Wiosenne przebudzenie
3.91 / 5.00 (liczba ocen: 302)

Wiosenne przebudzenie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 14.95
Audiobook - najniższa cena: 21.00
wciąż za drogo?
14.95 zł
26.91 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
25.00 zł
29.90 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
23.71 zł
25.71 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Epicka opowieść o ludziach żyjących w latach siedemdziesiątych, epoce zmian wartości i nowego spojrzenia na świat. To kolejne pokolenie bohaterów uwielbianej sagi "Prawda zapisana w popiołach".

W Polsce nastała era Edwarda Gierka i czas prosperity za zagraniczne pożyczki oraz większe otwarcie na świat Zachodu. W RFN-ie dochodzi zaś do zamachu na izraelskich sportowców podczas igrzysk olimpijskich w Monachium. Europa Zachodnia zaczyna się zmagać z krwawym terrorem. W dorosłość wkraczają dzieci Błażeja, Szymka i Kuby. Dla nich wojna jest daleką przeszłością, jednak czy na pewno wszystkie demony tamtego czasu zostały pogrzebane?

Epicka opowieść o ludziach żyjących w latach siedemdziesiątych, epoce zmian wartości i nowego spojrzenia na świat. To kolejne pokolenie bohaterów uwielbianej sagi "Prawda zapisana w popiołach".

W Polsce nastała era Edwarda Gierka i czas prosperity za zagraniczne pożyczki oraz większe otwarcie na świat Zachodu. W RFN-ie dochodzi zaś do zamachu na izraelskich sportowców podczas igrzysk olimpijskich w Monachium. Europa Zachodnia zaczyna się zmagać z krwawym terrorem. W dorosłość wkraczają dzieci Błażeja, Szymka i Kuby. Dla nich wojna jest daleką przeszłością, jednak czy na pewno wszystkie demony tamtego czasu zostały pogrzebane?

Rekomendacje: 

Nieuważny czytelnik może na początku być oszołomiony tempem oraz mnogością bohaterów i wątków, zapewniam jednak, że łączą się one w opowieść zgrabną, nieoczywistą i ponadczasową. Ta ostania stała się już cechą charakterystyczną pióra Joanny Jax. - Kasia Sosnowicz - Sieczyta

Kolejna świetna lekcja historii dla tych, którzy epokę Gierka znają jedynie z książek i opowieści rodziców oraz podróż w czasie dla osób, które doskonale pamiętają lata siedemdziesiąte XX wieku. Wiosenne przebudzenie Joannay Jax zadowoli zarówno miłośników fabularyzowanej literatury historycznej, jak i osoby, które z historią są na bakier. - Sandra Jędrowiak - Miłość do czytania...

Wiosenne przebudzenie od Joanna Jax możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Kolejna świetna lekcja historii dla tych, którzy epokę Gierka znają jedynie z książek i opowieści rodziców oraz podróż w czasie dla osób, które doskonale pamiętają lata siedemdziesiąte XX wieku.
Wydarzenia historyczne, które przytacza autorka, stanowią tło oraz warunkują koleje losów następnego pokolenia bohaterów, których miłośnicy pióra Joanny Jax, znają już z poprzednich powieściowych cykli (Zemsta i przebaczenie. Zanim nadejdzie jutro, Prawda zapisana w popiołach).
Joanna Jax, przybliża nam jednak nie tylko sytuację w kraju, ale również realia i ważne zdarzenia, mające miejsce na świecie w czasie, w którym rozgrywa się akcja powieści.

W Wiosennym przebudzeniu ważną rolę odgrywają relacje rodzinne oraz więzi przyjaźni, które zawarte przed wieloma laty, przetrwały, aż do lat siedemdziesiątych.
Wydawać by się mogło, iż poszczególne osoby nie mają z sobą wiele wspólnego, ich losy zostają jednak zręcznie splecione, wzajemnie na siebie oddziałując w płynnej, harmonijnej akcji.
Każdy z bohaterów przeżywa jakąś tragedię, moment, który okazuje się być tym przełomowym. Stan ten, odzwierciedla już sam tytuł powieści, mogący odnosić się zarówno do przemian społecznych i politycznych w kraju, ale także zmian dokonujących się w bohaterach, którzy dojrzewają do podjęcia trudnych życiowych decyzji, często mających zaważyć na całym ich życiu. Duży wpływ na taką sytuacją mają tajemnice z przeszłości, które zepchnięte w otchłań podświadomości, ukryte głęboko w sercu, zaczynają wychodzić na światło dzienne. Ukryte prawdy, nawet po latach, domagające się wyjawienia.

Warto podkreślić równowagę miedzy polityką, a perypetiami bohaterów, która została tutaj doskonale zachowana.
Najnowsza książka Joannay Jax zadowoli zarówno miłośników fabularyzowanej literatury historycznej, jak i osoby, które z historią są na bakier.
Wiosennym przebudzeniu jest powieścią o tym, jak w jednej chwili nasze życie może zmienić drastycznie swój bieg. Pokazuje, iż czasem warto spojrzeć na siebie i swoją – nie zawsze wolną od przeszkód – ,,drogę” z innej perspektywy. Z takiej, z której bieżące problemy staną się mniejsze, lżejsze do udźwignięcia. Nie warto czekać, by dopiero ogromna tragedia uświadomiła nam, jak wolne od trosk było wcześniej nasze życie…

Osobiście uważam, iż, na upartego, nie trzeba znać dziejów rodziców i dziadków Grzegorza, Kostka, Amelii czy Krzysztofa, jednak znajomość ta znacznie ubogaci lekturę i z pewnością dostarczy więcej czytelniczych wrażeń i emocji.
Ja, swoim zwyczajem, rozrysowałam sobie drzewko genealogiczne bohaterów, które znacznie ułatwiło mi szybkie przypomnienie sobie ich pokrewieństwa czy po prostu historii ich znajomości.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Miłość do czytania …
Joanna Jax w swoich powieściach z powodzeniem łączy ludzkie namiętności z zawrotnym biegiem historii. Przed Wami tom pierwszy kolejnej serii, która ma ogromne szanse zdobyć serca czytelników.

W pierwszej części sagi Duchy minionych lat Joanna Jax przenosi nas do początku lat 70. XX wieku. W Polsce to wciąż czasy PRL-u, ale też rosnących nadziei na lepsze jutro, na świecie okres burz i wydarzeń, które niechlubnie zapisały się w dziejach ludzkości. Pisarka przypomina m.in. o krwawej niedzieli w irlandzkim Londonderry i ataku terrorystycznym w trakcie letnich igrzysk olimpijskich w Monachium, dając tym tragediom kolejną szansę na zaistnienie w świadomości czytelników.

Na tle dramatycznych wydarzeń toczą się losy kilku rodzin – wiernym fanom Joanny Jax znanych z poczytnej serii Prawda zapisana w popiołach. W świecie wykreowanym przez pisarkę, tak jak w tym rzeczywistym, rozum nieustannie walczy z niepokornym sercem, a jeden dzień, jedno zdarzenie potrafią zaważyć na losie poszczególnych bohaterów. Jak się okaże, niejeden z nich będzie mieć obok siebie osobę, która pod płaszczykiem uczucia dba wyłącznie o własne interesy.

W Wiosennym przebudzeniu olsztyńska autorka po raz kolejny porusza temat nieoczywistych relacji międzyludzkich i zdarzeń, które stają się złośliwym chichotem losu. Podsyca te elementy miłosnym żarem i rodzinną tajemnicą, ale też drzemiącym głęboko pragnieniem zemsty, a nawet zbrodnią, która – raz popełniona – staje się nieodłącznym elementem codzienności.

Bohaterowie wrzuceni nieprzypadkowo na karty powieści jak zwykle u Jax nie są kryształowi. Na sumieniu mają grzechy, i to przede wszystkim wobec samych siebie. Miotają się w decyzjach; próbując się uszczęśliwić, stają się jeszcze bardziej zdruzgotani i zgorzkniali. Popełniają błędy, których nie można naprawić, kłamią, szydzą, kombinują, ale przez całą lekturę czytelnik ma poczucie, że oto oni właśnie żyją naprawdę. Tu i teraz. Intensywnie i z całą gamą konsekwencji, jakie się z tym wiążą.

Jax doskonale panuje nad konstrukcją powieści. Zwinnie przeplata losy bohaterów, rzucając ich w różne strony świata i nieraz wystawiając na najcięższą z prób. Londyn, Warszawa, Lozanna, za chwilę Berlin, Stuttgart, a nawet Santiago de Chile – niczym w niekończącej się, pełnej nienasyconej ciekawości podróży. Nieuważny czytelnik może na początku być oszołomiony tempem oraz mnogością bohaterów i wątków, zapewniam jednak, że łączą się one w opowieść zgrabną, nieoczywistą i ponadczasową. Ta ostania stała się już cechą charakterystyczną pióra Joanny Jax. Choć za każdym razem pisarka zabiera nas w rozmaite zakątki i ramy czasowe, wymyślone przez nią historie, rządzące nimi porywy serca i dramatyczne wybory spokojnie można by przenieść do współczesności.

W przygotowaniu już kolejne tomy serii Duchy minionych lat: Letnie przesilenie, Jesienne pożegnanie i Zimowy sen. Jestem przekonana, że po pierwszej części z niecierpliwością będziecie ich wypatrywać.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©SieCzyta
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć