ebook Kobieta w białym kimonie
4.27 / 5.00 (liczba ocen: 7152)

Kobieta w białym kimonie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - polecana oferta: 20.93
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
22.43 zł Lub 20.19 zł
23.92 zł Lub 21.53 zł
29.90 zł
18.89 zł
20.93 zł 20% rabatu
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (8)

Czytelniczy wybór klubu książki BBC RADIO 2. Zapierająca dech w piersiach powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Przedstawia historię żyjących po obu stronach Pacyfiku dwóch kobiet i jednej łączącej je tajemnicy.

JAPONIA, 1957 ROK Zaaranżowane małżeństwo siedemnastoletniej Naoko Nakamury zapewniłoby jej odpowiedni status rodzinny w tradycyjnej społeczności japońskiej. Ona jednak zakochuje się w przypadkowo napotkanym marynarzu, którego poślubienie oznaczałoby dla niej hańbę i odcięcie od rodziny. Nagle dziewczyna staje wobec niewyobrażalnie trudnych wyborów, które niosą ze sobą konsekwencje na całe życie.
STANY ZJEDNOCZONE, CZASY WSPÓŁCZESNE. Dziennikarka Tori Kovač natrafia na list, który kwestionuje wszystko, co dotąd wiedziała o swojej najbliższej rodzinie. Strzępki informacji, jakie przekazuje jej umierający ojciec, nieoczekiwanie wywracają jej życie do góry nogami. Kobieta rozpoczyna prywatne śledztwo i wyrusza w daleką podróż, aby stawić czoła prawdzie.
„Kobieta w białym kimonie” to poruszający portret dwóch kobiet: jednej rozdartej między tradycją a sercem i drugiej poszukującej odpowiedzi na pytanie, czym naprawdę są dom i rodzina.

Rekomendacje: 

Kobieta w białym kimonie początkowo nie zapowiada, co przyniesie jej lektura. Ogromu emocji, która pojawia się wraz z poznawaniem kolejnych wydarzeń. Złości, niezrozumienia, żalu, smutku i tragedii, którymi jest obdarzona. Zderzenie dwóch tak różnych od siebie kultur. Miłość, która powinna przezwyciężyć każdy mur. I tych setek tragicznych żyć, które zostały ofiarami tamtych czasów. - Magdalena Barwińska - Książkowe Wyliczanki 

Kobieta w białym kimonie od Ana Johns możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Rodzina jest naszym fundamentem, na którym wznosimy ściany z naszych doświadczeń.
Nie mamy kontroli nad tym, ile dostajemy czasu, ale panujemy nad tym, co z tym czasem robimy.
Prawda wyjawiona zbyt wcześnie lub zbyt późno jest w obu przypadkach kłamstwem.
"Nie oceniaj książki, póki do doczytasz do ostatniej strony" - to motto jest idealnym oddaniem lektury, którą skończyłam i która wyzwoliła we mnie burzę emocji. Historia ta łączy dwa światy, pokazuje miłość i oddanie, a także wybory, które zadecydują o przyszłym życiu wielu osób.

Naoko Nakamura wychowana w tradycyjnej japońskiej kulturze ma dopiero siedemnaście lat, kiedy poznaje i zakochuje się w amerykańskim chłopaku. I choć jej rodzina nie chce zaakceptować gaijina, dziewczyna robi wszystko, żeby przekonać najbliższych. Musi zmierzyć z tradycją i zasadami, które w Japonii istnieją od stuleci. Co jednak ma zrobić, kiedy cały świat staje przeciw niej?
Tori Kavac spędza z ukochanym ojcem ostatnie chwile, zanim rak zabierze go na zawsze. Kobieta nie jest gotowa na jego odejście, a list, który ojciec każe jej przeczytać, zmusza ją do konfrontacji z przeszłością. Tori musi odkryć na nowo czym jest rodzina, w czym pomoże jej podróż do Japonii i poznanie historii, która miała miejsce w 1957 roku.

Na początku lektury dwie oddzielne historie pokazują współczesną Amerykę i Japonię w II połowie lat pięćdziesiątych. W jednej kobieta musi uporać się ze stratą ojca, a także z nowym spojrzeniem na ukochanego rodzica po lekturze listu. Druga historia pokazuje młodą dziewczynę, która musi walczyć z całym światem nie mając znikąd pomocy. Obie są przejmujące, choć to co przeżywa Naoka bardziej mnie ciekawiło. Czy uda jej się przekonać rodziców, żeby zaakceptowali jej ukochanego i czy będzie szczęśliwe zakończenie tego związku. Właściwie prawie do końca nie wiadomo czy ta historia jest szczęśliwa i co Tori odkryje. A potem, nagle, zmienia się punkt widzenia i to wciska czytelnika w fotel. Okazuje się, że przez większość historii zwracałam uwagę nie na to, co trzeba. Ogrom żalu, smutki i złości, jaki wypływa z kart powieści zostaje jeszcze na długo po jej zamknięciu.

Rodzina jest naszym fundamentem, na którym wznosimy ściany z naszych doświadczeń. A co dzieje się, kiedy ziemia przesuwa się pod stopami jak w moim przypadku? Ojciec, o którym myślałam, że go znam, stał się kimś innym. Rodzina, w której się wychowałam, nagle się rozrosła. Bez względu na nasz wiek coś takiego nas zmienia.

Autorka tworząc tę historię opiera się na wielu prawdziwych historiach, w tym własnego ojca. Pokazuje jak najpierw amerykańska okupacja, a potem nadal przebywające w Japonii wojska marynarki wpłynęły na ten wschodnioazjatycki kraj. Jak wiele kobiet i mężczyzn zostało poszkodowanych. Jak wiele wycierpiały kobiety, dziewczyny i dzieci. Japonia, przez stulecia zamknięta na obce państwa, która w każdym aspekcie uważała się za lepszą, dodatkowo okupowana przez obce wojska, nie potrafiła zaakceptować mieszanych związków. Stany Zjednoczone, jeszcze chwilę wcześniej internujące swoich obywateli pochodzenia japońskiego, również nie były skore, żeby pozwolić na małżeństwa z obywatelkami tego kraju. Młodzi ludzie nie mieli możliwości walki. Ale nie tylko to można dostrzec w tej historii. Młodzi mężczyźni z dala od domu nie zawsze byli honorowi w stosunku do obywateli Japonii. To wywołało wiele tragedii, złamało życie kobietom.

Czytelnicy, którzy nie miały wcześniej okazji poznać kultury Japonii i zasad, które nią kierują, a już szczególnie tych tradycji w bardziej historycznej odsłonie, mogą być zszokowani tym w jaki sposób żyło się jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Podporządkowanie męskiemu członkowi rodziny, zazwyczaj ojcu, którego słowo było prawem, aranżowane małżeństwa, przechodzenie z własnej rodziny do rodziny męża. Kultura wschodnioazjtycka do dziś może być niezrozumiała przez wielu Europejczyków. Japonia, dodatkowo przez stulecia samoizolująca się i uważająca za kraj lepszy nawet od najbliższych sąsiadów, dodatkowo bardzo ciężko poddawała się okupacji w ówczesnych latach. Być może dlatego tak trudno zrozumieć niektóre zachowania. A nawet interesując się kulturą Japonii nie można zrozumieć, nie można dać pozwolenia na niektóre praktyki.

Naoko jest pierwszoplanową bohaterką, to ona pokazuje swoją drogę, historię którą przeżyła i która doprowadziła ją do tego, jak zakończyła się ta książka. Młoda dziewczyna, która walczyła, choć nie miała możliwości, żeby wygrać. Cały świat był przeciw niej. To, co stało się z jej ukochanym jest w tym momencie drugorzędne, bardzo szybko znika on z pola widzenia, choć do końca zostaje w głowie pytanie "Dlaczego?".

Nie można obarczyć odpowiedzialnością jednego kraju czy jednej kultury, tylko jeden gatunek. Ludzki. A głębokie rany powstałe w czasie wojny nie zagoją się w ciągu życia jednego pokolenia.

Kobieta w białym kimonie początkowo nie zapowiada, co przyniesie jej lektura. Ogromu emocji, która pojawia się wraz z poznawaniem kolejnych wydarzeń. Złości, niezrozumienia, żalu, smutku i tragedii, którymi jest obdarzona. Zderzenie dwóch tak różnych od siebie kultur. Miłość, która powinna przezwyciężyć każdy mur. I tych setek tragicznych żyć, które zostały ofiarami tamtych czasów.

Ocena: 6/6
©Książkowe Wyliczanki
ZAKAZANA MIŁOŚĆ, KTÓRĄ ROZDZIELIŁ PACYFIK

Naoko Nakamura to młoda Japonka, która z wzajemnością zakochuje się w amerykańskim marynarzu i pragnie spędzić z nim życie. Jednak rodzina za wszelką cenę nie może dopuścić do małżeństwa dziewczyny z cudzoziemcem, które stanowczo obniżyłoby jej status, szczególnie w trudnych czasach po II Wojnie Światowej. Naoko musi podjąć decyzję, która zaważy na całej jej przyszłości. Decyzję, po której nie będzie już odwrotu.

Tori Kovac to dziennikarka, której ukochany ojciec i ostatni krewny umiera na raka. Ten zostawia jednak po sobie list, który rzuca zupełnie nowe światło na jego przeszłość. Kobieta wyrusza w podróż przez Pacyfik, by odkryć, kim tak naprawdę był, zdawałoby się, najlepiej znany jej człowiek

Smutek i szczęście nie przemijają. Zagrzebują się głęboko i stają się naszymi kośćmi. Stoimy na ich chybotliwych nogach i staramy się utrzymać równowagę w chwilach jej braku.

Kobieta w białym kimonie to, jak wskazuje już sam opis, powieść, która łączy w sobie dwie zupełnie różne narracje, która rozgrywa się w dwóch zupełnie innych ramach czasowych. Jedna z nich to Japonia w latach 50 XX wieku, gdzie system kastowy społeczeństwa odgrywa ogromną rolę. I choć normy moralne i amerykańska moda powoli stają się coraz bardziej popularne, to wciąż tradycje decydują o przyszłości młodych ludzi. To rodzina, na której czele stoi ojciec, wciąż wybiera córkom mężów w aranżowanych małżeństwach. Jedyną możliwością wyrwania się z żelaznych patriarchalnych zasad jest ucieczka. Z drugiej strony mamy zaś znaną nam dobrze współczesność, Stany Zjednoczone i zrozpaczoną po śmierci ojca kobietę, która rozpoczyna rodzinne śledztwo. Powieść Any Johns bardzo dobrze opisuje obie perspektywy – zarówno amerykańską, jak i japońską. Autorce w dość szczegółowy sposób udało się przedstawić życie w Japonii, gdzie rodzina i tabu odgrywają ogromną rolę. Bardzo spodobały mi się jej odwołania do tradycyjnej japońskiej tradycji, jak na przykład odniesienia do legend o tygrysach czy japońskie przysłowia.

Książkę czyta się raczej szybko i lekko, choć nie mam pojęcia dlaczego jej czytanie zajęło mi jakieś 2 tygodnie. Chyba po prostu zaczęłam ją w złym momencie, gdy wpadłam w przysłowiowego „kaca czytelniczego”. I chociaż nie mam tej powieści nic do zarzucenia, ba, cieszę się z możliwości powrotu do Japonii, to jednak ta historia nie wzruszyła mnie za bardzo. Nie zżyłam się z głównymi bohaterkami ani nie zaprzyjaźniłam, choć chwilami przykro było mi czytać o ciężkich chwilach i dylematach, z jakimi te kobiety musiały się zmierzyć. Tyle.

Kobieta w białym kimonie to ciekawa propozycja, która świetnie sprawdzi się po prostu jako powieść na wolny wieczór, nawet dla tych niezupełnie zainteresowanych japońską kulturą czy realiami życia.

Ocena: 4+/6
©Caroline Livre
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć