ebook Trzynastka
3.89 / 5.00 (liczba ocen: 11068) Ilość stron (szacowana): 720

Trzynastka
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 31.50
wciąż za drogo?
39.06 złpremium: 25.20 zł Lub 25.20 zł
35.70 zł Lub 32.13 zł
36.96 zł Lub 33.26 zł
42.00 zł
31.50 zł
33.60 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Walka o przetrwanie, eksperymenty genetyczne na ludzkim kodzie, manipulacja i niebezpieczeństwo… Oszałamiający thriller SF z niesamowitą wizją niezbyt odległej przyszłości. „Trzynastka” to również powieść o uprzedzeniach, o zdolności do przemocy, manipulacji i oszustwa, prowadzących do nieprzewidywalnych skutków.

Po stu latach od dziś, wbrew wszelkim przewidywaniom, na Ziemi zapanowała stabilizacja – potęgi polityczne zdołały dojść do porozumienia, którego podstawą stała się globalna niezależność handlowa i koegzystencja przy współpracy, na Marsie zaś rozwija się wspomagana przez nanotechnologię kolonia. Jednak pełne napięcia lata 2. połowy XXI wieku zostawiły po sobie ciężkie dziedzictwo genetyczne. Skutki wczesnych prób modyfikowania ludzkiego genomu żyją jako ledwie tolerowane wyrzutki – licencjonowani, monitorowani i serdecznie nienawidzeni.
Dla Sevgi Ertekin, byłej policjantki wydziału zabójstw nowojorskiej policji, pracującej obecnie w ochronie korporacji kolonizacyjnych, problemy wariantów nie są czymś obcym. Jednak kiedy wariant 13, genetycznie stworzony supersamiec przygotowany do prowadzenia ostatnich wojen zeszłego stulecia, przeżywa tajemnicze rozbicie statku kosmicznego na środku oceanu, a na kontynencie amerykańskim dochodzi do serii brutalnych zabójstw, odkrywa, że czasami ogień można zwalczać tylko ogniem.
Carl Marsalis, sam będący zmodyfikowanym genetycznie, byłym żołnierzem, poluje na uciekinierów z ramienia ONZ. Nie jest to wygodny sposób na życie – byli koledzy, trzynastki, nienawidzą go i boją się jako zdrajcy i zabójcy, reszta ludzkości widzi w nim genetycznego potwora i przypomnienie mrocznych zakamarków ludzkiej psychiki – jest murzynem, w każdym sensie tego słowa. A w tej chwili znajduje się poza władzą ONZ, pozbawiony wsparcia, wsadzony do więzienia na Florydzie za zamiar udzielenia pomocy w aborcji. Kiedy więc Sevgi zgłasza się z ofertą, Carl natychmiast zgadza się pomóc.
Tak zaczyna się szalone polowanie na mordercę i walka o przetrwanie. Oraz poszukiwanie prawdy o tym, co naprawdę uczyniono z ostatnimi żołnierzami ludzkości…

Trzynastka od Richard Morgan możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Richard Morgan od samego początku rzuca czytelnika na głęboką wodę, nie wyjaśniając zbyt wiele. Przedstawia swoją rozbudowaną i interesującą wizję przyszłości, w której ludzkość skolonizowała Marsa, jak i zaczęła modyfikować genom człowieka. USA rozpadło się na kilka mniejszych państw, w tym Jezusowo oparte na dogmatach chrześcijaństwa. Światem zaś rządzą wielkie korporacje, a państwa straciły na swoim znaczeniu. Jest to niezwykle bogata w szczegóły wizja przyszłości, o której dowiadujemy się bardzo dużo, choć momentami nawet zbyt wiele. Nie brak tutaj też ciekawych pomysłów i przemyśleń, szczególnie na temat modyfikacji genetycznych i ich konsekwencji.

Pomysł na fabułę Trzynastki uważam za bardzo dobry i ciekawy, a wiele z poruszanych tutaj problemów zostało całkiem dobrze wykorzystanych. Jednak całościowo książka jest jak dla mnie zbyt chaotyczna i w wielu momentach nie do końca wiadomo, o co w tym wszystkim chodzi. Co więcej, są momenty, w których powieść jest po prostu przegadana, zupełnie jakby autor chciał za wiele pokazać ze swojej wizji przyszłości, przez co główny wątek schodzi na dalszy plan. Z tego powodu akcja w książce jest dość nierówna - chwilami nie można się oderwać od lektury, a w następnym rozdziale praktycznie nic się nie dzieje.

Dobrą stroną są na szczęście bohaterowie, a w zasadzie dwójka z nich, czyli Carl i Sevgi. Autor bardzo dobrze ich wykreował, ze skomplikowaną i bolesną przeszłością, która często daje o sobie znać. Szczególnie interesujące było oglądanie poczynań Carla, ponieważ jako trzynastka jest wykluczony ze społeczeństwa - ludzi boją się przebywać w jego towarzystwie i nie chcą żyć obok takich jak on. W związku z tym, mężczyzna niejeden raz doświadcza uprzedzeń, czy wrogości ze strony innych ludzi w trakcie śledztwa. Nie sposób go jednak nie polubić, szczególnie za to jak radzi sobie z tym jak go inni postrzegają.

Trzynastka to kolejna książka Morgana, wznowiona przez wydawnictwo Mag, będąca połączeniem thrilleru i science fiction. Przedstawia wizję całkiem niedalekiej przyszłości i efekty manipulacji genetycznych w ludzkim genomie. Pomimo dobrego pomysłu, powieść Morgana mnie nie zachwyciła - jest zbyt chaotycznie napisana i momentami przegadana.

Ocena: 3/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć