ebook Ucieczka z Auschwitz: Historia protokołu z Auschwitz
4.58 / 5.00 (liczba ocen: 76)

Ucieczka z Auschwitz: Historia protokołu z Auschwitz
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym miesiącu
E-book - najniższa cena: 20.74
Audiobook - najniższa cena: 39.90
wciąż za drogo?
25.52 zł Lub 22.97 zł
25.52 zł Lub 22.97 zł
31.90 zł
-34% 20.74 zł
23.93 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

„Powieść Wetzlera niesie w sobie moralne przesłanie o odwadze człowieka, który przeciwstawia się złu nawet w najcięższych czy na pozór beznadziejnych sytuacjach. I zawiera jeszcze jedno ponadczasowe stwierdzenie: Holokaust nie rozpoczął się dopiero wtedy, gdy jego ofiary zapędzano do wagonów bydlęcych w pociągach deportacyjnych, czy też wtedy, gdy stanęły one pod bramami obozów zagłady i komorami gazowymi. To był kolejny etap procesu, który rozpoczął się od ataków słownych, ostracyzmu i prześladowania określonej grupy obywateli, których wkrótce uznano za wrogów narodu, państwa i całej ludzkości…” – Ivan Kamenec

Wspomnienia uciekiniera z Auschwitz. Bohatera, którego odwaga uratowała życie dziesiątków tysięcy ludzi.
Wiosną 1944 roku, po niemal dwóch latach nieustającego strachu, głodu, wyniszczającej pracy i nieludzkiego traktowania, Alfréd Wetzler, razem z innym słowackim Żydem, uciekł z obozu Auschwitz. Mężczyźni zabrali ze sobą dokumenty – plany obozu, krematoriów i komór gazowych, długie spisy transportów tysięcy ludzi skazanych na śmierć tylko dlatego, że urodzili się w niewłaściwym kraju lub niewłaściwej rodzinie. Najbardziej przekonująca okazała się jednak etykieta zerwana z kanistra z cyklonem B, początkowo służącego do odkażania baraków i odzieży, później używanego do szybkiej i efektownej eksterminacji więźniów. Wetzler i Vrba, po przedostaniu się na wolność, oprócz przekazania odpowiednim ludziom pozyskanych przez siebie materiałów, dzięki którym świat po raz pierwszy zyskał niepodważalne dowody na koszmar panujący za pilnie strzeżonym ogrodzeniem z drutu kolczastego, napisali również obszerny raport.
Ucieczka z piekła to sfabularyzowana – ale nadal w pełni prawdziwa – wersja tego raportu, uzupełniona o wspomnienia tych ze współwięźniów, którzy szczęśliwie dotrwali upragnionej chwili wyzwolenia obozu. To fragment historii ludzkości, o którym wszyscy chcieliby zapomnieć, ale każdy ma obowiązek pamiętać. Wstrząsające świadectwo zła oraz dowód ludzkiej siły, wiary i niezłomności.

„Alfréd Wetzler był prawdziwym bohaterem. Jego ucieczka z Auschwitz oraz raport, który pomógł stworzyć i w którym po raz pierwszy przekazał prawdę o tym obozie koncentracyjnym, przyczyniły się bezpośrednio do uratowania życia 120 000 Żydów z Budapesztu, którzy mieli zostać deportowani na śmierć. Żaden inny czyn jednostki podczas II wojny światowej nie uratował tylu Żydów przed losem, jaki zaplanowali dla nich Hitler i funkcjonariusze SS” – sir Martin Gilbert

„Minęło 60 lat od dnia, w którym świat po raz pierwszy usłyszał o udanej ucieczce Rudolfa Vrby i Alfréda Wetzlera z Auschwitz. Ich ucieczka i świadectwo o hitlerowskich obozach śmierci zmusiły przedstawicieli świata demokratycznego, by spojrzeli w oczy prawdzie, w którą wielu z nich nie chciało uwierzyć, nawet po wojnie. Dzięki Vrbie i Wetzlerowi zbrodnie i zakres nazistowskiego „ostatecznego rozwiązania” są dziś powszechnie znane” – Václav Havel

Rekomendacje: 

Alfred Wetzler w fabularyzowanej formie dzieli się z nami fragmentem historii, o której my i następne pokolenia nie możemy zapomnieć. A proszę mi wierzyć, to czego dowiadujemy się z książki Ucieczka z Auschwitz pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Myślę, że to dla nas bardzo ważna lekcja historii, wręcz obowiązkowa! - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

Ucieczka z Auschwitz: Historia protokołu z Auschwitz od Alfréd Wetzler możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Książki opisujące prawdziwe wydarzenia są bardzo ważną literaturą, stanowiącą świadectwo heroizmu i odwagi osób, którzy swym zachowaniem wpłynęli na nasz świat. Alfred Wetzler bez wątpienia jest osobą, o której warto pamiętać, gdyż jego postawa ocaliła życie dziesiątków tysięcy ludzi.

Ucieczka z Auschwitz to oparta na faktach książka ukazująca dwóch słowackich Żydów, którzy 7 kwietnia 1944 roku uciekli z obozu koncentracyjnego. I nie sama tylko ucieczka świadczy o ich bohaterstwie. Alfred Wetzler i Rudolf Vrba zabrali ze sobą dokumenty, będące dowodem bestialstwa za obozowymi murami. Poznajemy nie tylko drogę ich ucieczki, lecz również sposób przekazania cennych dokumentów, które ukazały prawdziwą historię tego, co działo się w Auschwitz.

Niezwykła odwaga zasługuje na uznanie współczesnego świata, dlatego też bardzo dobrze się stało, że dziś, po ponad pół wieku, do naszych rąk trafia książka, dzięki której pamięć o tych bohaterach nie zniknie z kart historii. To dzięki nim 120 000 Żydów z Budapesztu uniknęło deportowania.

Alfred Wetzler jako pierwszy z Rudolfem Vrbą opowiedział o zbrodniach, których był świadkiem. Zbrodniach, które były niewyobrażalnym piekłem. Piekłem, który w historii ludzkości zapisał się krwawymi zgłoskami. I niech ta książka będzie dla nas nie tylko świadectwem, lecz przestrogą, by historia nie miała prawa się powtórzyć.

Powieść opisuje wiele wstrząsających faktów. Opis łaźni, w których z pryszniców lecą kryształki trującej substancji palącej więźniów, dogłębnie mną poruszył. Książka zawiera również dodatek „Sprawozdanie Alfreda Wetzlera” w którym czytamy o istniejącej w Auschwitz fabryce firmy Kruppa oraz Zakładów Simensa. Znajdziemy w nim również fotografie ukazujące ogrom niewyobrażalnego zła panującego za murami obozu koncentracyjnego.

Alfred Wetzler w fabularyzowanej formie dzieli się z nami fragmentem historii, o której my i następne pokolenia nie możemy zapomnieć. A proszę mi wierzyć, to czego dowiadujemy się z książki Ucieczka z Auschwitz pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Myślę, że to dla nas bardzo ważna lekcja historii, wręcz obowiązkowa!

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć