ebook Mecze polskich spraw. Jak Cieślik ograł Chruszczowa, Lubański uciszył Anglików, a Nawałka zatrzymał Niemców
3.48 / 5.00 (liczba ocen: 23)

Mecze polskich spraw. Jak Cieślik ograł Chruszczowa, Lubański uciszył Anglików, a Nawałka zatrzymał Niemców
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 21.50
wciąż za drogo?
-46% 21.50 złpremium: 12.90 zł Lub 12.90 zł
23.90 zł
25.79 zł Lub 23.21 zł
32.24 zł Lub 29.02 zł
26.22 zł
27.08 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (8)
Inne proponowane

Czy mecz piłkarski to na pewno tylko 90 minut walki na murawie? Może tak naprawdę rozgrywka zaczyna się dużo wcześniej, a jej rezultat potrafi latami oddziaływać na całe społeczeństwo?

Reprezentacja Polski rozegrała już ponad 800 spotkań. Stefan Szczepłek wybrał 14 z nich. Niekoniecznie tych najsłynniejszych. Zawsze były to jednak mecze bardzo istotne, które poprzedzało coś interesującego i coś ważnego po nich następowało. Czasem ciąg zdarzeń prowadził do sukcesu, czasem wszystko zmierzało do nieuchronnego rozczarowania.

Przekonaj się, jak wyglądała podróż polskich piłkarzy na pierwszy w historii mecz kadry, jakie sposoby na motywację swoich Orłów miał trener Kazimierz Górski, dowiedz się, czy era Adama Nawałki musiała się skończyć klęską na mundialu w Rosji i… kto czaił się na sędziego z nożem po porażce z Bułgarią w eliminacjach do igrzysk olimpijskich w 1972 roku.

To opowieść o meczach, w których sytuacja polityczna i gospodarcza w kraju wpływała na boiskowe wydarzenia, a wynik rywalizacji zmieniał społeczeństwo i kształtował nasz futbol. To historia spotkań, w których jedno zagranie, kopnięcie piłki, błąd popełniony na boisku lub poza nim czy decyzje polityków decydowały o losach całej generacji piłkarzy i kibiców. To wielka podróż przez dzieje polskiej piłki, która pozwoli spojrzeć na nie z zupełnie nowej perspektywy.

Rekomendacje e-booka Mecze polskich spraw:

Stefan Szczepłek w doskonały sposób ilustruje spotkania polskich piłkarzy, które miały ogromne znaczenie nie tylko dla świata sportu, lecz również polityki. Spotkania te budowały w naszym społeczeństwie więź, pewnego rodzaju wspólnotowość. Miejmy tylko nadzieję, że będzie nam dane poczuć te emocje raz jeszcze. Na własnej skórze. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

Mecze polskich spraw. Jak Cieślik ograł Chruszczowa, Lubański uciszył Anglików, a Nawałka zatrzymał Niemców od Stefan Szczepłek możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Polscy kibice czekają na sukcesy reprezentacji Polski jak miłośnik słońca na tegoroczną wiosnę. To, że wiosna kiedyś przyjdzie wie każdy. Gorzej o upragniony sukces. A te w historii polskiej piłki nożnej się zdarzały. Dawno, bo dawno, lecz każdy kibic wierzy, że historia zatoczy koło i będzie nam dane świętować sukcesy jak za czasów Kazimierza Górskiego.

By wspomnieć ważne mecze, które miały znaczenie w historii polskiej piłki, warto sięgnąć po książkę Stefana Szczepłka. Mecze polskich spraw uświadamiają nam, że nie zawsze trwają dziewięćdziesiąt minut, a ich wyniki nie są tylko zyskaniem lub utratą trzech cennych punktów. Takie mecze mają swój początek znacznie wcześniej, a echa ich końca nie milkną przez długie lata. Często stawka jest znacznie wyższa. Ma ona podłoże polityczne, a nawet gospodarcze. Zwycięstwo z politycznymi rywalami jest na wagę złota. Ma znaczenie mentalne. Wygrana drużyny jest pewnego rodzaju utarciem nosa przeciwnikom sportowym.

Książka o której mowa jest bogatym kalejdoskopem najważniejszych meczy rozegranych przez polską reprezentację. Polscy piłkarze w ważnych meczach reprezentacji wybiegali na murawę już ponad osiemset razy. Stefan Szczepłek wybrał czternaście najważniejszych spotkań, w których piłkarze walczyli nie tylko o zwycięstwo. Często zdarzały się sukcesy. Nie obce były również porażki czy rozczarowania.

Mecze polskich spraw to bardzo ciekawe spojrzenie na historię polskiej piłki. Ci starsi kibice będą mogli przypomnieć sobie emocje sprzed lat. Ci młodsi zaś poczuć ducha walki, tak bardzo dziś wyczekiwanego. Czytając tę książkę powrócimy do sukcesów Kazimierza Górskiego. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co takiego stało się z naszą reprezentacją podczas mundialu w Rosji, gdy prowadzona była przez Adama Nawałkę – trenera, który wlał nadzieję w serca piłkarzy i kibiców.

Lekturę książki rozpoczynamy podróżą do Budapesztu. Wówczas 18 grudnia 1921 roku przegraliśmy z Węgrami jedną bramką, nie zdobywając żadnej. Jednak 27 sierpnia 1939 roku wygraliśmy z tą drużyną 4:2. Ciekawostką tej książki są nie tylko smaczki z historii polskiej reprezentacji, czy też zdjęcia, lecz składy drużyn, które „starły” się ze sobą w historycznych spotkaniach. Autor ukazuje legendę Kotła Czarownic, czyli Stadionu Śląskiego w Chorzowie, na którym 6 czerwca 1973 roku po golach Jana Banasia i Włodzimierza Lubańskiego odnieśliśmy historyczne zwycięstwo nad reprezentacją Anglii.

Stefan Szczepłek w doskonały sposób ilustruje spotkania polskich piłkarzy, które miały ogromne znaczenie nie tylko dla świata sportu, lecz również polityki. Spotkania te budowały w naszym społeczeństwie więź, pewnego rodzaju wspólnotowość. Miejmy tylko nadzieję, że będzie nam dane poczuć te emocje raz jeszcze. Na własnej skórze. A w oczekiwaniu na ten stan, zachęcam przeczytać tę książkę, by poczuć ich przedsmak.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć