ebook Co robić przed końcem świata
3.38 / 5.00 (liczba ocen: 364)

Co robić przed końcem świata
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym miesiącu
E-book - najniższa cena: 17.50
Audiobook - najniższa cena: 20.00
wciąż za drogo?
-49% 17.50 zł
34.99 zł Lub 31.49 zł
34.99 zł Lub 31.49 zł
28.77 zł
31.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Tomasz Stawiszyński – filozof i publicysta, autor bestsellerowej książki „Potyczki z Freudem” oraz cenionych audycji radiowych, w których łączy filozofię z codziennością – w kilkudziesięciu wnikliwych esejach przygląda się najbardziej aktualnym problemom współczesności. Klarownie i zajmująco pisze o tym, co na pierwszy rzut oka niewidoczne, ćwicząc siebie i nas w myśleniu i rozumieniu świata. „Wreszcie moja ulubiona audycja radiowa w jednym miejscu…” – Olga Tokarczuk

Książka, która przywraca dystans i ćwiczy w myśleniu. pozwala odważnie, choć bez złudzeń, spojrzeć w przyszłość.
Za jej motto mogłoby służyć hasło, które w latach dziewięćdziesiątych towarzyszyło kampanii reklamowej filmu Matrix. Miało ono postać pytania: czy kiedykolwiek wydawało ci się, że z tym światem jest coś nie tak? Domyślna odpowiedź jest oczywiście twierdząca.
Powszechne zwłaszcza dzisiaj, kiedy światem nieustannie wstrząsają kolejne kryzysy. Kiedy rozpadają się kolejne z pozoru nienaruszalne struktury życia społecznego. I kiedy perspektywa takiej czy innej apokalipsy – na skutek zmian klimatu, wojny nuklearnej, wielkiej pandemii albo buntu biednych przeciwko bogatym – wydaje się więcej niż prawdopodobna. Jeśli dodamy do tego media społecznościowe i internet, które zamiast – jak o tym niegdyś marzono – sprzyjać budowie globalnej wspólnoty, wzmacniają tylko nasze naturalne tendencje do zamykania się w niewielkich totemicznych plemionach bańkach, krajobraz robi się jeszcze bardziej problematyczny.
Ta książka bierze się z przekonania, że właśnie w takim świecie – ba, nade wszystko w takim – dystans, niespieszna analiza unikająca łatwych utożsamień i zbiorowych odruchów są potrzebne co najmniej tak samo jak maseczki w czasie pandemii. Bo choć w erze obrazu, emotikonu i bezzwłocznego działania myślenie i rozumienie nie cieszą się specjalną estymą – nic bez nich nigdy nie zmienimy na lepsze, nie będziemy bowiem wiedzieć, co by należało zmienić i dlaczego.

„Stawiszyński wytacza filozoficzny proces pławiącej się w narcyzmie bezmyślności. Głównymi świadkami oskarżenia są mądrość oraz empatia. Jest mnóstwo fascynujących szczegółów i zwrotów akcji. Czytający zasiadają w ławie przysięgłych. Kolejnych rozpraw nie sposób przejść bezobjawowo (obojętnie)” – Bartłomiej Dobroczyński

„Reptilianie, wiara we wszechmocną istotę, płaskoziemcy i szczucie na LGBT, mindfulness i niepohamowana konsumpcja, dziwność Polski i jej religijnego kapitalizmu – krytyczny umysł filozofa potrafi, krok za krokiem, umieścić każde z tych konkretnych zjawisk we właściwym mu środowisku myślowym, pokazać, jak wyrasta z elementarnych ludzkich potrzeb i uniwersalnego społecznego kontekstu, wreszcie zadać pytanie o to, czy naprawdę tak być musi. To ostatnie pytanie jest znakiem rozpoznawczym najszlachetniejszego filozofowania. Polecam tę książkę” – Andrzej Leder

Co robić przed końcem świata od Tomasz Stawiszyński możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Każdy z nas zapewne nieustannie zadaje sobie mnóstwo pytań na temat stanu współczesnego świata. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Czy idziemy właściwą drogą? Te pytania nurtują nie tylko filozofów i badaczy naukowych, ale myślę, że każdego z nas. Tomasz Stawiszyński w książce Co robić przed końcem świata rozprawia na temat naszej wspólnoty, naszej rzeczywistości. Kryzysy, wojny oraz pandemia, w której żyjemy są tematami przewodnimi tej książki, które autor w swoich dociekaniach stara się zrozumieć i wyjaśnić. Stawiszyńskiego nie od dziś obchodzą takie tematy, ponieważ kwestie poruszane w tej publikacji pojawiały się w prowadzonej przez niego audycji „Kwadrans filozofa” emitowanej na antenie Radia TOK FM.

Już na początku książki autor uświadamia nam, że obecny świat nie jest dla ludzi kruchych. Zawarte w publikacji teksty są dogłębną analizą nas, społeczeństwa. Płynie z nich mądrość oraz ważny przekaz. Mnie bardzo poruszyła charakterystyka naszych postaw wobec lęku. Każdy człowiek jak przyznaje Tomasz Stawiszyński boi się, lecz co ważne stara się zrozumieć ten stan „staramy się zrozumieć, przyjmować do wiadomości; uwzględniać, brać pod uwagę…”.

Autor wiele miejsca poświęca obecnej sytuacji związanej z pandemią, a szczególnie temu, jak bardzo nas zmieniła. Jak ukształtowała nasze myślenie o współczesnym świecie, przewartościowała nasze priorytety, uświadamiając co w życiu jest ważne.

Myślę, że każdy z nas odczyta tę książkę w swój sposób. Co ważne, nie znajdziemy tutaj prostych odpowiedzi na trapiące nas i społeczeństwo problemy. Stawiszyński ucieka od jednoznacznych konkluzji i rozwiązań, których tak chętnie od wielu lat dostarczają nam piewcy przeróżnych teorii spiskowych. Różnorodność podejścia poszczególnych czytelników do podejmowanych tematów, uzależniona będzie od wewnętrznego rozumowania świata przez każdego z nas. To, co jest elementem scalającym, to „zmuszenie” nas do refleksji oraz podjęcia analizy dotyczącej obecnej sytuacji we współczesnym świecie.

Co robić przed końcem świata to bez wątpienia książka mądra, dająca do myślenia. Filozoficzne rozważania pana Tomasza mogą być dla nas również cenną wskazówką do tego, by zorientować się czy idziemy właściwą drogą? Myślę, że nie znajdziemy tutaj jednoznacznej odpowiedzi (ponieważ nikt tego nie wie i nie będzie wiedział), lecz publikacja ta jest ciekawym zaproszeniem do dyskusji o tym, co my jako społeczeństwo zrobimy przed końcem świata. Pytanie tylko, czy on nadejdzie? A jeśli tak, to kiedy? Jednak zanim to nastąpi, to koniecznie sięgnijcie po książkę Tomasza Stawiszyńskiego.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć