ebook Podróż za horyzont
4.3 / 5.00 (liczba ocen: 42)

Podróż za horyzont
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
najlepsza cena! w tym tygodniu
E-book - najniższa cena: 23.16
wciąż za drogo?
VIRTUALO#VIRTUALO Urodziny
VIRTUALO#VIRTUALO Urodziny
27.90 złpremium: 18.00 zł Lub 18.00 zł
23.16 zł Lub 20.84 zł
30.00 zł Lub 27.00 zł
23.26 zł
23.70 zł 20% rabatu
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Pierwszy tom przejmującej sagi o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi

Galicja, rok 1902. Niepiśmienny chłop Włodek Gajda słyszy w karczmie opowieść miejscowego nauczyciela o mlekiem i miodem płynącej Brazylii. Zafascynowany, podejmuje najważniejszą decyzję w życiu – z żoną Hanną i trójką dzieci opuszczają ubogą wieś i wyruszają za ocean. Wierzą, że w krainie rzekomo ofiarowanej Polakom przez Matkę Boską czeka ich dostatnie życie.

Tymczasem już sama podróż przynosi ogrom problemów. Biedacy muszą zmierzyć się z ludzką niegodziwością i bezdusznym systemem. W Bremie Gajdowie w odruchu serca przyjmują pod swoje skrzydła osamotnioną Zuzannę, córkę warszawskiego dorożkarza. Dodatkowo Hannę dręczy skrywana tajemnica, która jeszcze bardziej skomplikuje losy rodziny.

Jakie powitanie zgotuje Polakom Brazylia? Czy odnajdą się w obcym świecie? I czy ziemia obiecana okaże się rajem?

O e-booku Podróż za horyzont blogerzy napisali:

Jeśli szukacie poruszającej historii to powieść Sabiny Waszut zapewni Wam wiele emocjonujących chwil. Subtelne i zarazem pełne wrażliwości pióro autorki szkicuje historię człowieka przepełnionego nadzieją znalezienia swojego miejsca na ziemi.  Myślę, że jest ona ponadczasowa i chętnie do niej wrócę. Za kilka, kilkanaście lat spojrzę na tę historię z perspektywy kolejnych życiowych doświadczeń. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

To przejmujący i wzruszający obraz ludzi, którzy chcieli odmienić swoje życie. Obraz polskiej emigracji początku XX wieku. Ja osobiście czuję niedosyt i z niecierpliwością czekam na kolejną część, której co prawda nie znalazłam nawet w zapowiedziach wydawniczych, ale mam nadzieje, że ukaże się niedługo. To jedna z tych książek, które na długo zapadną w pamięci. - Małgorzata Cichocka - Biblioteczka u Rudej

Podróż za horyzont od Sabina Waszut możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Trafić na książkę, która już od pierwszych stron bardzo dobrze się zapowiada, to jak wygrać na loterii. Ale trafić na taką, która zapowiada się bardzo dobrze, a okazuje się rewelacją, to jak wygrać na tej samej loterii dwa razy z rzędu. Podwójną wygraną stała się dla mnie lektura najnowszej książki Sabiny Waszut Emigranci. Podróż za horyzont, pierwszej części cyklu, który – czuję to w kościach – okaże się literackim majstersztykiem. A przynajmniej tak się zapowiada, bo lepszego „wstępu” do całej historii nie można było sobie wyobrazić.

Sabina Waszut przyzwyczaiła czytelników do tego, że lubi sięgać do historii. Może nie wypełnia nią każdej strony, może nie oddaje jej palmy pierwszeństwa, jednak godnie i z szacunkiem używa jej do tego, by snuć swoje powieści obyczajowe. Przyznaję, że nie znam każdej książki autorki. Tylko Narzeczoną z getta przeczytałam od pierwszej do ostatniej strony, zdumiewając się faktem, że nigdy wcześniej nie trafiłam na książki śląskiej pisarki. Jednak już po kilkunastu stronach Emigrantów… miałam wątpliwości, czy to ta sama autorka. Coś się zmieniło. Na jeszcze lepsze. Od początku czułam, że to będzie coś więcej, że to będzie taka powieść, jakiej nikt się nie spodziewa.

Początek XX wieku. Wśród mieszkańców Galicji niesie się wieść o krainie pełnej szczęścia, jaką jest Brazylia – miejsce, w którym można zacząć nowe, lepsze życie. Coraz więcej listów, historii zza wielkich wód, przekonań o tym, że jedynie wyjazd może cokolwiek odmienić, staje się motywacją dla wielu rodzin. Tak zaczyna się ta piękna powieść o życiu na drugim końcu świata, gdzie wszystko trzeba budować na nowo i uczyć się egzystować w zupełnie innych warunkach.

Tak naprawdę trudno jest mi jednoznacznie określić, o czym dokładnie jest ta książka, bowiem czuję, że pierwszy tom przyniósł dopiero zalążek całej historii. Boję się ryzykować, aby nie spłaszczyć tej powieści, bo na to nie zasłużyła. Z pewnością Emigranci. Podróż za horyzont jest opisem jednego z wielu wariantów, które spotkały rodziny decydujące się na emigrację. Albo nie tyle jednym z wielu, co swoistym patchworkiem złożonym z wielu różnych życiowych historii. Patrząc z perspektywy kogoś, kto już przeczytał tę książkę, mogę pokusić się o stwierdzenie, że jest to literacki bilans zysków i strat, które ponosili ludzie szukający szczęścia. Taki sam, jaki ponoszą współcześni emigranci, wybierając na miejsce do życia inny kraj.

Co szczególnie uderzyło mnie w tej powieści? Jej realizm. Choć jej akcja rozpoczyna się 120 lat temu, to wątpliwości i motywacje bohaterów są takie same jak dzisiaj. Wydawało mi się, jakbym sama stała przed dylematem: wyjechać czy nie? A przecież to się wydarzyło. Przecież stałam przed takim wyborem. Nawet z niego skorzystałam. I co? Po roku wróciłam z przekonaniem, że dobrze jest mieć wybór, ale nie zawsze trzeba wybierać kategorycznie i na zawsze. Tym bardziej jestem ciekawa, jak potoczą się losy bohaterów Emigrantów…. Pewne jest to, że Sabina Waszut wybrała temat, który – mimo upływu czasu – jest bardzo aktualny, a jednocześnie – z punktu widzenia historii – mniej znany, bo nie kojarzę polskiego obyczaju, który opisywałby właśnie ten wątek.

Jeżeli chcecie poczuć literacką niecierpliwość i to szalone bicie serca po ostatniej stronie jednej z lepszych powieści jakie czytaliście, to powinniście sięgnąć po wspominaną książkę i poddać się niezwykłym wydarzeniom, które towarzyszyły rodzinie Gajdów w poszukiwaniu szczęścia i swojego miejsca na ziemi.

Ocena: 5/6
©Spadło mi z regała
Jak dużo wiecie o emigracji z początków XX wieku do Ameryki Południowej? Ja bardzo niewiele. Dlatego z ogromną ciekawością podeszłam do lektury książki Emigranci. Podróż za horyzont Sabiny Waszut.

W 1902 roku rodzina biednych galicyjskich chłopów postanawia szukać szczęścia w dalekiej Brazylii. Ojciec rodziny nasłuchawszy się od wiejskiego nauczyciela o dobrobycie i łatwym życiu czekającym tam na emigrantów, podjął decyzję o podróży, której trudów nie był w stanie przewidzieć, o zmianie, na którą nie mógł być gotowy.

Podróż pociągiem do Krakowa dla rodziny Gajdów jest przerażającym doświadczeniem, a to maleńki, pierwszy krok. Ale po sprzedaniu domu i ziemi, nie ma dla nich powrotu. Podążają dalej, Oświęcim, Brema, wiele tygodni na statku…

Ludzie, którzy nie widzieli wcześniej nawet większego miasteczka, w tej podróży przeżywają szok. Pociąg, oszuści, wielkie miasto, dworzec, port oszałamiają i przerażają. Ale mimo tego strachu, rodzina Gajdów prze do obiecanego raju, własnej ziemi, dobrego klimatu, spokojnego dobrobytu w dalekiej Brazylii.

Trudna podróż, ogromne początkowe rozczarowania, dramatyczne przejścia. Historia emigrantów z Polski wciąga, pochłania, porywa. Uczucia łączące członków rodziny, zmiana pokoleniowa, czyli doroślejące w mgnieniu oka dzieci, wspierające załamanych rodziców.

Pionierskie życie w buszu, budowanie swego nowego miejsca na ziemi, choroby, strata, nowe życie, nowe uczucia.

Pięknie przedstawiona fikcyjna opowieść, starannie oparta na prawdziwych historiach osadników z Polski, którzy zasiedlili ponad 100 lat temu wioski w prowincji Parana w Brazylii. Pięknie przedstawione polskie przywary, ale i zalety, budowanie społeczności i tarcia w niej. Siła wspólnoty i jej wewnętrzne antagonizmy. Wpleciona prawdziwa postać polskiego księdza, którego niewątpliwą zasługą było dobre życie Polaków w rozwijającej się prężnie Murcii.

A na tym bogato i malowniczo rozrysowanym tle, historia Włodka i Hanny, którzy dla wizji lepszego życia porzucili znajomą biedę galicyjskiej wsi, ich dzieci Jurka i Marysi, którzy w dramatycznych okolicznościach i młodym wieku samodzielnie musieli budować swój świat w brazylijskiej dżungli.

Barwny malowniczy obraz od szarości polskiej biednej wsi, po brud wielkich miast, koszmar podróży statkiem w trzeciej klasie, zaskoczenie i zadziwienie przyrodą i klimatem Ameryki Południowej. Ludzie i ich uczucia, miłość, rozpacz, tęsknota, nadzieja, wszystko opisane tak, że rodzina emigrantów staje się nam bliska, przeżywamy ich losy, czekamy na dobre rozwiązania, serce nam się ściska gdy spotyka ich coś złego.

Wspaniały początek wielkiej opowieści, której kontynuacji nie mogę się już doczekać!

Sięgnijcie po Emigrantów Sabiny Waszut! To historia, która wciąga, zachwyca, i bardzo, bardzo budzi ciekawość i oczekiwanie na kontynuację!

Przeczytajcie i będziemy czekać razem!

Ocena: 5+/6
©CzytAśka
Podróż za horyzont to nowa seria Sabiny Waszut, zaytułowana Emigranci. To pierwszy tom przejmującej sagi o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Mnie osobiście autorki nie trzeba przedstawiać, bo po książki Pani Sabiny sięgam zawsze, bo są one nie tylko gwarancją wyśmienitej lektury, ale i niesamowitą lekcją historii, a jak wiecie ja lubię jak z książki coś wynoszę albo czytam o faktach, o których tak naprawdę miałam nikłe pojęcie. Nie wiem ile saga będzie liczyła części, ale czy będą trzy czy trzydzieści to wszystkie przeczytam i mam nadzieję, że tak jak pierwszą z niekłamanym zainteresowaniem i ciekawością

Już sam opis z okładki zapowiada dobrą lekturę:

Galicja, rok 1902. Niepiśmienny chłop Włodek Gajda słyszy w karczmie opowieść miejscowego nauczyciela o mlekiem i miodem płynącej Brazylii. Zafascynowany, podejmuje najważniejszą decyzję w życiu - z żoną Hanną i trójką dzieci opuszczają uboga wieś i wyruszają za ocean. Wierzą, że w krainie rzekomo ofiarowanej Polakom przez Matkę Boską czeka ich dostatnie życie.

Tymczasem już sama podróż przynosi ogrom problemów. Biedacy muszą zmierzyć się z ludzką niegodziwością i bezdusznym systemem. W Bremie Gajdowie w odruchu serca przyjmują pod swoje skrzydła osamotnioną Zuzannę, córkę warszawskiego dorożkarza. Dodatkowo Hannę dręczy skrywana tajemnica, która jeszcze bardziej skomplikuje losy rodziny.

Jakie powitanie zgotuje Polakom Brazylia? Czy odnajdą się w obcym świecie? I czy ziemia obiecana okaże się rajem?


Wyobrażacie sobie zostawić wszystko i opuścić kraj wiedząc, że nie ma możliwości powrotu, bo wszystko zostało sprzedane po to, aby opłacić podróż za ocean? Tak właśnie zrobiła rodzina Gajdów skuszona obietnicą lepszego życia w Brazylii. Każdy chce dla swojej rodziny jak najlepiej i sięgnąłby po gwiazdkę z nieba i w tym okresie takich Gajdów były tysiące. Nie umiejący pisać, czytać porywali się w podróż w nieznane tak naprawdę nie wiedząc ani co ich czeka ani poprawnie nie potrafiąc wymówić nazwy kraju, gdzie wyjeżdżają. A i droga za ocean nie jest usłana różami i nasi bohaterowi mogą liczyć tylko na siebie i chyba na opatrzność bożą, bo oszustów, którzy czyhają na " majątek" nie brakuje. Tylko łut szczęścia pozwala im dotrzeć do celu, a na miejscu też sytuacja nie wygląda tak jak przedstawiali im to agenci. Te trudną i niepewną emigrację pokazała nam w swojej najnowszej książce Sabina Waszut. I chociaż jak pisze sama autorka Gajdowie są postaciami fikcyjnymi to do ich powstania przyczyniły się życiorysy ludzi autentycznych, którzy na początku XX wieku szukali nie tylko swojego miejsca na ziemi, ale i stoczyli nierówną i niejednokrotnie odkupioną śmiercią walkę z przeznaczeniem. Widać tutaj ogrom pracy jaki włożyła autorka w napisanie tej powieści. Postacie autentyczne splatają się tutaj z fikcyjnymi, a tło historyczne jest perfekcyjnie przygotowane.

Nie opowiem Wam szczegółów, ale gwarantuje, że nie obędzie się podczas czytania bez wzruszeń i zwykłej ludzkiej bezsilności. Przejmujący opis rozdzielenia Zuzanny z ojcem w porcie w Bremie sprawił, że musiałam szukać chusteczek.

Podróż za horyzont to przejmujący obraz ludzi, którzy chcieli odmienić swoje życie. Obraz przejmujący i wzruszający. Obraz polskiej emigracji początku XX wieku. Ja osobiście czuję niedosyt i z niecierpliwością czekam na kolejną część, której co prawda nie znalazłam nawet w zapowiedziach wydawniczych, ale mam nadzieje, że ukaże się niedługo, bo jestem ogromnie ciekawa losów Marysi, Jury i Haneczki. To jedna z tych książek, które na długo zapadną w pamięci.

Polecam Wam z całego serca.

Ocena: 5/6
©Biblioteczka u Rudej
Jeśli szukacie poruszającej historii to najnowsza powieść Sabiny Waszut zapewni Wam wiele emocjonujących chwil. Subtelne i zarazem pełne wrażliwości pióro autorki szkicuje historię człowieka przepełnionego nadzieją znalezienia swojego miejsca na ziemi.

Pani Sabina zaprasza nas do roku 1902. Poznajemy losy mieszkającego w Galicji Włodka Gajdy. Mężczyzna natchniony opowieścią miejscowego nauczyciela o Brazylii, krainie mlekiem i miodem płynącej, postanawia opuścić ubogą wieś. Wraz z żoną i trójką dzieci zamierza wyruszyć za ocean. Hanna miała wiele obaw względem tej decyzji. Wolała swoją biedę niż obcą. Jednak zdaniem Włodka podróż ta jest dla jego rodziny jedyną możliwością do poprawy swojego życia. Dlatego też postanawia postawić wszystko na jedną kartę. Porzucenie dotychczasowego życia jest krokiem ryzykownym, lecz zdaje się być dla mężczyzny jedynym.

Niestety jak to w życiu bywa, droga ta jest dla Państwa Gajdów naznaczona trudnościami. Muszą oni zmierzyć się z bezdusznością drugiego człowieka. W Bremie przyjmują pod swą opiekę córkę warszawskiego dorożkarza. Jak bardzo Zuzanna zmieni ich plany? Czy tajemnica Hanny Gajdy skomplikuje podróż do ziemi obiecanej?

Mogę obiecać Wam, że czeka Was wiele porywów serca, gdyż historia stworzona przez Sabinę Waszut porusza do głębi. Losy tej rodziny rodzą pytanie – jak wiele będą musieli znieść, ile wytrzymać, aby odnaleźć swój wymarzony raj na ziemi.

Sabina Waszut w pierwszym tomie sagi porusza temat emigracji Polaków z początku XX wieku. Autorka dotyka kwestii „Polaków, którzy z różnych powodów i w różnym czasie zdecydowali się opuścić swój dom, by wyruszyć na poszukiwanie lepszego chleba”. I choć historia Włodka i Hanny jest fikcją literacką, to nie można oprzeć się wrażeniu, że jest kalką losów wielu Polaków dotkniętych problemem emigracji. Emigracji wymuszonej ubogą sytuacją życiową, która zmusiła człowieka, do poszukiwania szczęścia poza granicami swojego kraju.

Takie decyzje często obarczone są wieloma emocjami. Wielu ludzi tak samo jak Hannę targało sumienie. Zmuszeni byli oni oderwać swoje ojczyste korzenie, by wyrwać się z ubóstwa. Często zrywając kontakty z najbliższymi. To zapewne bolesne przeżycie. I dzięki Pani Sabinie możemy po części wczuć się w sytuację ludzi, których życie zmusiło do takiego kroku. Kroku bolesnego, lecz niestety w wielu przypadkach koniecznego.

Jeśli chcecie poznać tę historię, to koniecznie sięgnijcie po książkę Emigranci. Podróż za horyzont. Myślę, że miłośników porywających i pouczających historii nie muszę specjalnie przekonywać. Jestem przekonany, że po przeczytaniu tej powieści sami uświadomicie sobie, że warto zapisać ją na listę Najlepszych Interesujących Książek. Czyt-NIK już to zrobił. I nawet więcej, ułożyłem tę książkę wśród wcześniejszych powieści Sabiny Waszut zaznaczając w swej pamięci, że jeszcze kiedyś powrócę do twórczości autorki. Myślę, że jest ona ponadczasowa i za kilka, kilkanaście lat spojrzę na tę historię z perspektywy kolejnych życiowych doświadczeń. A Emigranci. Podróż za horyzont powieścią życiową jest!

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć