ebook Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie
4.08 / 5.00 (liczba ocen: 6)

Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie
ebook: epub (ipad), mobi (kindle)

E-book - polecana oferta: 27.64
wciąż za drogo?
33.39 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
27.64 zł Lub 24.88 zł
32.31 zł Lub 29.08 zł
27.41 zł
27.62 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)

37-letni Harald Soleim trafił na Svalbard w 1977 r. Planował zostać tam rok, by potem ruszyć na podbój Ameryki Południowej, ale Kapp Wijk stało się jego domem na kolejne 40 lat. Norweski pisarz i dziennikarz Birger Amundsen, wieloletni powiernik Haralda, rysuje portret nietuzinkowego człowieka, który wybrał najdalszą Północ na swój dom. Z życzliwym dystansem opowiada historię Soleima, awanturnika, samotnika, a przede wszystkim oddanego przyjaciela. Człowieka pogodzonego z upływającym czasem i ze śmiercią, bo jak mówi: „Jestem już stary, swoje przeżyłem, więc to dla mnie żadna tragedia”.

„Wysoki, blady, energiczny mężczyzna. Miał brodę, ale bardziej niż trapera przypominał rabina”. Żył tak, jak zawsze pragnął, i tak jak jego zdaniem żyć było trzeba. Znany ze swojego uporu i nieprzejednania, zyskał sławę na całym Svalbardzie. Lata spędzone w samotności zahartowały go i uczyniły jeszcze bardziej nieustępliwym. Samotnik w noce polarne, latem – dusza towarzystwa. W swojej traperskiej chatce gościł agentów KGB, norweską królową i światowej sławy pianistę. Ma trudny charakter, ale jak mało kto zjednuje sobie ludzi.

„Kiedy w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pierwszy raz przyjechałem na Svalbard, każdy wiedział, kim jest Harald. Jego imię powtarzali z szacunkiem polarnicy różnych narodowości i zaraz dodawali, że to jeden z ostatnich traperów. Z czasem na traperskich włościach został tylko on. Być może ktoś dziś jeszcze uprawia traperstwo, ale legenda ostatniego prawdziwego trapera Svalbardu zostanie przy Haraldzie, bo on swoją życiową przygodę zaczął w czasach bez GPS-ów, telefonów satelitarnych i kurtek z oddychającymi membranami, z psim zaprzęgiem zamiast skutera spalającego hektolitry paliwa. Tę przygodę i całe życie opisuje pięknie Birger Amundsen, człowiek, który jak mało kto zna Svalbard i który potrafi słuchać. Opisuje ją od początku do końca, bo czasy Haralda trapera dobiegły kresu, a z nim skończyła się cała epoka. Dziś Spitsbergen to kolorowe miejsce pełne przedstawicieli różnych narodowości, to naukowcy z całego świata gnający po próbki na skuterach lub helikopterem, to wycieczkowe statki wypełnione turystami, to topniejące lodowce i znikający coraz szybciej lód morski, na którym niedźwiedzie wciąż polują na foki i na którym polował też Harald. Jednak wciąż bez zagłębienia się w świat Haralda nie sposób zrozumieć tego kawałka Arktyki. Dlatego koniecznie przeczytajcie tę piękną książkę” – Adam Wajrak

Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie od Birger Amundsen możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć