ebook Kaputt
4.13 / 5.00 (liczba ocen: 1967)

Kaputt
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 29.90
wciąż za drogo?
-25% 29.90 zł
33.99 zł Lub 30.59 zł
39.99 zł
39.99 zł Lub 35.99 zł
-20% 31.90 zł
31.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Jedna z najważniejszych książek o II wojnie światowej i zarazem absolutna klasyka światowego reportażu. „Kaputt” (e-book w formatach epub i mobi) Curzio Malapartego to książka o wyjątkowej sile rażenia – skrupulatnie opisująca okrucieństwo II wojny światowej i w panoramiczny sposób obrazująca chylącą się ku upadkowi, stającą się „stosem gruzów i odpadków” Europę. Reportaż Malapartego znalazł czytelników na całym świecie i był wielokrotnie wznawiany.

Curzio Malaparte, w czasie II wojny światowej korespondent dziennika „Corriere della Sera”, podróżuje po Bałkanach, ziemiach okupowanej Polski, ZSRR, a później także Finlandii, z brutalną szczegółowością opisując swoje obserwacje. Relacjonuje kolację na Wawelu, w której uczestniczył zaproszony przez Hansa Franka, czy zwiedzanie getta warszawskiego w towarzystwie niemieckiego boksera Maxa Schmelinga.
„Kaputt” to książka niebywale okrutna, o silnie antywojennej wymowie. Znalazła czytelników na całym świecie, została przetłumaczona na wiele języków i była wielokrotnie wznawiana.

Rekomendacje e-booka Kaputt:

„«Kaputt» to książka smutna, zadziwiająca, przerażająca i liryczna. Pokazuje skutki ideologicznego fanatyzmu, rasizmu, wypaczonych wartości udających duchową czystość i nienawiści do życia w ich najbardziej osobistych i haniebnych aspektach. Jest to absolutnie niezbędne do zrozumienia tego, co działo się podczas drugiej wojny światowej” – Margaret Atwood

O e-booku Kaputt blogerzy napisali: 

Sądzę, że kilkadziesiąt lat temu, odebrał bym Kaputt zupełnie inaczej. Jednak książka na aktualności nie straciła bowiem – choć chyba niezamierzenie – udało się stworzyć Malapartemu obszerną galerię upiorności ludzkich postaw i charakterów. - Krzysztof Komorek - donos kulturlany

Kaputt od Curzio Malaparte możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Jedna z najważniejszych książek reporterskich XX wieku – takim oto hasłem podsumował Wydawca książkę Malapartego. Dość skutecznie zachęcając mnie do sięgnięcia po nią, a jak się post factum okazało, wpędzając w nieoczekiwaną rozterkę.

Bowiem skończywszy lekturę nie wiem tak naprawdę co o Kaputt myśleć. Chociaż to bez dwóch zdań dzieło wybitne i znaczące. Przede wszystkim – co wynika ze świetnego podsumowania pióra Jerzego W. Borejszy – nie mamy tu do czynienia z reportażem, biorąc pod uwagę mnogość kreacji czy wręcz konfabulacji autora. Przy okazji: intrygująco w tym kontekście wybrzmiewają liczne zestawienia z Ryszardem Kapuścińskim, który podobno był dziełem Malapartego zafascynowany, a który również z rzetelnością relacji był nieco na bakier.

Oczywiście znajdziemy u Malapartego panoramę okrucieństwa II wojny światowej. Okrucieństwa wojennego, ale także okrucieństwa niewyobrażalnych do dzisiaj zbrodni na ludności cywilnej. Jednak już w trakcie lektury budzą się pewne podejrzenia co do możliwego „podkolorowania” relacji. Z dzisiejszego punktu widzenia ubarwianie tej relacji wydaje się niezrozumiałe. Wiedza jaką posiadamy powoduje, że II wojny światowej nie potrzeba czynić jeszcze straszniejszą niż była, by wzbudzić u czytelnika poczucie grozy.

Wrócę raz jeszcze do posłowia Jerzego W. Borejszy, które daje nam możliwość bliższego poznania postaci Malapartego. Życiorys ten pozwala spojrzeć na Kaputt> z zupełnie innej strony. Curzio Malaparte był postacią niezwykle kontrowersyjną. Ideowo faszystowski reżim Mussoliniego, po wojnie zaangażował się w komunizm spod znaku maoistycznych Chin. Konfabulacje towarzyszyły mu zarówno w działalności pisarskiej jak i w życiu prywatnym. Poznawszy życiowe wybory pisarza książka jawi się przede wszystkim jako próba wyszlachetnienia własnej osoby. Próba – nie ujmując nic walorom literackim dzieła – niezbyt udana, bowiem Malapartego samoopisanego na kartach Kaputt trudno nazwać inaczej niż nikczemnikiem.

Sądzę, że kilkadziesiąt lat temu, odebrał bym Kaputt zupełnie inaczej. Akcenty odczuć rozłożyły by się całkowicie odmiennie. Oczywistym jest też, że inne wrażenie czyniła ta książka w roku swojego pierwszego wydania (premiera w wojennym roku 1944, w Polsce Kaputt> wydano po raz pierwszy w roku 1962) . Mnogość przekazów jakie pojawiły się od tamtych lat i dzisiejsza dostępność faktów powodują, że trudno szokować się tym co napisał Malaparte o wojnie. Jednak książka na aktualności nie straciła bowiem – choć chyba niezamierzenie – udało się stworzyć Malapar.

Ocena: 5/6
czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć