ebook Andreowia
3.8 / 5.00 (liczba ocen: 14)

Andreowia
ebook: epub (ipad), mobi (kindle)

Kategoria:  /
najlepsza cena! w tym miesiącu
E-book - najniższa cena: 22.90
wciąż za drogo?
32.46 złpremium: 20.94 zł Lub 20.94 zł
-34% 22.90 zł
26.18 zł Lub 23.56 zł
34.90 zł Lub 31.41 zł
25.83 zł 20% rabatu
27.22 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (8)
Inne proponowane

Rodzinna szopka krakowska z medium, legendą dziennikarską i drobnymi skandalami w tle. Beata Chomątowska – autorka znakomitej literatury faktu – tym razem proponuje nam powieść, równie wysokiej próby jak jej reportaże. Groteskowe akcenty, nietuzinkowi bohaterowie, sarkastyczne spostrzeżenia przeczulonego na swoim punkcie narratora – wszystko to składa się na literaturę, którą można czytać na wielu poziomach: od autoironicznej opowieści o kryzysie męskości, przez metatekstową grę, po wielowątkowy komentarz do polskiej rzeczywistości końca XX i początku XXI wieku.

Poznajcie Andrzeja, mężczyznę przed pięćdziesiątką. Właśnie dokonuje rewizji swojego życia. Powiecie, ależ to trywialne, kryzys wieku średniego. A jednak sposób, w jaki ten zodiakalny Skorpion próbuje rozliczyć się z przeszłością, okazuje się też rodzinną sagą, rozpisaną na głosy herstorią i uszczypliwym, pełnym anegdot komentarzem do wydarzeń ostatniego stulecia.
No cóż, spojrzenie niegdysiejszej gwiazdy wolnej prasy, a później podpory zacnej krakowskiej redakcji, syna medium światowej sławy i ojca-zagadki, wnuka Pierwszej Krakowskiej Tramwajarki i wielkiego Redaktora nie może być pospolite.
Dajcie się wciągnąć w opowieść o poszukiwaniu samego siebie, utrzymaną w konwencji szopki krakowskiej. Poznajcie plejadę barwnych postaci, może niektóre z nich kogoś Wam przypomną. Bo jak wiadomo, sowy (a w tym przypadku: karły) nie są wcale tym, czym się wydają…

O e-boooku Andreowia blogerzy napisali: 

To powieść wielowarstwowa i wielowymiarowa. Można ją odczytywać pod kątem sagi, pozycji i roli kobiety, kryzysu męskości, wielobarwności i wyjątkowości Krakowa, jak również nietuzinkowego środowiska redakcji „Kuriera” (Krakowski Pałac Prasy u zbiegu ulic Wielopole oraz Starowiślnej). Bardzo ciekawy mariaż. Polecam! - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku

Andreowia to świetny język, który uwiódł mnie od pierwszych zdań. To również niezwykle wciągająca historia, a właściwe historie przede wszystkim dwóch silnych kobiet, ale również znacznej ilości osób, którzy pojawili się w życiu bohaterek i zostali w nim na dłużej lub krócej. Myślę, że to jedna z tych książek, w której każdy znajdzie coś dla siebie, odkryje własny "smaczek" podczas lektury. - Magda Barwińska - Ksiązkowe Wyliczanki 

Andreowia od Beata Chomątowska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Jak przedstawić historię rodziny, żeby w żaden sposób nie odzwierciedlała nudnej codzienności? W jaki sposób wspominać swoich bliskich, żeby stali się niezwykle żywi i barwni? Jak przedstawić historię, żeby nie stała się kolejnym powieleniem stereotypów? Okazuje się, że można, udaje się to doskonale autorce Andreowii, która ustami głównego bohatera, a jednocześnie narratora przedstawia pewną rodzinę, opisuje losy poszczególnych członków, choć właściwie skupia się w większości na kobietach, które zupełnie nie mieszczą się w ramach, które w tamtych czasach obowiązywały.

Andrzej wychowuje się w rodzinie tak szczęśliwej jak nietypowej. Wychowuje go matka i babcia, obie są bardzo ekscentrycznymi kobietami. Prócz tego pojawia się dziadek, który jest sławnym Redaktorem, a przez dom przewijają się mniej lub bardziej znani wujkowie. Po latach bohater próbuje podliczyć się z życiem, podsumowuje swoje losy i zagłębia się w historię swojej rodziny.

Ciężko zakwalifikować ten tytuł, bo wyłamuje się z wszelkich standardów. Jest to trochę saga rodzinna, choć pisana w zupełnie inny sposób. Pewne fragmenty wskazują na tzw. literaturę piękną. Jeszcze inne zawierają w sobie elementy baśniowe. Wszystko to pisane z dużym dystansem, sporą dozą satyry. A efekt końcowy zdecydowanie warty jest uwagi.

Andrzej, narrator całej historii przedstawia swoje losy, jako dziecka, opisując pewne fragmenty z tamtych czasów. Jednak, żeby całkowicie przedstawić osoby z którymi mieszka, cofa się do momentu narodzin swojej babki. Pisze bardzo barwne, niezwykłe i niesamowicie ciekawie. Opowiada o swojej matce i jej wyborach życiowych. Wszystko to okraszone jest życiem ówczesnego Krakowa, osobami, które pojawiają się w otoczeniu bohaterek. Sposób narracji powoduje, że nawet historia, która w tamtym czasie się działa, staje się tłem dla życia postaci.

Tytuł ten można analizować na wielu poziomach, a podczas lektury, jak i po jej skończeniu nasuwa się bardzo wiele tematów do rozważań. Babka i matka bohatera/narratora wyłamują się wszystkim standardom ówczesnych, ale również współczesnych czasów. Pokazują, że można iść pod prąd i żyć bardzo ciekawie.

Istotnym miejscem, jest Krążownik, czyli biuro redakcji "Kuriera". To tam pojawia się wielu bohaterów, tam dzieją się rzeczy ciekawe i warte uwagi. A z czasem miejsce to zamiera, wraz z narratorem coraz bardziej się wypala. Andrzej opowiada historię swoich poprzedniczek z wielkim zapałem, a jednocześnie co jakiś czas pokazuje współczesność, szarą, smutną i niezbyt wartą uwagi. Pokazuje swoje życie, które z pewnych powodów stało się monotonne.

Andreowia to świetny język, który uwiódł mnie od pierwszych zdań. To również niezwykle wciągająca historia, a właściwe historie przede wszystkim dwóch silnych kobiet, ale również znacznej ilości osób, którzy pojawili się w życiu bohaterek i zostali w nim na dłużej lub krócej. Zastanawia mnie zakończenie, które wprowadza trochę chaosu, zostawiając czytelnika z otwartą kartą. Myślę, że to jedna z tych książek, w których każdy znajdzie coś dla siebie, odkryje własny "smaczek" podczas lektury.

Ocena: 5/6
©Książkowe Wyliczanki
Z twórczością Beaty Chomątowskiej zetknęłam się czytając Betonię. Dom dla każdego. Napisałam o niej: Ta książka, to nie tylko nostalgiczna nuta, to również kopalnia wiedzy na temat gospodarki przestrzennej, planowania, sztuki budowlanej włącznie z tajnikami dotyczącymi materiałów budowlanych, z których powstały blokowiska i mrówkowce, będące swoistymi małymi ojczyznami dla milionów ludzi. […] Betonia poruszyła we mnie wiele strun i bardzo miło będę wspominała czas z nią spędzony.

Z ciekawością sięgnęłam po najnowszą powieść zatytułowaną dosyć tajemniczo Andreowia. Miejscem akcji jest Kraków. Bohaterem – Andrzej. Mężczyzna przed pięćdziesiątką, który na oczach czytelnika staje się kronikarzem rodzinnych dziejów. Opowieść, jaką przed nami kreśli, jest nietuzinkowa, bo taka była jego rodzina.

Na krakowskiej scenie pojawiają się barwne postaci. Babka – Pierwsza Krakowska Tramwajarka, dziadek – słynny Redaktor, który kochał wiele kobiet, matka – medium o światowej sławie oraz ojciec – człowiek-zagadka. Główny bohater jest ciekawą postacią, która dokonywała wielu życiowych wyborów, żyjąc w cieniu i będąc pod wpływem kobiet z rodziny.

Kilka słów o wrażeniach

Beata Chomątowska zabiera czytelnika w podróż po ulicach Krakowa, w progi krakowskich redakcji, znanych budynków, za kulisy lokalnych skandali.

Powieść przez nią napisana jest ironiczna. Autorka wielokrotnie puszcza do czytelnika oko, wrzucając Andrzeja w koleiny, z których trudno mu się wydostać. To powieść wielowarstwowa i wielowymiarowa. Można ją odczytywać pod kątem sagi, pozycji i roli kobiety, kryzysu męskości, wielobarwności i wyjątkowości Krakowa, jak również nietuzinkowego środowiska redakcji „Kuriera” (Krakowski Pałac Prasy u zbiegu ulic Wielopole oraz Starowiślnej). Bardzo ciekawy mariaż. Polecam!

PS Beata Chomątowska w tak wierny i sugestywny sposób odmalowała jedno z miejsc akcji, że pomimo tego, że nie jestem mieszkanką Krakowa, domyśliłam się, o który budynek chodzi.

Ocena: 4+/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć