ebook Harry i Meghan. Chcemy być wolni
3.19 / 5.00 (liczba ocen: 8332)

Harry i Meghan. Chcemy być wolni
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.45
wciąż za drogo?
21.45 zł

MIĘDZYNARODOWY BESTSELLER * BESTSELLER „NEW YORK TIMESA” * NUMER 1 NA LIŚCIE BESTSELLERÓW „SUNDAY TIMESA”

JAK NAPRAWDĘ FUNKCJONUJE RODZINA KRÓLEWSKA?

WYDARZENIA, KTÓRE POKAZAŁY JEJ PRAWDZIWE OBLICZE

Uwielbiany brytyjski książę, syn kochanej na całym świecie księżnej Diany, i piękna czarnoskóra amerykańska aktorka. Ich ślub był pierwszym wstrząsem, który zafundowali światu i rodzinie królewskiej książę Harry i Meghan.

Kolejnym było wycofanie się z królewskiego życia i pójście własną, niezależną drogą.

Od pierwszych doniesień o kiełkującym romansie para była na celowniku międzynarodowych mediów. Nagłówki gazet donosiły o każdym szczególe z ich życia – zaręczynach, ślubie, narodzinach syna – jednak niewielu zdołało poznać prawdziwą historię Harry'ego i Meghan.

Autorzy książki, dwójka królewskich dziennikarzy Omid Scobie i Carolyn Durand, dają nam rzadką możliwość zajrzenia za pałacowe mury i przyjrzenia się relacjom w najbardziej znanej rodzinie świata. Jako pierwsi ujawniają prawdziwe szczegóły wspólnego życia Harry’ego i Meghan oraz rozwiewają krążące wokół nich plotki. Na podstawie własnych obserwacji i rozmów z najbliższymi osobami z otoczenia pary książęcej tworzą prawdziwy portret pary, która nie boi się zerwać z tradycją i podążać swoją drogą z dala od królewskiego blichtru.

Harry i Meghan. Chcemy być wolni od Carolyn Durand, Omid Scobie możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka…

Nie jestem jakąś wielką fanką ploteczek i nawet artykuły w poważniejszej prasie często traktuję z przymrużeniem oka. Od zawsze jednak brytyjska rodzina królewska wzbudzała moje zainteresowanie, głównie za sprawą księżnej Diany. Moje zainteresowanie funkcjonowaniem tej rodziny odżyło za sprawą decyzji księcia Harrego i jego małżonki o wycofaniu się z królewskiego życia i podjęcie samodzielnej drogi zawodowej.

Czy pełne odseparowanie się od dworu jest jednak możliwe? Co stało za decyzją Harrego i Meghan? Jaka jest ich historia? Czy mają szansę na upragnioną wolność? Na te pytania próbują odpowiedzieć autorzy tej książki.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło, a co jednak trochę mniej…

Gdy tylko zobaczyłam w zapowiedziach wydawcy informacje o tej książce wiedziałam, że musze po nią sięgnąć. Zasiadając do jej lektury, miałam w stosunku do niej ogromne oczekiwania, ale także całkiem spore obawy związane z tym, czy nie otrzymam sporej dawki plotek na temat pary. Moje obawy nie były bezpodstawne w końcu wokół Harrego i Meghan trwa nieustanna medialna nagonka. Tak się jednak nie stało. Wręcz przeciwnie. Ta publikacja to trochę taka laurka wystawiona przez autorów dla pary. Nie piszę tego jednak w negatywnym znaczeniu. Carolyn Duran oraz Omid Scobie wykazali się po prostu ogromną życzliwością, zrozumieniem i delikatnością w stosunku do Harrego i Meghan. Nie brakuje w tej książce, trudnych, czasem zapalnych wręcz momentów. Nie o nich jednak jest ta historia. Ta książka to opowieść o dwojgu młodych ludziach, doświadczonych przez zbyt wielką popularność. Nie bez znaczenia myślę jest fakt, że autorzy są dziennikarzami związanymi z dworem królewskim.

Książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Dzięki autorom poznajemy kulisy poznania się książęcej pary oraz ich walkę o uczucie, które rodziło się między nimi. Miejscami jest może zbyt cukierkowato, ale chyba lepiej tak niż gdyby miało być w niej wiele niepotrzebnej sensacji.

Uważam, że ta publikacja mogłaby zawierać trochę więcej fotografii, ale to nie mam akurat większego wpływu na odbiór tej książki. Dla mnie jej lektura okazała się nie tylko interesująca, ale także bardzo przyjemna.

Komu polecam?

Harry i Meghan. Chcemy być wolni to pozycja obowiązkowa dla wielbicieli rodziny królewskiej. Uważam jednak, że książka stanowi także idealne odzwierciedlenie społeczeństwa, nie tylko brytyjskiego. Myślę, że warto sięgnąć również po tę publikację by wysłuchać drugiej strony medialnego konfliktu, w którym para książęca została uwikłana. Czas pokarze jak ich historia potoczy się dalej. Ja mocno im jednak kibicuję.

Ocena: 4+/6
©Kocham Cię, moje życie
Harry i Meghan wzbudzili kontrowersje, ponieważ książę i księżna Sussex, wycofali się ze swoich ról starszych członków rodziny królewskiej w styczniu 2020 roku i wyjechali z Wielkiej Brytanii. Fragmenty ukazujące się w brytyjskich gazetach podkreślały, jak książę Harry i jego starszy brat, książę William, oddalili się od siebie w ostatnich latach i jak Harry i Meghan nie czuli się wspierani przez rodzinę królewską w ich konfliktach z brytyjską prasą brukową.

Pomimo zainteresowania mediów i kontrowersji wokół tej konkretnej książki, ma ona wiele wspólnego z innymi niedawnymi biografiami królewskimi napisanymi przez dziennikarzy i komentatorów królewskich. Tematem książki jest pełen podziwu ton, mieszanka fragmentów opublikowanych przemówień / wywiadów / relacji medialnych i cytatów ze źródeł bliskich parze królewskiej, krytyka historii rozpowszechnianych przez prasę tabloidową, spekulacje na temat myśli członków rodziny królewskiej. Chcemy być wolni pod wieloma względami jest typową popularną

Książka odnosi największe sukcesy w odtwarzaniu świątecznej atmosfery ślubu Harry'ego i Meghan w 2018 roku, w tym różnych osobistych akcentów wprowadzonych przez parę królewską. Istnieje również przemyślana krytyka brytyjskiej prasy brukowej i jej relacji z osobistościami królewskimi, co stanowi kontekst dla niedawnych procesów sądowych zainicjowanych przez Harry'ego i Meghan. Wspomina się o różnicach kulturowych między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi, które wpłynęły na postrzeganie Meghan przez personel pałacu i prasę.

Książka kończy się, gdy Harry, Meghan i Archie mieszkają w domu Kalifornia, wycofując się ze swoich ról. W panującej rodzinie wielopokoleniowej dorosłych spadkobierców i ich rodzeństwa różnice zdań dotyczące publicznego wizerunku monarchii, relacji między prasą a rodziną królewską oraz względnego znaczenia różnych rodzin królewskich były być może nieuniknione. Dopiero okaże się, jak Harry i Meghan będą rozwijać swój publiczny profil w nadchodzących latach i jaki wpływ będą miały ich decyzje w najbliższych latach na następne pokolenie rodziny królewskiej.

Ocena: 6/6
©Reading My Love
Spodziewałam się wyjaśnień, przeczytałam laurkę. Mogłam się tego spodziewać – już tytuł […] Chcemy być wolni sugeruje, że książka dwójki królewskich dziennikarzy będzie ukłonem w stronę młodszego syna Diany i księcia Walii oraz jego małżonki.

Przyznaję, że choć zdarza mi się czytać w sieci lub na portalach społecznościowych artykuły i posty dotyczące brytyjskiej rodziny królewskiej, nie byłam na bieżąco z życiem Harry’ego. Zaskoczyła mnie więc informacja o jego zaręczynach i planowanym ślubie z amerykańską aktorką. Relacji z ceremonii nie oglądałam – tamtą majową sobotę spędziłam na Targach Książki. Później też nie śledziłam uważnie ich poczynań. Aż do początku 2020 roku, kiedy ogłosili, że chcą wycofać się z królewskiego życia. Miałam świadomość, że plotkarskie media spłycają sytuację i podają argumenty, które niewiele wspólnego mają z rzeczywistością. Z ciekawością sięgnęłam więc po nowość od Wydawnictwa Znak, by dowiedzieć się więcej i…

… czuję niedosyt. Dostałam piękną bajkę o wielkiej miłości. Scobie&Durand opisują relację księcia i Meghan od pierwszego spotkania aż po ostatnie publiczne wystąpienie w „królewskich rolach”. Relacjonują ich wspólne podróże, randki, przygotowania do wesela i walkę o wolność. Walkę, którą toczyli zarówno z przedstawicielami prasy, jak i rodziny królewskiej.

Autorzy książki powołują się na wypowiedzi pracowników pałacu, przyjaciół i (byłych) współpracowników księcia i jego małżonki. Cytują (zazwyczaj bez podawania nazwisk) bezpośrednich podwładnych królowej, jej następcy i księcia Williama. Mam jednak niedosyt, bo, jak wspomniałam, historia jest przedstawiona jednostronnie. Dziennikarze kładą nacisk na racje i motywacje Harry’ego oraz Meghan. Brak mi w tej królewskiej książce… królowej, dla której – jako babki i szefowej firmy zwanej monarchią – rezygnacja wnuka, następny tronu z pełnienia funkcji, musiała być niewątpliwym ciosem. Brak mi też chłodnego spojrzenia na konsekwencje decyzji H&M dla rodziny, dla poddanych. Wiem, że synonimami rodziny królewskiej są tajemnica i powściągliwość. Mimo to nie mogę się pozbyć wrażenia, że Scobie&Durand napisali laurkę dla pary, a zamiast rozwiać plotki, tylko je podsycili. W dodatku nie do końca odpowiadał mi styl – pytanie, czy to styl autorów, czy kwestia tłumaczenia. W kontekście Elżbiety II, która jest dla mnie uosobieniem klasy i dostojeństwa, wydawał mi się chwilami zbyt potoczny, lekki i, za przeproszeniem, rodem z Pudelka.

Czy polecam? Jeśli z wypiekami na twarzy śledzicie artykuły dotyczące rodziny królewskiej, tak. Jeśli chcecie poznać sekrety dotyczące relacji Harry’ego i Meghan, tak. Jeśli chcecie wiedzieć, co tak naprawdę się zdarzyło w ich życiu, że królewskie pałace zamienili na willę w Stanach, nie. Poznacie tylko jeden obraz tej historii. A jak wiadomo, każdy medal ma dwie strony…

Ocena: 3+/6
©Recenzje Dropsa Książkowego
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć