ebook Dom duchów
4.24 / 5.00 (liczba ocen: 200713)

Dom duchów
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 17.95
Audiobook - najniższa cena: 39.07
wciąż za drogo?
33.41 złpremium: 21.55 zł Lub 21.55 zł
28.72 zł Lub 25.85 zł
35.92 zł
36.67 zł Lub 33.00 zł
17.95 zł
25.13 zł 20% rabatu
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (9)
Inne proponowane

Przeczytaj, zanim obejrzysz film. Międzynarodowy bestseller. Jedna z najpiękniejsza powieści o miłości i o rodzinie. Literacki debiut Isabel Allende, autorki oszałamiającego „Długiego płatku morza”. Przyniósł jej tytuł jednej z najważniejszych pisarek iberoamerykańskich XX wieku. Saga uznana za triumf realizmu magicznego.

Przepełniona pasją i przemocą historia burzliwych losów trzech pokoleń rodziny Trueba i blisko stu lat gwałtownych przemian społecznych, w kulminacyjnym momencie stawiających dumnego i porywczego patriarchę rodu i jego ukochaną wnuczkę po przeciwnych stronach politycznej barykady. Za kulisami działań rewolucyjnych i kontrrewolucyjnych w kraju toczy się inna, być może jeszcze boleśniejsza walka, zamknięta w czterech ścianach ponurej willi pełnej duchów przeszłości.
Bohaterowie trawieni są przez miłość przekraczającą granice życia i śmierci, nienawiść pozostawia w nich wyłącznie zgliszcza, niekończące się wyrzuty i oskarżenia, a niemożliwe do zaspokojenia żądze i ambicje zderzają się z piekłem politycznych przewrotów. Każdemu z nich przyjdzie odpowiedzieć na pytanie, czym są więzy krwi wobec moralności i powinności i czy osobiste przekonania są ważniejsze od rodziny.
Isabel Allende tworzy misterną sieć zależności między do bólu ludzkimi postaciami, wydobywa z nich głęboko skrywane uczucia, wystawia na próbę łączące ich więzi, a zarazem przedstawia burzliwą historię narodu na skraju przepaści.

Rekomendacje e-booka Dom duchów: 

To świetna powieść, przez którą płynie się niczym po gwałtownych wodach. Dużo tu zawirowań i dziwnych zdarzeń, ale w końcu dobijamy do brzegu. Stawiając stopę na suchym lądzie zastanawiamy się jednak, dlaczego ten szalony rejs zakończył się tak szybko i pragniemy znów znaleźć się z powrotem na jego pokładzie… Dom duchów od dziś zajmuje wysokie miejsce w moim sercu! - Katarzyna Kulik - Jej Wysokość Literatura

Dom duchów jest skarbem dla poszukiwaczy realizmu magicznego w literaturze. Jest również mekką dla czytelników lubujących się w wielopokoleniowych sagach. W końcu to historia, która kipi dynamizmem, żywotnością i temperamentem, dając równocześnie przestrzeń dla odpoczynku i wyciszenia. - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku 

Dom duchów od Isabel Allende możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Jeśli zamarzy Wam się wyjątkowa historia rodzinna będąca odbiciem burzliwych losów jej członków, poprzetykana miłością, uniesieniem, magią i duchem iberoamerykańskiego temperamentu, to polecam Dom duchów chilijskiej pisarki Isabel Allende. To debiut, który wpisał się w kanon latynoamerykańskiej literatury i klasyk mający ponad czterdzieści lat.

Oprócz możliwości przeczytania powieści w tradycyjnej formie, istnieje również inna – audiobook. Aktorką, która przeczytała i zinterpretowała książkę jest Magdalena Zawadzka. Jeśli nie przepadacie za znaczną ingerencją w treść i przerzucaniem emocji lektora na słuchacza, to tę formę odradzam. Dla mnie była w porządku, ale zdaję sobie sprawę, że nie dla wszystkich będzie akceptowalna.

Kilka słów o fabule

Powieść Isabel Allende to kronika rodzinna, w której pierwsze skrzypce gra despotyczny Esteban Trueba. Jednak jego jestestwo, jego koncert na arenie społecznych i politycznych przemian nie byłby możliwy bez najważniejszych kobiet z jego otoczenia – siostry Feruli, żony Clary, córki Blanki oraz wnuczki Alby.

Z latynoskim temperamentem wkraczamy na teren posiadłości Estebana, który twardą ręką zarządzał swoimi włościami. Z czułością obserwujemy rodzące się uczucie Blanki. Z radością chłoniemy wszystko to, czym dzieli się z nami Alba, która odtwarza burzliwe dzieje rodziny.

Kilka słów o wrażeniach

Dom duchów jest skarbem dla poszukiwaczy realizmu magicznego w literaturze. Jest również mekką dla czytelników lubujących się w wielopokoleniowych sagach. W końcu to historia, która kipi dynamizmem, żywotnością i temperamentem, dając równocześnie przestrzeń dla odpoczynku i wyciszenia.

Powieść Isabel Allende to doskonały portret chilijskiego społeczeństwa oraz nasycony barwami obraz przemian ustrojowych kraju. W połączeniu z elementami magicznymi tworzy wysmakowaną czytelniczą ucztę, której nie chce się kończyć. Polecam!

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Tę powieść smakuje się bez pośpiechu, nasiąkając magiczną atmosferą, wyczuwalną obecnością duchów i gryzącym w gardło pyłem unoszącym się nad dachem Las Tres Marias. Absolutnie wspaniała opowieść!

Życie młodego Estebana Trueby nagle traci sens, gdy w zaświaty niespodziewanie odchodzi jego ukochana Rosa. Los jednak nie lubi próżni i pozwoli mu przeżyć jeszcze jedną miłość – porywczą, namiętną, ale też przynoszącą ból i rozczarowanie, zwłaszcza tej, która zechce związać się z Estebanem na zawsze.

Rzadko kiedy trafiam na książkę, która tak bardzo potrafiłaby mnie zahipnotyzować cierpką, ale mimo wszystko otulającą atmosferą i różnorodnością bohaterów. Podobnej fascynacji doświadczyłam przy lekturze powieści Las zna twoje imię Hiszpanki Alaitz Leceagi. To bez wątpienia niepowtarzalny urok literatury iberoamerykańskiej, w której realizm magiczny w oczywisty sposób uzupełnia się z szarością dnia codziennego i zadającymi cios porywami ludzkiej natury.

Chilijska pisarka i dziennikarka Isabel Allende zapewne dołączy do grona moich ulubionych zagranicznych autorek. Dom duchów jest pierwszą jej powieścią, na którą się skusiłam, i teraz żałuję, że zrobiłam to tak późno. Mam nadzieję, że będzie to sympatia wieloletnia, a Allende jeszcze nieraz zaczaruje mnie swoim piórem.

Dom duchów to opowieść o wielopokoleniowej rodzinie Estebana Trueby – wyjątkowego choleryka, nieznoszącego sprzeciwu i nieakceptującego odmiennego zdania najbliższych. Przez całą lekturę wzbudza wyjątkową niechęć, choć jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że jego charakter został ukształtowany przez życiową tragedię, jaką była utrata narzeczonej, oraz zawirowania polityczne. Trueba niewątpliwie gra w tej powieści pierwsze skrzypce, ale – wbrew pozorom – nie gra ich we własnej rodzinie (choć jemu samemu nawet to do głowy nie przyjdzie). W Las Tres Marias rządzą kobiety – pozostające niby w cieniu, ale mające ogromny wpływ na to, co dzieje się wokół, i paradoksalnie swą delikatnością i wrażliwością zapewniające rodzinie stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Bez nich wszystko zaczyna się sypać, a pozornie silni mężczyźni stają się zagubieni i całkiem bezradni.

Allende stworzyła wielobarwną i godną podziwu plejadę kobiecych charakterów, z eteryczną, żyjącą na granicy jawy i snu Clarą, jej córką Blancą, która ośmieliła się ulokować uczucia nie tam, gdzie powinna, oraz wnuczką Albą – waleczną i oddaną dziadkowi kronikarką rodziny. Równie ciekawą postacią jest pełna sprzeczności siostra Trueby – niezamężna Ferula. Podobnie jak brat skrzywdzona przez los, próbuje odnaleźć swoje miejsce w domu Estebana. Jej miłość i troska, choć płynące z serca, potrafią prawdziwie osaczyć.

O Domu duchów można by pisać bez końca, zachwycając się jego hipnotyzującym klimatem. Jeśli skusicie się na tę powieść, przygotujcie się na zdecydowanie dłuższą ucztę literacką, bo to historia, której na szczęście nie można połknąć byle jak w jeden wieczór. Wymaga skupienia i całkowitego oddania się bohaterom. Zdecydowanie jednak jest tego warta!

Ocena: 6/6
©SieCzyta
Dom duchów to pozycja, która od dawna znajdowała się na mojej czytelniczej liście i w końcu nadszedł dla niej odpowiedni czas. Obserwujecie mój blog, więc z pewnością doskonale wiecie, jak ogromną fanką literatury iberoamerykańskiej jestem. Uwielbiam ten duszny klimat Południowej Ameryki, realizm magiczny, gorący temperament… Moja miłość do tego rodzaju literatury zaczęła się od Marqueza i choć to on wciąż zajmuje pierwsze miejsce w moim sercu, lubię poznawać innych autorów. Teraz przyszedł czas na chilijską autorkę – Isabel Allende.

Dom duchów – rodzinna saga z realizmem magicznym w tle

Dom duchów to burzliwa historia trzech pokoleń rodziny Treuba, dla której tłem jest niemalże 100 lat gwałtownych zmian społecznych. Bardzo lubię, gdy w literaturze życie codziennie przeplata się z wielką historią, a pojedynczy bohaterowie, choć na pierwszy rzut oka są tylko nic nie znaczącymi jednostkami, mają na nią ogromny wpływ! Tak jest właśnie u Allende. Pisarka opowiada nam historię, w której nie ma miejsca na nudę.

Esteban Treuba pragnie ożenić się z zielonowłosą dziewczyną, która jest ni to stworzeniem ludzkim, ni pozaziemskim. Poświęca temu celowi wszystko – zamierza zarobić pieniądze i zdobyć odpowiednią pozycję społeczną, by stać się jej godnym. Dochodzi jednak do wypadku i przepiękna Rosa, zbyt niewinna dla tego świata, umiera. Kochanek odchodzi zatem niepocieszony wraz ze świadomością, że stracił swój jedyny cel w życiu… Kilkanaście lat później Esteban puka do tych samych drzwi, by ożenić się z jej siostrą.

Clara przepowiedziała śmierć swojej siostry. Rozmawia z duchami i potrafi przewidzieć przyszłość. Z faktem, że wyjdzie za Estebana po prostu się pogodziła – w końcu wiedziała o tym już dużo wcześniej. Sama nie wie, czy odbierać swoją umiejętność jako dar, czy też przekleństwo, dlatego czasem musi się wycofać w głąb siebie. Potrafi milczeć przez długie miesiące lub lata, by później odezwać się ponownie, tak, jakby nigdy nie zamknęła ust.

Jej córka Blanca pragnie miłości – pech w tym, że zakochuje się w najbardziej niewłaściwej osobie, o czym przekona się nie jeden raz… Alba z kolei – najmłodsza z rodu – postanawia spisać rodzinną historię i opowiedzieć nie tylko o ludziach, ale i o narodzie. Najdotkliwiej doświadcza bowiem upływu czasu i zmian, jakie zachodzą wraz z każdymi kolejnymi rządami.

Kronika zmian

Aż trudno uwierzyć, że Dom duchów to debiut Allende, który na dodatek liczy już sobie blisko 40 lat. Pisarka opowiada nam nie tylko przepiękną i magiczną historię o rodzinie, w której nie brak jednak brutalności, lecz także rysuje nam obraz kraju, tak bardzo dla nas egzotycznego. Tu realizm magiczny miesza się z naturalizmem, a fakty z wymyślonym życiorysem bohaterów. Czytelnik zostaje rzucony w wir największych historycznych wydarzeń, które obserwuje to ze zdziwieniem, to z ogromnym przerażeniem.

Dom duchów to świetna powieść, przez którą płynie się niczym po gwałtownych wodach. Dużo tu zawirowań i dziwnych zdarzeń, ale w końcu dobijamy do brzegu. Stawiając stopę na suchym lądzie zastanawiamy się jednak, dlaczego ten szalony rejs zakończył się tak szybko i pragniemy znów znaleźć się z powrotem na jego pokładzie…

Uwielbiam literaturę iberoamerykańską a Dom duchów od dziś zajmuje wysokie miejsce w moim sercu!

Ocena: 6/6

©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć