ebook Odpłata
3.37 / 5.00 (liczba ocen: 186)

Odpłata
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 25.42
Audiobook - najniższa cena: 32.31
wciąż za drogo?
29.67 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
31.90 złempikGO: 19.99 zł z Empik Go 19.99 zł
25.42 zł Lub 22.88 zł
31.90 zł
31.90 zł
25.52 zł
26.23 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Podhale i Mazury – dwa odmienne światy, trzy różne zbrodnie. Jeden dług. W tym śledztwie od początku wszystko jest nie tak: podhalański dom na Mazurach, podejrzani z żelaznym alibi i ślady, które zatarł czas. Policjantka wpada jednak na trop, który prowadzi ją do brutalnego mordu sprzed lat. Może każda krzywda musi w końcu doczekać się odpłaty?

O KRYMINALE „Odpłata” Agnieszki Jeż [e-book w formatach epub i mobi]:

– Podhale, 1945. Ta zbrodnia wszystko zaczęła.
– Podhale, 2019. Ta zbrodnia wszystko skończyła.
– Mazury, 2014. Ta zbrodnia wszystko ujawni.

Zwyczajne włamanie do domku letniskowego na Mazurach – sprawa, jakich wiele, która tylko psuje statystyki. Do momentu, gdy pod deskami w sieni sierżant Wiera Jezierska znajduje zwłoki…
Drażliwe tematy, wielopiętrowa intryga i śledztwo, które odsłania kolejne oblicza zła.
Dotarcie do prawdy utrudnia nie tylko upływ czasu. Każda społeczność ma swoje ciemne sprawki, których woli nie poruszać. A górale nie lubią, gdy obcy mieszają się do ich spraw, zwłaszcza jeśli to mogłoby zburzyć ich obraz – ludzi prawych i szlachetnych.
Czy stara zbrodnia rzucałaby tak długi cień? Może to wszystko łączy się tylko pozornie, a może każda krzywda musi w końcu doczekać się odpłaty?

O e-booku Odpłata blogerzy napisali: 

Gorąco polecam Wam Odpłatę Agnieszki Jeż. Jestem pewna, że się nie rozczarujecie, a Wiera Jezierska trafi do grona Waszych ulubionych literackich stróżów prawa. Mam nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z panią sierżant. Takie kryminały, w której zamiast dużej ilości krwi, jest dużo myślenia – po prostu lubię! - Paulina Molicka - Recenzje Dropsa Książkowego

Pomimo, że Odpłata to kryminał, podczas lektury nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że jest to bardzo kobieca historia. Przede wszystkim za sprawą głównej bohaterki, ale także przedstawienie kryminalnych wątków wydało mi się właśnie bardzo kobiece. Dojrzałe i niepozbawione emocji, które może wywołać w czytelniku. I moim zdaniem to kolejny dowód na to, że polski kryminał ma się doskonale. - Monika Lewandowska - Kocham Cię, moje życie

Odpłata od Agnieszka Jeż możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka…

Podhale, 1945. Ta zbrodnia wszystko zaczęła.

Podhale, 2019. Ta zbrodnia wszystko skończyła.

Mazury, 2014. Ta zbrodnia wszystko ujawni.

Podczas dochodzenia w sprawie z pozoru zwyczajnego włamania do domku letniskowego na Mazurach, sierżant Wiera Jezierska pod podłogą w sieni odkrywa stary rower i zwłoki mężczyzny. Żadne śledztwo nie jest proste, ale to wydaje się wyjątkowo skomplikowane. Jedno jest pewne w podhalańskim domu wybudowanym na mazurskiej ziemi, ktoś chciał zatuszować zbrodnię. Niestety, upływ czasu zatarł ślady a wszyscy podejrzani mają alibi. Wiera Jezierska odkrywa jednak, że aktualna zbrodnia najprawdopodobniej łączy się z brutalnym mordem dokonanym na Podhalu przed wielu laty.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło, a co jednak trochę mniej…

Muszę Wam przyznać, że ja jestem ogromną fanką twórczości Agnieszki Jeż. Jestem zakochana w obyczajowej odsłonie tej autorki i miałam dość spore obawy, gdy sięgałam po tę książkę. Zupełnie niepotrzebnie. Odpłata to bowiem nie tylko bardzo intrygująca kryminalna książka, ale także bardzo mądra i ciekawa opowieść o cieniach podhalańskiej historii, urazach, które nie dają spokoju i bardzo charakterystycznej myślę dla wielu narodów zmowie milczenia.

Bardzo polubiłam się z postacią sierżant Wiery Jezierskiej. Moim zdaniem to jedna z ciekawszych literackich postaci. Część z Was miała może już przyjemność poznać tę bohaterkę podczas lektury pierwszego tomu tego cyklu pt. Szaniec. Dla mnie jednak było to pierwsze spotkanie z policjantką i muszę przyznać, że ta znajomość bardzo mi się spodobała. Z przyjemnością spotkam się z tą bohaterką ponownie.

To co jeszcze urzeka w tej powieści, to jej niesamowity klimat pełen tajemnic z przeszłości oraz zbrodni, która rzuca długie cienie. Bardzo podobał mi się ten wątek i w moim poczuciu stanowi najmocniejszy punkt tej powieści. Autorka niezwykle obrazowo przedstawiła również zamkniętą podhalańską społeczność, ukazując jej lekko stereotypowe, ale czasem niezwykle prawdziwe cechy.

Podsumowując: Pomimo, że Odpłata to książka kryminalna, podczas jej lektury nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że jest to bardzo kobieca historia. Przede wszystkim za sprawą głównej bohaterki oczywiście, ale także przedstawienie kryminalnych wątków wydało mi się właśnie bardzo kobiece. Dojrzałe i niepozbawione emocji, które może wywołać w czytelniku. I moim zdaniem to kolejny dowód na to, że polski kryminał ma się doskonale. Bardzo się również cieszę, że kobieca strona tego kryminału zaczyna być tak bardzo wyrazista.

Komu polecam?

Odpłata to pozycja dla wielbicieli kryminalnych powieści z wyraźnie rozrysowanym wątkiem polskiej historii. Znajdziecie w tej książce naprawdę frapującą intrygę kryminalną, niesamowity klimat i bardzo interesującą główną bohaterkę.

Ocena: 5/6
©Kocham Cię, moje życie
Mam szczęście do Agnieszek o dwóch twarzach, a właściwie z dwoma kałamarzami. Jedno pióro wykorzystują do powieści obyczajowych, drugie – z nie mniejszym sukcesem – do tworzenia kryminalnych historii. Po Agnieszce Krawczyk przyszła pora na poznanie nieco bardziej mrocznej twarzy Agnieszki Jeż.

Agnieszkę Jeż, a właściwie jej książki, poznałam we wrześniu ubiegłego roku. Miłość warta wszystkiego i Spotkajmy się po wojnie – powieści z wątkiem II wojny światowej, towarzyszyły mi podczas urlopu. Zwyczajne cuda natomiast otworzyły mój ubiegłoroczny sezon historii świątecznych. Tym razem, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Burda, spędziłam kilka lutowych wieczorów w towarzystwie Odpłaty. To literackie spotkanie również zaliczam do bardzo udanych!

Kryminał z wątkami psychologicznymi i historycznymi. Mroczne karty polskiej historii i mroczne zakamarki ludzkiej duszy… Czy jest możliwe odnalezienie mordercy po latach?

Wydawało się, że to będzie prosta sprawa. Dom na odludziu, wakacyjny azyl bogatego małżeństwa z Warszawy, zostaje splądrowany. Znika drogi sprzęt, biżuteria, ale pojawia się… trup. A właściwie zostaje znaleziony, pod deskami podłogowymi. Nie sam. Z rowerem. Śledztwo, które ma prowadzić sierżant Wera Jezierska, zatacza coraz szersze kręgi i to dosłownie. Trop prowadzi na Podhale, gdzie tuż po wojnie dokonano brutalnego mordu. Czy trup spod podłogi to czyjaś odpłata? Czy stara zbrodnia może rzucać aż tak długi cień…?

Warto zaznaczyć, że w powieści Odpłata niezwykle ważną rolę odgrywa wątek relacji polsko-żydowskich po II wojnie światowej. Relacji, które także dzisiaj są dalekie od ideału. Naznaczone historią, naznaczone krwią i niewyobrażalnym cierpieniem, ale też poczuciem zdrady czy uprzedzeniami stają się źródłem konfliktu, podziału społeczeństwa. Wiera Jezierska poznaje przeszłość nie tylko znalezionej pod podłogą ofiary. By rozwiązać kryminalną zagadkę, jest zmuszona do podróży w czasie i poznania (po)wojennych losów pewnej rodziny. Czytelnik razem z policjantką odkrywa kolejne karty.

Agnieszka Jeż w fenomenalny sposób maluje portrety mieszkańców polskiej wsi oraz Górali. Stereotypy, łatki, uprzedzenia, podział na „my” i „obcy”… Podążając śladami zbrodni, podąża równocześnie ścieżkami ludzkiej psychiki i natury, którą ciężko oszukać. Kroczenie po zakamarkach labiryntu ludzkiego umysłu czyni książkę jeszcze bardziej atrakcyjną, a śledztwo wymyka się z ramek standardowego policyjnego dochodzenia. Bardziej ważne od tego, kto zabił, staje się dla mnie znalezienie odpowiedzi na pytanie: „dlaczego?”. Ile w człowieku może być bólu? Jak długo można znosić krzywdy? Czy zemsta zawsze musi stanąć oko w oko ze sprawiedliwością?

Powieść połyka się strona po stronie. Historia jest podzielona na rozdziały, każdy zaczyna się od retrospekcji. Te podróże w przeszłość, kilku-, kilkunastozdaniowe, z jednej strony dopełniają opowieść, a z drugiej rozbudzają ciekawość. Dają czytelnikowi pewną przewagę nad prowadzącą śledztwo policjantką – szansę na zajrzenie w przeszłość, w której wszystko ma swój początek…

Odpłata to drugie spotkanie Agnieszki Jeż z sierżant Jezierską. Moje – pierwsze, ale już zakupiłam Szaniec w wersji elektronicznej, by nadrobić zaległości. Czy podczas lektury brak znajomości poprzedniej książki bardzo przeszkadzał? Nie, praktycznie w ogóle. Co prawda, nie wiem, jakie śledztwo czasem wspominała bohaterka, jednak mam wrażenie, że nie miało ono żadnego wpływu na bieżące dochodzenie.

Co sądzę o głównej postaci? Dla mnie Wiera Jezierska to nie tylko czujna i ambitna pani sierżant, która chce złapać bandytę, by wymierzyć sprawiedliwość. To kobieta – choć twarda, ma pod skórą niezwykle delikatną skorupę. Nie udaje, że wszystko wie najlepiej, w pracy liczy się ze zdaniem bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów. Na gruncie zawodowym radzi sobie o wiele lepiej niż w życiu prywatnym. Skomplikowane relacje rodzinne, poczucie osamotnienia… Śledztwa nie prowadzi cyborg, detektyw idealny. Zabójcy szuka człowiek. Śladami człowieka kroczy drugi człowiek – z krwi i kości, z wadami i zaletami, który także popełnia błędy…

Gorąco polecam Wam Odpłatę Agnieszki Jeż. Jestem pewna, że się nie rozczarujecie, a Wiera Jezierska trafi do grona Waszych ulubionych literackich stróżów prawa. Mam nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z panią sierżant. Takie kryminały, w której zamiast dużej ilości krwi, jest dużo myślenia – po prostu lubię!

Ocena: 5/6
©Recenzje Dropsa Książkowego
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć