ebook Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku - audiobook
4.07 / 5.00 (liczba ocen e-booka: 852) Ilość stron (szacowana): 320

Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku - audiobook
audiobook (mp3)

E-book - najniższa cena: 20.74
Audiobook - najniższa cena: 25.14
wciąż za drogo?
Virtualo#Black Friday
Virtualo#Black Friday
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
29.13 zł
30.72 zł Lub 27.65 zł
35.91 zł Lub 32.32 zł
25.14 zł
-27% 25.94 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

Rodowód niechciany, wypierana tożsamość, która nie pozwalała o sobie zapomnieć albo domagała się odkrycia i ponownego zdefiniowania. „Autor tej ważnej książki wyznaje, że długo przepraszał się ze swoją śląskością. Teraz pomaga nam zrozumieć dramat krainy leżącej na pograniczu kultur i historii – dlaczego Śląsk ciągle jest «kajś», a nie w centrum polskiej świadomości” – Małgorzata Szejnert

„Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.
O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Liselotte.
Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na «delegacjach» w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących «nieistniejącą» narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia” – Zbigniew Rokita

Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku - audiobook od Zbigniew Rokita możesz już bez przeszkód słuchać formie audiobooka (mp3) lub bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć