ebook Ostatni bastion umysłu
3.93 / 5.00 (liczba ocen: 2031)

Ostatni bastion umysłu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 29.96
wciąż za drogo?
35.33 złpremium: 22.79 zł Lub 22.79 zł
29.96 zł Lub 26.96 zł
30.39 zł Lub 27.35 zł
30.01 zł 20% rabatu
30.39 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

Zafascynował Cię „Gambit królowej” lub oparty na powieści Waltera Tevisa serial Netfliksa? „Ostatni bastion umysłu” (e-book w formatach epub i mobi) arcymistrza szachowego GARRI KASPAROWA, specjalnego konsultanta serialu z kapitalną rolą Anyi Taylor-Joy, okaże się twoim mistrzowskim posunięciem. „Ostatni bastion umysłu” to pasjonująca książka o szachach i apoteoza postępu technologii, napisana przez człowieka, któremu technologia zagroziła końcem kariery. Przeczytaj o grze mistrzów, psychologii szachowych zmagań, inteligencji – ludzkiej i sztucznej, a także o kulisach najsłynniejszych pojedynków człowieka z maszyną: dwóch meczach szachowych Kasparow – IBM Deep Blue.

O KSIĄŻCE „Ostatni bastion umysłu”; Garri Kasparow [e-book w formatach epub i mobi]:

Mecz szachowy, który w 1997 roku GARRI KASPAROW rozegrał z superkomputerem IBM Deep Blue, był przełomowym momentem w historii technologii. Wyznaczył początek nowej ery – ery sztucznej inteligencji. Oto maszyna pokonała człowieka – i to aktualnego mistrza świata w dyscyplinie wymagającej największej sprawności intelektualnej! Dotarcie do tego etapu zajęło ludzkości ponad sto lat.
W swojej wyjątkowej książce KASPAROW po raz pierwszy ujawnia własną – zaskakującą, a może nawet szokującą – wersję tamtych wydarzeń. Opisuje, jak się czuł, obmyślając strategię przeciw nieustępliwemu, niezmordowanemu przeciwnikowi w sytuacji, gdy oczy całego świata śledziły jego poczynania. Opowiada o historii sztucznej inteligencji z perspektywy mikrokosmosu szachów – gry uważanej przez pokolenia naukowców za klucz do zrozumienia mechanizmów poznania ludzkiego i maszynowego.
KASPAROW, korzystając ze swoich wyjątkowych doświadczeń, wybiega w przyszłość i przedstawia sztuczną inteligencję jako wspaniałą szansę rozwoju człowieka. Podczas gdy wielu wciąż widzi w niej zagrożenie, w szczególności jeśli chodzi o wpływ na rynek pracy, KASPAROW pokazuje, jak ludzkość zamiast obawiać się swoich najbardziej wyrafinowanych wytworów intelektu, może przy ich pomocy wznieść się na nieosiągalne dotąd wyżyny.

Rekomendacje: 

To wspaniała, erudycyjna opowieść o człowieku i jego rozwoju. Kasparow widzi w bardzo rozsądny sposób swoje miejsce w tej całej historii – rozumie, że znalazł się we właściwym czasie we właściwym miejscu, że akurat on był tą osobą, która mogła obserwować jak komputery ze śmiesznych maszyn zamieniają się w maszyny niepokonane. Warto przeczytać! - Diana Chmiel - Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi

Ostatni bastion umysłu wprowadził mnie w rejony, w które prawdopodobnie nigdy bym się nie zapuściła, gdyby nie powstała ta książka. Mimo że nie wszystko, o czym wspomina Kasparov, jestem w stanie odpowiednio zinterpretować i zrozumieć, to jednak ta książka jest dla mnie opowieścią o ogromnej pasji, zaangażowaniu i wyzwaniach, którym jak się okazuje – czasami nie da się sprostać. - Paula Sieczko - Rude recenzuje

Ostatni bastion umysłu od Garri Kasparow możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Nie potrafię grać w szachy.

Kiedyś w ogóle mnie to nie interesowało. Powiem więcej – uważałam tę grę za strasznie monotonną. Z czasem moje postrzeganie rozgrywek szachowych się zmieniło, widzę w nich znacznie więcej niż samą grę dla odprężenia. To gra, która na wyższych – powiedzmy bardziej zawodowych poziomach – wymaga jednak pełnego skupienia, ale też umiejętności planowania i przewidywania ruchów przeciwnika. I chociaż nadal nie mam większego pojęcia o zasadach i technicznej stronie takich rozgrywek, to jednak znacznie bardziej mnie to interesuje i z ciekawością zagłębiałam się w opowiadania autora. Ostatni bastion umysłu wprowadził mnie w rejony, w które prawdopodobnie nigdy bym się nie zapuściła, gdyby nie powstała ta książka. Mimo że nie wszystko, o czym wspomina Kasparov, jestem w stanie odpowiednio zinterpretować i zrozumieć, to jednak ta książka jest dla mnie opowieścią o ogromnej pasji, zaangażowaniu i wyzwaniach, którym jak się okazuje – czasami nie da się sprostać.

Musicie wiedzieć, że to nie jest książka dla wszystkich – jestem pewna, że spodoba się wielu, ale o konkretnych zainteresowaniach. Przede wszystkim spodoba się tym, którzy lubią szachy, którzy interesują się życiem Kasparova i ciekawi są jego punktu widzenia. To też opowieść o rozwoju sztucznej inteligencji, która momentami aż przytłacza, ale przedstawiona raczej z tej dobrej strony przez autora nie wydaje się taka zła. Okazało się też, że Kasparov całkiem nieźle radzi sobie jako autor, więc mimo trochę reportażowego stylu czyta się ją naprawdę bardzo płynnie i szybko.

Ocena: 4+/6
©Rude recenzuje
Mecz szachowy, który w 1997 roku Garri Kasparow rozegrał z superkomputerem IBM Deep Blue, był przełomowym momentem w historii technologii. Wyznaczył początek nowej ery – ery sztucznej inteligencji. Oto maszyna pokonała człowieka – i to aktualnego mistrza świata w dyscyplinie wymagającej największej sprawności intelektualnej! Dotarcie do tego etapu zajęło ludzkości ponad 100 lat!

Często bywa tak, że kiedy jakaś książka odniesie sukces, nagle pojawia się mnóstwo innych tytułów na ten sam lub podobny temat. Może być to zwodnicze, ale czasami dzięki temu mamy szanse przeczytać takie perełki, jak książka Kasparowa. Walter Tevis swoim Gambitem królowej, a potem Netflix swoim serialem udowodnili, że nawet tak wydawałoby się nudny i nieatrakcyjny temat jak szachy, może być porywający i fascynujący dla dużej grupy ludzi. Pojawił się jeszcze świetny thriller Schronisko, w którym szachy odegrały również swoją rolę, a teraz mamy perełkę w postaci książki Garriego Kasparowa.

Garri Kasparow to postać w świecie szachowym znana i podziwiana. To rosyjski (posiada też obywatelstwo chorwackie) szachista, był mistrzem świata w latach 1985–1993, był najmłodszym szachistą który taki tytuł zdobył (rekord do dzisiaj nie pobity) i to w ogóle bardzo ciekawa postać! Warto dowiedzieć się czegoś więcej o nim. Ostatni bastion umysłu zaskakuje, ale bardzo pozytywnie. Przyznam szczerze, że przed lekturą miałam lekką obawę o to, czy nie będzie to przesycona ego i zarozumiałością autobiografia na temat tego, jaki jestem wspaniały. Nic bardziej mylnego! Zachwyciłam się od pierwszej strony i w tym zachwycie zostałam do samego końca. Jest to w dużej części autobiografia – Kasparow opowiada o swoim życiu, swoim graniu. To wspaniała gratka dla wszystkich, którzy są ciekawi, jak świat szachowy naprawdę wygląda – jak organizuje się turnieje, jak są rozgrywane, jak to wygląda od zaplecza. To najlepsza relacja (bo z pierwszej ręki) o tym, jakie emocje towarzyszą turniejom, co myśli gracz. Poznajemy największych graczy w historii, Kasparow opowiada o najsłynniejszych i najważniejszych partiach, po krótce opowiada o historii szachów i ich postrzeganiu jako symbolu geniuszu. Dla kogoś, komu brakowało po Gambicie królowej zaplecza wiedzy szachowej, ta książka będzie rewelacyjna!

Eksperci w zakresie sztucznej inteligencji i robotki mówią o czymś, co nazywają paradoksem Moraveca: w szachach, podobnie jak w tylu innych dziedzinach, maszyny są dobre w tym, w czym ludzie są słabi, i vice versa.

Ale to zdecydowanie nie tylko książka o szachach. Kasparow sam pisze, z dystansem i żartując trochę z siebie, że pomimo całej jego działalności w obronie praw człowieka, prelekcji i wystąpień, książek, fundacji i działalności ekologicznej, to najbardziej zawsze działa tytuł szachowego mistrza świata. To go określa najmocniej, z tego go ludzie kojarzą, ale to tylko malutki wycinek jego rzeczywistości. Ostatni bastion umysłu to również (a może właściwie przede wszystkim) opowieść o technologii. O jej rozwoju, kolejnych etapach, o tym, co nam daje i co może dać w przyszłości. To historia też o człowieku – o jego reakcji na technologię, o tym, że dużą rolę odgrywa nasze nastawienie – postępu technologicznego przecież nie powstrzymamy, nieważne, jak bardzo byśmy tego chcieli. I oczywiście sporo miejsca Kasparow poświęca na dokładną analizę meczu z 1997 roku.

Do tego wszystkiego znajdziemy w niej mnóstwo ciekawostek – grający w szachy mechaniczny automat Turek, to, że pierwszy szachowy program został napisany przez Alana Turinga, kiedy została złożona obietnic pokonania człowieka przez komputer i jakie głębokie spostrzeżenie tkwi w książce Autostopem przez galaktykę. A zaraz obok poważne, filozoficzne pytania – czym jest mądrość? Czy maszyny kiedyś nas zastąpią? Co to znaczy myśleć? Co czyni nas ludźmi? Jakie są sposoby współpracy z maszynami? I właśnie to połączenie sprawia, że książka jest naprawdę niesamowita – ciekawa, pełna poważnych zagadnień, a jednocześnie czyta się ją lekko i bardzo przyjemnie.

To wspaniała, erudycyjna opowieść o człowieku i jego rozwoju. Kasparow widzi w bardzo rozsądny sposób swoje miejsce w tej całej historii – rozumie, że znalazł się we właściwym czasie we właściwym miejscu, że akurat on był tą osobą, która mogła obserwować jak komputery ze śmiesznych maszyn zamieniają się w maszyny niepokonane. Nie ogranicza się tylko do samych szachów, choć to one stanowią punkt wyjścia – pisze o całej prawidłowości tego, że najpierw z czegoś kpimy, nie rozumiejąc. Tak było z zastąpieniem konia przez maszyny czy z pierwszymi próbami latania. Obserwuje przemiany społeczne, znikanie zawodów, pojawienie się bezrobocia, zastanawia się jaki los nas czeka w przyszłości. Warto przeczytać!

Ocena: 4+/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć