. Kiedy książce udaje się wyjść z własnej drogi, efekt jest mocny, jak warstwy papieru z wyciętymi wzorami, tworzące kolaż. Książka otwiera się, gdy daje się przestrzeń do oddychania. Ale to sprawia, że ​​jest to jeszcze bardziej frustrujące w drzwiach zamykanych przez Ishiguro, w wymuszonym dialogu między postaciami, w niezaskakującej fabule. Tutaj Ishiguro wydaje się działać w oparciu o swoją teorię opowiadania historii bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Ocena: 6/6
©Reading My Love
Historia rozgrywa się w przyszłości, gdzie niemal każde dziecko ma swojego Sztucznego Przyjaciela, czy Przyjaciółkę, czyli robota, który towarzyszy mu na co dzień.

Cała opowieść jest nietuzinkowa, bo poznajemy ją właśnie oczami Klary, Sztucznej Przyjaciółki, która widzi świat w zupełnie inny sposób.

Słowa klucze - słońce, człowiek i maszyna, empatia, zdrowie, przyjaźń i oddanie.

Dla mnie ta lektura to piękna przygoda, w pewien sposób baśniowa, w pewien sposób uwypuklająca problemy dzisiejszego świata, takie jak samotność, rola w społeczeństwie czy wyjątkowość.

Ocena: 5/6

©Caroline Livre
W swojej najnowszej powieści laureat literackiej Nagrody Nobla Kazuo Ishiguro bierze na tapet aktualny dziś temat sztucznej inteligencji. Autor nie straszy nas buntem maszyn, nie pisze o zagrożeniach jakie AI mogą stanowić dla ludzkości. Maszyny przedstawione w Klarze i słońcu robią dokładnie to czego od nich wymagamy, akceptując ciężar każdego, nawet niewygodnego działania. Ta wizja choć niepokojąca, ma w sobie coś pocieszającego i optymistycznego.
Kazuo Ishiguro przedstawia świat w którym automatyzacja zastąpiła pracowników, zanieczyszczenia przesłoniły błękit nieba, a rodzice podejmują ryzyko, by ich dzieci mogły stać się genetycznie doskonałe i tym samym miały większe szanse by osiągnąć w przyszłości sukces. Narratorem powieści jest Klara, Sztuczna Przyjaciółka (SP), która trafia do domu czternastoletniej Josie, cierpiącej na tajemniczą chorobę. Klara ma za zadanie chronić i opiekować się dziewczynką, czemu poświęca się z wielkim zaangażowaniem. Androidka postrzega rzeczywistość inaczej niż ludzie. Widzi otoczenie jako serię kwadratów, pudełek, tak że jej perspektywa jest wypaczona, nie rozumie też wielu rzeczy, ale jest nadziei i przekonania, że wszystko się ułoży. Przy swojej naiwności jest jednak bardzo spostrzegawcza i wyjątkowo inteligentna. Dostrzega rzeczy, których zwykły śmiertelnik nie jest w stanie zobaczyć, dzięki temu obserwując świat jej oczami, możemy bliżej przyjrzeć się ludzkim emocjom.

Pisarz w Klarze i słońcu poddaje analizie relacje rodzic- dziecko. Zastanawia po co mamy dzieci? Czy dzieci są celem samym w sobie, czy narzędziem do realizacji jakiegoś celu? Czy mamy prawo oczekiwać od naszych dzieci, że będą się nami opiekować na starość? W powieści Ishiguro rodzice są przekonani, że są kochający i oddani, ale zamiast tego stają się potworami. Dzieci są im wdzięczne i wybaczają, nawet jeśli wiedzą, że są zdane tylko na siebie.

Tematem przewodnim powieści jest jednak przede wszystkim miłość. Nadopiekuńcza, niespokojna, często samolubna i miłość otwarta, pełna życzliwości, odkupieńcza. Android jest bardziej ludzki, niż większość ludzi, można powiedzieć, że odznacza się nadludzkim człowieczeństwem. Wyposażając Klarę w umiejętność podejmowania trudnych moralnie decyzji, autor stawia przed nami ważne pytanie, co tak naprawdę świadczy o naszym człowieczeństwie? Czy już rodzimy się wyposażeni w nasze ludzkie przymioty czy może można nauczyć się być człowiekiem, odczuwać emocje?

Klara i słońce Kazuo Ishiguro jest opowieścią o kruchości naszego człowieczeństwa, o tym co znaczy być człowiekiem i nie-człowiekiem, o sile naszych uczuć i nadziei. I mimo że na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, powinniśmy docenić to że mamy dla kogo żyć, że możemy kochać, tęsknić, zachwycać się światem. Możemy budować roboty, które będą nas zastępować w pracy, pomagać nam, przypominać nas samych, jednak nic nie jest w stanie zastąpić prawdziwych międzyludzkich relacji.

Ocena: 5/6
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć