ebook 8000 zimą: Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku
4.01 / 5.00 (liczba ocen: 93)

8000 zimą: Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.74
Audiobook - najniższa cena: 22.49
wciąż za drogo?
22.74 zł Lub 20.47 zł
34.99 zł
34.99 zł Lub 31.49 zł
29.74 zł
31.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Autorka znakomitych książek wysokogórskich – „Kurtyka”, „Alpejscy wojownicy”, „Ucieczka na szczyt” – ponownie kieruje wzrok na najwyższe szczyty Ziemi. Tym razem opisuje najtrudniejsze zimowe wyprawy na ośmiotysięczniki. Relacjonuje nie tylko pierwsze wejścia, w ogromnej większości będące dziełem polskich ekip, ale także wyprawy nieudane, tragiczne oraz te, które musiały się wycofać. Jej „8000 zimą” to powieść o narodzinach legendarnych Lodowych Wojowników i sztuce cierpienia, która pchnęła ich w najwyższe góry i rozpętała światowy wyścig o pierwsze zimowe wejścia. To też kompendium wiedzy o 40-letniej zimowej eksploracji ośmiotysięczników ukazanej przez pryzmat rozmów ze wspinaczami i ich rodzinami.

Zimowe wspinanie w Himalajach to sztuka cierpienia, powiedział Wojtek Kurtyka. Mimo to są tacy, których życiową pasją, a nawet obsesją, jest zdobywanie ośmiotysięczników w tej najzimniejszej porze roku.
Bernadette McDonald jako pierwsza opowiada, jak polscy Lodowi Wojownicy stworzyli zimę, doskonaląc to, co nazywali sztuką cierpienia, jak weszli na szczyt Mount Everestu zimą w 1980 roku – pierwszy, choć nie ostatni ośmiotysięcznik zdobyty w ten sposób. McDonald wspomina polskich wspinaczy – wizjonera i twórcę himalaizmu zimowego Zawadę, Kukuczkę, Berbekę. Z pasją i kronikarską rzetelnością ujawnia, co zainspirowało Polaków do podjęcia tej brutalnej gry; opowiada, jak rosnąca liczba wspinaczy z całego świata dopingowała się wzajemnie i konkurowała o każdy kolejny szczyt. Aż w końcu pozostał tylko jeden czekający na zimowe wejście, najtrudniejszy z nich wszystkich – K2.

„«8000 zimą» to profesjonalnie napisana zimowa górska «encyklopedia» opisująca szczegółowo 40-letnią już zimową eksplorację gór najwyższych, w której polscy alpiniści odegrali główną rolę. Zimowe sukcesy naszych wspinaczy w dużej części wypełniły złotą dekadę polskiego alpinizmu. To książka o ludziach, ich determinacji, głodzie sukcesu, ale też o sztuce cierpienia w ekstremalnych warunkach. I jeszcze tylko... K2” – Krzysztof Wielicki

„Dostajemy monografię o zimowym wspinaniu na najwyższe góry Ziemi. Trudno o bardziej kompetentnego autora niż Bernadette McDonald, która zna/znała większość bohaterów swej książki. Choć do wielu opisanych wydarzeń ma osobisty, emocjonalny stosunek, staje z boku i zachowuje obiektywizm. Warto sięgnąć po tę książkę, by zobaczyć, jak widzą nas inni, i uzmysłowić sobie, jak ważna jest himalajska zima dla wspinaczy na całym świecie” – Janusz Majer

8000 zimą: Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku od Bernadette McDonald możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć