ebook Ptaki i wilki. Tajna gra, która odwróciła losy II wojny światowej
0 / 5.00 (liczba ocen: 0) Ilość stron (szacowana): 336

Ptaki i wilki. Tajna gra, która odwróciła losy II wojny światowej
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 35.02
wciąż za drogo?
41.76 złpremium: 26.94 zł Lub 26.94 zł
35.02 zł Lub 31.52 zł
44.90 zł Lub 40.41 zł
34.29 zł
34.31 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)

„Simon Parkin z powieściowym zacięciem przetwarza zgromadzony materiał pochodzący z badań, rozmów i niepublikowanych relacji w niezmiernie interesującą lekturę upamiętniającą osiągnięcia «wyrzutka» z brytyjskiej marynarki i anonimowych dotąd kobiet, którzy nigdy nie doczekali się oficjalnego uznania swojego wkładu w zwycięstwo aliantów nad Niemcami. Niezwykle żywa i bardzo wyrazista historia” – „Kirkus Reviews”

„Intrygująca, prawdziwa opowieść o wojnie, grupie niesamowitych kobiet i jednej z najważniejszych gier wojennych w historii. Przeczytajcie ją, zanim wezmą się do niej filmowcy” – Tom Mouat, oficer ds. gier wojennych w brytyjskiej Akademii Obrony Narodowej.

Rok 1941. Bitwa o Atlantyk przybiera dramatyczny obrót. Churchill ukrywa przed społeczeństwem liczbę zatopionych jednostek i poległych marynarzy. Jeśli nic się nie zmieni, głód może zmusić Wielką Brytanię do kapitulacji.
W tym krytycznym momencie na scenie pojawiają się niezwykli bohaterowie. Na początku 1942 roku emerytowany komandor wraz z grupą błyskotliwych kobiet, z których najmłodsza ma zaledwie siedemnaście lat, wchodzi w skład tajnej jednostki do spraw strategii. Na górnym piętrze uszkodzonego bombami budynku w Liverpoolu całymi dniami tworzą i toczą gry wojenne, skutecznie rozpracowując taktykę U-Bootów.
Simon Parkin przedstawia porywającą opowieść o kluczowej bitwie II wojny światowej, ujawniając ukryte dotąd w cieniu postacie, ich pomysłowość i nieustępliwość. Przenosi nas z dusznych kabin U-Bootów do brytyjskiego pokoju operacyjnego, w którym w napiętej atmosferze nanoszono na mapę przebieg strategicznej gry na śmierć i życie.

„Fascynująca, wspaniale opowiedziana historia mało znanego, ale niezwykle istotnego wątku wojny morskiej. Główni bohaterowie zostali pięknie i barwnie odmalowani” – admirał sir Michael Layard

„Intrygująca, dogłębnie udokumentowana książka opowiadająca o wcześniej nieznanym tle alianckiego zwycięstwa w bitwie o Atlantyk. (…) Choć rola kobiet w historii morskiej wojny Wielkiej Brytanii była umniejszana, barwna historia Parkina dobitnie o niej przypomina” – Richard Overy, „The Guardian”

„Zachwycająca książka Simona Parkina przybliża historię tajnej jednostki, której zadaniem było odwrócenie losów bitwy o Atlantyk. (...) Parkin jest raczej dziennikarzem niż historykiem i wprawnie snuje barwną, dramatyczną opowieść. Wciągająca książka obfituje w żywe zwroty akcji. (...) Jakże podekscytowani byliby Roberts i wrenki, gdyby się dowiedzieli, że Steven Spielberg wykupił już prawa do filmowej adaptacji tej znakomitej książki” – Neil Armstrong, „Literary Review”

„Dzięki takim właśnie, opartym na gruntownych badaniach książkom można opowiadać o przeszłości w atrakcyjny sposób. Być może warto włączyć ją do kanonu lektur dla studentów historii” – Ashleigh Meikle, blog The Book Muse

Ptaki i wilki. Tajna gra, która odwróciła losy II wojny światowej od Simon Parkin możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Ciekawą, ważną i niedostatecznie jeszcze poznaną tematykę z okresu II wojny światowej porusza w swojej książce brytyjski dziennikarz i pisarz Simon Parkin. Na Bitwę o Atlantyk spogląda poprzez perspektywę taktyk walki stosowanych przez obie strony.

Nie jest to jednak naukowa analiza rodem z wojennej akademii. Parkin zajmuje się bowiem przede wszystkim ludźmi, którzy kreowali, rozwijali i stosowali w praktyce nowe sposoby walki. Autor specjalizował się dotąd w pisaniu o technologii i grach komputerowych. Paradoksalnie pasuje to do tematyki opisywanej tu książki, której osią jest historia tajnej jednostki do spraw strategii, która pracowała nad taktyką walk z u-bootami tocząc w swoich „biurach” … gry wojenne. Parkin oprócz opisania zadań i funkcjonowania wymienionego oddziału, porusza również kilka innych istotnych kwestii. Wspomina historię WRNS (Kobiecych Oddziałów Pomocniczych Królewskiej Marynarki Wojennej), pokazuje działania drugiej strony wojennego konfliktu, dużo miejsca poświęca prywatnej stronie życia swoich bohaterów.

I tu można przyczepić autorowi łatkę. Chęć wspomnienia o tak wielu sprawach spowodował, że w trakcie lektury miałem wrażenie, że nie do końca potrafił Parkin zdecydować co powinno być głównym wątkiem jego opowieści. Niektóre dygresje przeradzają się w niepotrzebnie długie wywody. Z kolei inne tematy– jak choćby pokazanie prac nad taktyką w Kriegsmarine – stwarzają wrażenie niedokończonych, a przynajmniej niedostatecznie wyeksploatowanych. Ponadto niesamowicie drażnią wszystkie wtręty z rzekomo – jak twierdzi autor – autentycznymi dialogami. Podobno oparte na źródłach historycznych, niewiele wnoszą one do samej książki, za to brzmią sztucznie i stwarzają wrażenie tanich, sensacyjnych chwytów. Do mistrzostwa Miltona czy Dobbsa jeszcze Parkinowi daleko.

Na szczęście to jedynie niedociągnięcia, a po książkę zdecydowanie warto sięgnąć. Jej zaletami jest szerokie ujęcie tematu, a przede wszystkim wyciągnięcie na światło dzienne, nie tyle epizodu, co istotnego czynnika dla działań teatru II wojny światowej. Książka Parkina to również przyczynek do rozpoczęcia poszukiwań (dla czytelników, a miejmy nadzieję, że i dla wydawców) publikacji, które pozwolą uzupełnić wiedzę o wątkach pobocznych, tutaj jedynie zarysowanych i wartych rozwinięcia.

Ocena: 4/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć