ebook Rozmowy z przyjaciółmi
3.81 / 5.00 (liczba ocen: 154672)

Rozmowy z przyjaciółmi
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 18.90
Audiobook - najniższa cena: 27.90
wciąż za drogo?
-27% 18.90 zł
19.24 zł
29.74 zł Lub 26.77 zł
31.49 zł Lub 28.34 zł
-20% 27.90 zł
27.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

„Rozmowy z przyjaciółmi” to powieść, której nie przeoczy żaden wielbiciel współczesnej literatury. Książki autorki „Normalnych ludzi” polecają takie sławy jak Barack Obama i Elena Ferrante, czy Sarah Jessica Parker i Lena Dunham. Zachwyciła się nimi również Zadie Smith, która uczyniła z Sally Rooney bohaterkę jednego ze swoich opowiadań. To proza naszych czasów, na której temat warto mieć własne zdanie.

Mieszkająca w Dublinie Frances ma 21 lat i chłodny umysł obserwatorki. Jest studentką i początkującą pisarką; ze swoją najlepszą przyjaciółką i byłą dziewczyną Bobbi występuje na slamach poetyckich. Przypadkowa znajomość z Melissą, popularną dziennikarką, której mąż Nick jest aktorem, otwiera im drzwi do świata pięknych domów, hałaśliwych przyjęć i wakacji w Bretanii.
Gdy Frances i Nick niespodziewanie zbliżają się do siebie, błyskotliwa i stroniąca od uczuć Frances musi po raz pierwszy zmierzyć się ze swoimi słabościami…

Rekomenda je i opinie czytelników o e-booku Rozmowy z przyjaciółmi: 

„Obdzierając całość z dyskusji teoretycznych i otoczki wyższej sfery to całkiem niezła opowieść o zależności od innych osób, ale i odpowiedzialności za siebie”

„«Rozmowy z przyjaciółmi» to tytuł, który leży na książce Rooney jak dobrze dopasowana rękawiczka. Nie dość, że rozmowy są sercem fabuły, nie dość, że napisane są naturalnie i z lekkością, jaką rzadko się widuje w literaturze: Rooney jest saperem na polu minowym codziennej komunikacji, na przykładach pokazującym czytelnikom, jak działają zapalniki, jak duży nacisk jest potrzebny, by nastąpiła eksplozja, i wreszcie prezentującym mapę możliwych ścieżek prowadzących przez pole. Właściwa droga nie jest oczywiście zaznaczona, mamy tylko ścieżki bohaterów, ale to wystarcza; «Rozmowy z przyjaciółmi» to w końcu nie literatura poradnikowa, ale powieść obyczajowa obrazowo ilustrująca związkowe power relations, galeria wieloznacznych niedopowiedzeń i paranoicznych nadinterpretacji. Ujmujący jest w niej realizm, głębia postaci, ostrożne dawkowanie informacji - by czytelnik nigdy nie czuł, że wie o bohaterach wszystko – i otwartość”.

„Sally Rooney ma talent do tworzenia niezwykle irytujących głównych bohaterek”.

„Oj, czekałam na tę książkę z wypiekami na twarzy! Jak już z nią usiadłam, tak nie mogłam wstać – przez wciągającą historię, ciekawych i trudnych bohaterów, mądre słowa, niedające się zrozumieć postawy. «Rozmowy z przyjaciółmi» to książka o fascynujących młodych ludziach, wkraczających w dorosłość, poszukujących swojego miejsca w życiu prywatnym, zawodowym, społecznym. Rooney świetnie przedstawiła, jak rodzina, każda znajomość wpływa na nas, jak jesteśmy od siebie zależni. Więzi te potrafią nas zrujnować, ale też dać miłość i wsparcie. Książka ta, podobnie jak «Normalni ludzie», porusza i długo wierci w głowie. Dla mnie powieści Sally Rooney nie są jednorazową lekturą. Teraz czekam na serial”.

„Można powiedzieć, że ta książka mnie poruszyła do tego stopnia, że nawet nie jestem w stanie wyrazić swojej opinii na jej temat. Jest ona bardzo życiowa i opowiada o relacjach, jakie każdy z nas przechodzi lub przechodził w swoim życiu. Sally Rooney ma niezwykła zdolność do celnego ubierania w słowa uczuć i komentowania sytuacji, jaka ma miejsce we współczesnym świecie”.

O e-booku Rozmowy z przyjaciółmi blogerzy napisali: 

Powieść może wydawać się miejscami chaotyczna, w innym miejscu infantylna lub zwyczajnie nierozsądna. Ale czy nie tacy są młodzi ludzie? Czasami dorośli, czasami dziecinni. Łaknący aprobaty i miłości, a jednocześnie chcący się wyróżniać, lecz nie za bardzo, by pozostać członkiem grupy. Ten aspekt autorka uchwyciła cudownie. Książkę niesamowicie polecam. - MArtyna Pokrzywa - Zaczytana Majka

Sally Rooney jest bardzo dobrą obserwatorką relacji międzyludzkich oraz posiadaczką „sprawnego pióra”, co przekłada się na intrygującą opowieść o ludziach i ich życiowych zawirowaniach. Potrafi ze znawstwem i precyzją rozkładać na czynniki pierwsze emocje inteligentnie nimi żonglując. Naprawdę spodobała mi się ta historia i obraz świata widziany oczami autorki. Polecam! - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku

Rozmowy z przyjaciółmi od Sally Rooney możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Sally Rooney to autorka bestsellerowej powieści Normalni ludzie. Zanim do czytelniczych kącików i na regały trafiła ta powieść, której notabene nie czytałam, irlandzka pisarka napisała Rozmowy z przyjaciółmi. Po lekturze wiem, że na pewno sięgnę po wcześniej wydany w Polsce superhit.

Kilka słów o fabule

Bohaterami powieści są młodzi ludzie mieszkający w Irlandii. Frances ma dwadzieścia jeden lat i jest studentką. Posiadając smykałkę do pisania, razem ze swoją byłą dziewczyną i przyjaciółką Bobbi, występuje na slamach poetyckich. Są to publiczne rywalizacje poetów-performerów. (Do tej pory nie znałam tego typu artystycznej aktywności. Sceniczne pojedynki kojarzyły mi się jedynie z hip-hopowcami). Z ich duetu to Frances jest błyskotliwą romantyczką, natomiast Bobby osobą przebojową, otwartą na świat i jego oferty. Na swej performerskiej drodze spotykają Melissę, dziennikarkę bardzo zainteresowaną ich twórczością oraz jej męża Nicka, znanego aktora. Znajomość tej czwórki staje się początkiem burzliwych wydarzeń. Co tu wiele pisać – ich życie wywróci się do góry nogami. Czy te turbulencje doprowadzą do upragnionego szczęścia i stabilizacji? Czy bohaterowie odnajdą się w nowej sytuacji? Dla kogo rachunek zysków i strat będzie dodatni? Wystawiony rachunek za pączkujące uczucie może zaskoczyć niejednego uczestnika dramatu.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Sally Rooney zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Okazała się świetnie czytającą się obyczajówką, która pobudzała moją ciekawość. Pomimo tego, że mogłam się domyślić, jak potoczą się losy oraz w którym kierunku podążą relacje pomiędzy bohaterami, to droga ta była niebanalna i intrygująca. Przyjaciele okazali się ciekawymi ludźmi, z całym spektrum rzeczywistych i możliwych do wyobrażenia zachowań i reakcji.

Niektóre rzeczy trzeba przeżyć, zanim się je zrozumie. Nie zawsze można przyjąć perspektywę analogiczną.

Po lekturze Rozmów z przyjaciółmi można dostrzec, że Sally Rooney jest bardzo dobrą obserwatorką relacji międzyludzkich oraz posiadaczką „sprawnego pióra”, co przekłada się na intrygującą opowieść o ludziach i ich życiowych zawirowaniach. Potrafi ze znawstwem i precyzją rozkładać na czynniki pierwsze emocje inteligentnie nimi żonglując. Naprawdę spodobała mi się ta historia i obraz świata widziany oczami autorki. Polecam!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Zgodnie z życzeniem obserwatorów fanpage Zaczytana Majka, jako pierwsza zostaje zrecenzowana powieść Rozmowy z przyjaciółmi. Normalnymi ludźmi byłam zachwycona. A jakie wrażenie pozostawiła debiutancka książka Sally Rooney? Zapraszam na recenzję.

Historię zawartą w książce poznajemy z perspektywy Frances - dwudziestojednoletniej studentki, introwertycznej poetki z wyczulonym zmysłem obserwatorki i bogatym życiem wewnętrznym. Jednak, gdy wraz z najlepszą przyjaciółką/byłą dziewczyną/zwierzęciem scenicznym Bobbi, poznają Melissą oraz Nicka - odpowiednio - popularną dziennikarkę oraz aktora, ich życie staje na głowie. Nagle zyskują dostęp do świata, który dotychczas znajdował się po ich zasięgiem - piękne domy, przyjęcia i wakacje po drugiej stronie Europy. Gdy znajomość z Nickiem co raz mocniej się zacieśnia, Frances zostaje zmuszona do rewizji swoich relacji ze świtem, najbliższymi i własnego systemu wartości. Czy starczy jej błyskotliwości i dystansu, aby się odnaleźć?

Czytając Rozmowy z przyjaciółmi nie wierzyłam, że zapoznaję się z debiutanckim dziełem autorki. Niesamowicie podobał mi się zabieg przeplatania wydarzeń czy rozmów na komunikatorach z myślami i odczuciami głównej bohaterki. Czytelnik patrzy na świat dosłownie jej oczami, otrzymując obraz rzeczywistości, przefiltrowanej przez soczewkę osobowości Frances. A jest to osobowość burzliwa i dopiero kształtująca się w zderzeniu z nowym środowiskiem. Introwertyk chłonący świat wokół dodatkowo ze skłonnością do nadmiernego myślenia - wyobrażacie sobie ile musi się dziać w wnętrzu takiej osoby?

Powieść może wydawać się miejscami chaotyczna, w innym miejscu infantylna lub zwyczajnie nierozsądna. Ale czy nie tacy są młodzi ludzie? Czasami dorośli, czasami dziecinni. Łaknący aprobaty i miłości, a jednocześnie chcący się wyróżniać, lecz nie za bardzo, by pozostać członkiem grupy. Choćby tej podstawowej jakim jest rodzina czy grupa przyjaciół. Ten aspekt autorka uchwyciła cudownie. Chociaż sama najprawdopodobniej nie posunęłabym się do decyzji, które podjęła Frances, odnajduje się w jej pojmowaniu świata. Jeszcze niedawno sama miałam taki huragan w swojej małoletniej głowie i myślałam, że moje szczęście zależy od aprobaty innych. Podobnie jak główna bohaterka miałam wrażenie, że żyje na pokaz i nie mam swojej osobowości, ale reaguje tak jak się tego ode mnie oczekuje. Może z tego powodu, tak mocna wciągnęła mnie ta historia?

Podobnie, jak przy poprzedniej książce, tak i tę trudno mi jednoznacznie ocenić. Z pewnością była fascynująca. Uwielbiam wchodzić do głowy bohaterów, a w tym przypadku praktycznie cała książka jest zbiorem sygnałów z zewnątrz, myśli i emocji młodej kobiety, zagubionej w świecie oczekiwań. Zastanawiam się czy można ją nazwać manifestem pokolenia tzw. millenialsów - osób żyjących na przełomie wieków, wychowanych jeszcze na przysłowiowym podwórku, lecz korzystających już ze zdobyczy technologii. Zagubionych i rozdartych między światami, próbującymi napisać się na nowo w przyspieszającym świecie. Pewnie przekonamy się z perspektywy czasu.

Książkę niesamowicie polecam. Zarówno, żeby przejrzeć się w krzywym zwierciadle, jak i po to, by zajrzeć do duszy osoby, która o sobie niewiele mówi. A może tylko po to, by po raz kolejny, lecz jednocześnie świeży, przypomnieć sobie, że przyjaciół poznajemy w biedzie? Również w takiej, w którą sami się wpakowaliśmy.

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Zaczytana Majka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć