ebook Stosunki polsko-żydowskie w czasie drugiej wojny światowej
3.98 / 5.00 (liczba ocen: 24)

Stosunki polsko-żydowskie w czasie drugiej wojny światowej
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 25.00
wciąż za drogo?
25.00 zł

Esej Emanuela Ringelbluma został spisany w ostatecznej postaci jesienią 1943 roku, gdy autor wraz z żoną i synem oraz ponad trzydziestoma innymi osobami ukrywał się na warszawskiej Ochocie. W kryjówce przy ulicy Grójeckiej powstał tekst, który miał być zarysem szerszego opracowania poświęconego relacjom polsko-żydowskim w czasie drugiej wojny światowej.

Historyk ukazał zarówno mroczne, jak i jaśniejsze strony wzajemnych stosunków. Opisał przedwojenny i wojenny antysemityzm społeczeństwa polskiego w perspektywie instytucjonalnej oraz w życiu codziennym. Równocześnie wydobył momenty zbliżenia i solidarności między Polakami i Żydami, przywołując między innymi atmosferę września 1939 roku.

 

Jeszcze przed upadkiem Warszawy hydra antysemityzmu zaczęła podnosić głowę. […] Antysemityzm ujawnił się w długich ogonkach przy Wiśle, przy których wydawano mieszkańcom wodę. Na żądanie antysemickiej łobuzerii utworzono oddzielne ogonki żydowskie i oddzielne aryjskie. Na 50 Aryjczyków dopuszczono 5 Żydów do wody. Żydów, wracających z wodą, przewracano, wylewano im wodę, bito, katowano. W rezultacie, po całodziennym wyczekiwaniu w ogonku, Żyd wracał do domu posiniaczony, pobity, bez wody.

Z eseju Emanuela Ringelbluma

Stosunki polsko-żydowskie w czasie drugiej wojny światowej od Emanuel Ringelblum możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć