ebook Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952
3.5 / 5.00 (liczba ocen: 24)

Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 25.93
wciąż za drogo?
empik#EMPIK - WTK
empik#EMPIK - WTK
31.25 złpremium: 20.16 zł Lub 20.16 zł
25.93 zł Lub 23.34 zł
28.56 zł
29.90 zł
31.25 zł Lub 28.13 zł
26.13 zł
27.05 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Po wojnie Warszawa nie została odbudowana. Przywrócono ją do życia, ale w odmiennej formie, ukształtowanej przez mieszankę sentymentu, poczucia misji, szaleńczej odwagi, przesadnej pewności siebie i specyficznych powojennych okoliczności. Czasy były ciężkie, sytuacja polityczna co najmniej dwuznaczna, środki ograniczone. A jednak w powstających koncepcjach nowej stolicy możemy znaleźć ogromny ładunek pracy, zaangażowania, przemyśleń i marzeń.

Architektura to nie historia cegieł, betonu i stalowych prętów. To historia ludzi, którzy czuli, żałowali, pragnęli, ale też nienawidzili. Do projektowania domów, do kreślenia planów urbanistycznych popychały ich różne motywacje.

To jest książka o koncepcjach kształtowania nowej Warszawy, o próbach znalezienia urbanistycznego i architektonicznego przepisu na szczęście. Bo to, co widzimy nad powierzchnią, jest tylko małym fragmentem całości, której większość skrywa się głębiej. Każdy z obiektów składających się na stolicę był emanacją jakiejś idei, ostatecznie zrealizowanej tylko w niewielkiej części. Architekci i urbaniści szukali idealnej formy miasta: jako perfekcyjnie zaprojektowanej maszyny, harmonijnej przestrzeni życia społecznego, jako codziennego doświadczenia piękna. Gdzieś wcześniej zrodziła się myśl i wizja, skutek doświadczeń, efekt lat wytężonej pracy, finalny produkt wielu prób i porażek. W czyjejś głowie tysiąc przesłanek złożyło się w jedną całość, w logiczny system, w koncepcję nowej organizacji miasta po wojennej zagładzie.

Rekomendacje e-booka Sny o Warszawie: 

Sny o Warszawie czyta się z przyjemnością, także dzięki temu, że książka koncentruje się na rzetelnej relacji, bezstronnym przedstawieniu ścierających się ze sobą poglądów. To wzorcowy historyczny wywód. Jego treść ciekawie uzupełniają, fotografie, rysunki i plany. - Krzysztof Komorek - donos kulturalny

Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952 od Krzysztof Mordyński możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Warszawa nie została odbudowana – takim dość szokującym zdaniem rozpoczyna swoją książkę o powojennych wizjach wskrzeszenia stolicy Polski, Krzysztof Mordyński. Sama książka nie jest jednak tak kontrowersyjna, a zaskakujące otwarcie traktować należy jako intrygującą, intelektualną prowokację.

Już na wstępie autor zastrzega się, że celem publikacji nie jest wikłanie się w ideologiczne spory. Chociaż tych akurat nigdy w dyskusji o odbudowie Warszawy po zniszczeniach II wojny światowej nie brakowało. Sny o Warszawie nie są również kroniką odbudowy. Krzysztof Mordyński zajął się natomiast przedstawieniem wizji jakie przyświecały procesowi przywrócenia miasta do życia. Wizji, w szerokim rozumienia tego słowa, architektonicznych i urbanistycznych.

Oczywiście polityka i idea w tamtych czasach musiała wpływać na proponowane i prezentowane koncepcje. Czasem ważyła na ostatecznych decyzjach. Plany musiały brać pod uwagę takie właśnie uwarunkowania. Ale wszystko tworzyło się i ścierało najpierw w środowisku fachowców ze wspomnianych wcześniej dziedzin. Cztery części książki pokazują różnorakie postrzegania przyszłej Warszawy. W każdym z nich inny jest – mniej lub bardziej umowny – priorytet, przewodnia myśl. Nowe, odrodzone miasto które ma być marzeniem, maszyną, więzią społeczną, kompozycją.

Krzysztof Mordyński prowadzi narrację w sposób wyważony, skupiający się fachowej stronie prowadzonego wówczas dyskursu. Spory architektoniczno-urbanistyczne nie były jak dotąd główną perspektywą wydawnictw omawiających historię odbudowy Warszawy. Sny o Warszawie czyta się z przyjemnością, także dzięki temu, że książka koncentruje się na rzetelnej relacji, bezstronnym przedstawieniu ścierających się ze sobą poglądów. To wzorcowy historyczny wywód. Jego treść ciekawie uzupełniają, fotografie, rysunki i plany – chociaż niewielki format publikacji, zabiera nieco radości z ich studiowania. Książkę ocenić należy jednak wysoko i zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć