ebook Bękart ze Stambułu
3.84 / 5.00 (liczba ocen: 38643)

Bękart ze Stambułu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - polecana oferta: 21.54
wciąż za drogo?
33.39 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
-40% 21.54 zł Lub 19.39 zł
22.90 zł
28.72 zł Lub 25.85 zł
35.90 zł
20.46 zł
25.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

Najgłośniejsza powieść Elif Shafak! W deszczowe popołudnie pewna kobieta wchodzi do gabinetu lekarza z zamiarem dokonania aborcji. Ma dziewiętnaście lat. To, co wydarzy się za chwilę, zmieni jej życie na zawsze… „Odważna i namiętna literatura” – Paul Theroux

Dwadzieścia lat później nastoletnia Asya mieszka wraz z matką w jednej z dzielnic Stambułu, otoczona jedynie ekscentrycznymi ciotkami, bo w jej rodzinie od lat mężczyźni umierają młodo. Spotkanie z kuzynką z Ameryki, która przyjeżdża do Turcji, aby zgłębić owianą tajemnicą historię swojej rodziny, diametralnie zmienia jej wyobrażenie o najbliższych. Wkrótce okazuje się, że duchów krążących nad ich przeszłością jest o wiele więcej, niż obie mogły się spodziewać.
Ta wielokulturowa opowieść o rodzinie jest jednocześnie opowieścią o barwnej, ale tragicznej historii Turków i Ormian, o smakach i zapachach kuchni tureckiej oraz ormiańskiej, a także o odwiecznej tęsknocie i poszukiwaniu własnej tożsamości.

Rekomendacje e-booka Bękart ze Stambułu: 

Elif Shafak w mistrzowski sposób pokazuje nam, że historia zawsze zatacza koło, a tajemnice, nawet te najlepiej ukryte, w końcu wychodzą na jaw. Silnie odczuwalny klimat orientu nadaje powieści wyjątkowości. Zachęcam Was do lektury tej powieści – to wspaniała fabuła, która przeplata się z ciężką historią, lecz wartą poznania. - Katarzyna Kulik - Jej Wysokość Literatura

Elif Shafak ma dar plastycznego pisania. Ostrzegam czytelników – czytane powieści będąc głodnym, grozi chęcią plądrowania kuchennych szafek i lodówki. Ta książka pachnie Turcją. Mamy ją na języku, na podniebieniu, wchłaniamy ją porami skóry. To niespieszna powieść, w której akcja często spowalnia. Zupełnie mi ten brak dynamizmu nie przeszkadzał. - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku

 

Bękart ze Stambułu od Elif Shafak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wspomnienia to za wielki ciężar.
Bękart ze Stambułu to najgłośniejsza powieść brytyjsko-tureckiej pisarki, a zarazem bestseller, za który wytoczono Elif Shafak „proces o z artykułu trzysta pierwszego tureckiego Kodeksu Karnego”. Groziło jej do trzech lat więzienia. Finalnie oskarżenie zostało wycofane.

Moja trzynastoletnia córka przeczytała opis fabuły znajdujący się na okładce i stwierdziła pytając: „to chyba jest ciekawa książka?”. Tak córciu – bardzo ciekawa.

Kilka słów o fabule

Bękart ze Stambułu jest opowieścią o rodzinie, przeżyciach jej członków oraz odkrywaniu bolesnych kart historii Turcji i jej mieszkańców. Bohaterkami powieści są kobiety. To one grają główne role i nadają ton oraz rytm historii.

Poznajemy Asyę, która wraz z matką i ciotkami mieszka w Stambule.

– Moja rodzina to banda totalnych oszołomek. Cały kurz i brud wspomnień zmiatają pod dywan! Ciągle gadają o przeszłości, ale ją cenzurują. […] Codziennie łykamy kolejną dawkę fałszu.

Poznajemy również jej kuzynkę z Ameryki, która przylatuje do Turcji, by poznać korzenie swojej ormiańsko-tureckiej rodziny. Dziewczyny zaprzyjaźniają się, a odkrywane przez nie skrzętnie ukryte tajemnice, rzucają nowe światło na ich przeszłość i jestestwo.

Historie rodzinnie tak się wzajemnie przeplatają, że zdarzenie sprzed kilku pokoleń może wpłynąć na pozornie niezwiązane z nim obecne sytuacje. Przeszłość wcale nie przeminęła.

Przerzucony w przeszłości most pomiędzy Turcją, a Ameryką okaże się chwiejną konstrukcją mogącą zagrozić zdrowiu i życiu kobiet.

Kilka słów o wrażeniach

Elif Shafak ma dar plastycznego pisania. Ostrzegam czytelników – czytane powieści będąc głodnym, grozi chęcią plądrowania kuchennych szafek i lodówki. Ta książka pachnie Turcją. Mamy ją na języku, na podniebieniu, wchłaniamy ją porami skóry.

Oprócz walorów organicznych, historia Elif Shafak przyciąga realizmem, jak i odbiciem historii i społecznych konfliktów na kartach powieści. Autorka wplata również wątki realizmu magicznego, które świetnie dopełniają całości tworząc bardzo interesujący obraz.

Warto wspomnieć, że Elif Shafak jest z wykształcenia politolożką. Ukończyła stosunki międzynarodowe oraz studia genderowe. Jest feministką, obrończynią praw kobiet, praw LGBT i wolności słowa. Swoje przekonania i wartości przemyca w Bękarcie ze Stambułu kreśląc postaci kobiet świadomych swojej wartości.

„Rozwódka”, „słomiana wdowa” ani żaden lepki epitet z twojego leksykonu nieszczęśnic nie odnosi się do mnie. Twoja córka jest grzesznicą, nosi minispódniczki, kocha swoje kółko w nosie i nieślubne dziecko. Czy ci się to podoba, czy nie!

Bękart ze Stambułu jest niespieszną powieścią, w której akcja często spowalnia. Zupełnie mi ten brak dynamizmu nie przeszkadzał. Z przyjemnością zagłębiałam się w historie barwnych bohaterek powieści. Polecam i przypominam – warto mieć coś do chrupania w czasie lektury.

PS Polecam również uwadze inną powieść Elif Shafak zatytułowaną 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie która znalazła się na krótkiej liście tytułów nominowanych do Nagrody Bookera.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Bękart ze Stambułu to druga z książek, na które ogromnie czekałam tej wiosny. Pierwszą z nich była opisana niedawno przeze mnie Strażniczka Słońca z literatury dziecięcej. Pewnie już wiecie, że obiecałam sobie sięgać częściej po książki dla dzieci, szczególnie po klasyki, i staram się to postanowienie sumiennie realizować.

Dziś czas na coś dla dorosłych. Elif Shafak zachwyciła mnie po raz kolejny, choć muszę przyznać, że Bękart ze Stambułu był o wiele ambitniejszą lekturą niż 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie. To powieść, która sięga wgłąb historii i wyjmuje na powierzchnię niewygodny temat – wzajemnej nienawiści dwóch narodów: Turków i Ormian.

Bękart ze Stambułu – Elif Shafak tworzy rodzinną sagę na dwa głosy

Powieść zaczyna się od sceny, w której młoda kobieta spaceruje stambulskimi ulicami w deszczowe popołudnie. Denerwuje ją pogoda, natarczywy taksówkarz i miejsce w które zmierza. Atmosfera jest gęsta od emocji i wilgotna od kipiącego z nieba deszczu i gniewu, którym emanuje bohaterka. Swoim emocjom daje ujście poprzez słowa, którymi miota na prawo, i lewo. To dzień, w którym ma usunąć niechcianą ciążę. Kiedy zasiada jednak na fotelu ginekologicznym wszystko się zmienia…

Dwanaście lat później i kilkadziesiąt stron dalej poznajemy następną bohaterkę – Asyę. Zbuntowana dziewczyna mieszka w Stambule wraz z ekscentrycznymi ciotkami. Jej życie jest monotonne, lecz trudno dopatrzyć się w nim nudy. Rutynę dnia codziennego przerywa dziwny i nagły przyjazd kuzynki z Arizony – przybranej córki wuja, który po wyjeździe do Stanów zerwał wszelkie kontakty z rodziną. Okazuje się jednak, że to nie zwykła rodzinna wizyta. Piękna Amerykanka chce bowiem dowiedzieć się czegoś o swoich korzeniach. Rozpoczyna ekspedycję, podczas której zagłębia się w historię konfliktu ormiańsko-tureckiego.

Opowieść o Turkach i Ormianach

Choć to powieść, Elif Shafak zgrabnie rysuje czytelnikowi kontury konfliktu turecko-ormiańskiego, wyjaśniając jakie uczucia żywią do siebie te dwa narody. Pod tym względem była to dla mnie bardzo interesująca lektura – dla nas Polaków, temat zagłady nie jest przecież wcale obcy, dlatego z ogromnym przejęciem czytałam o losach innych narodów, których doświadczyły podobne wydarzenia. Dodatkowo dzięki tej lekturze znowu się czegoś nauczyłam – przecież wcześniej nie miałam zielonego pojęcia o relacjach tych dwóch krajów!

Bękart ze Stambułu to fantastyczna powieść, w której prawda miesza się z fikcją, a marzenia senne z jawą. Znajdziecie tutaj odrobinę realizmu magicznego, którego obecność w lekturach tak bardzo uwielbiam. Dodatkowo Elif Shafak podaruje Wam nutę tęsknoty i męczący bohaterów dylemat, odnoszący się do własnej tożsamości. Takich pytań w powieści pojawia się zresztą bardzo dużo: czy można istnieć, nie znając swoich korzeni?; czy w dzisiejszych czasach warto jeszcze przejmować się historią?; a może lepiej odciąć się od niej grubą kreską i żyć tum, co tu i teraz?

Elif Shafak w mistrzowski sposób pokazuje nam, że historia zawsze zatacza koło, a tajemnice, nawet te najlepiej ukryte, w końcu wychodzą na jaw. Silnie odczuwalny klimat orientu nadaje powieści wyjątkowości. Orhan Pamuk i wymieniona wyżej Elif Shafak sprawili, że mój apetyt na wizytę w Turcji, łyknięcie odrobiny tego orientu jeszcze się zaostrzył.

Zachęcam Was do lektury tej powieści – to wspaniała fabuła, która przeplata się z ciężką historią, lecz wartą poznania.

Ocena: 5/6
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć