ebook Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim
3.92 / 5.00 (liczba ocen: 30)

Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 23.50
wciąż za drogo?
29.76 złpremium: 19.20 zł Lub 19.20 zł
23.50 zł Lub 21.15 zł
32.00 zł
24.00 zł
24.64 zł 20% rabatu
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (7)

Koszmarne zbrodnie z sierpem i młotem w tle.

Związek Radziecki miał być rajem na ziemi – równość, dobrobyt i bezpieczeństwo dla każdego obywatela. Jednak próby całkowitego wyeliminowania przestępczości szybko okazały się mrzonką. W ZSRR zdarzały się historie przestępstw tak wielkie lub tak nietypowe, że zapisały się one w annałach tego państwa.
Uprowadzenie samolotu przez 11-osobową rodzinę muzyków, zbrodniarka wojenna ukrywająca się przez 35 lat, działający przez wiele lat seryjni mordercy, złodzieje obrazów oraz sprawcy zadziwiającego napadu na bank...

Autor książki opisuje w esejach dziesięć frapujących historii, od których trudno się oderwać. Barwne losy ludzi, napięcie niczym w bestsellerowym kryminale, przekonująco ukazane motywy zbrodni i profile psychologiczne zabójców, a także szczegółowo zarysowane tło historyczne. To opowieści fascynujące i wstrząsające, które pozwalają wejść w skórę zarówno ofiar, jak i ich katów.

Rekomendacje:

Autor wykonał kawał solidnej pracy, bazując na licznej literaturze, artykułach oraz w oparciu o film dokumentalny. To, co ważne poznajemy życie zbrodniarzy, dowiadując się tym samym o motywach postępowania, co pchnęło ich do takiego kroku. Talgat Jaissanbayev napisał książkę ukazującą prawdziwe historie, które warto poznać. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

Sowiecki pitaval z ciekawym wyborem spraw i interesująco przedstawionymi realiami życia w socjalizmie (dla czytelników, którzy nie pamiętają tego z osobistych doświadczeń). Pomimo edytorskich wpadek warte poznania. - Krzysztof Komorek - Donos kulturalny

Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim od Talgat Jaissanbayev możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wydawnictwo Novae Res zaprezentowało pod koniec ubiegłego roku pitawal sowiecki. Interesujący zbiór tekstów o słynnych przestępstwach z czasów istnienia ZSSR.

Na początek warto przybliżyć osobę autora, bowiem w książce nie znajdziemy niestety żadnej informacji na jego temat (i nie jest to jedyna wydawnicza wpadka związana z tą publikacją – o pozostałych wspomnę jednak później). Talgat Jaissanbayev jest z pochodzenia Kazachem. Od wielu lat podróżował i studiował w różnych krajach Europy. W Polsce, gdzie przebywa od ponad dekady, ukończył studia prawnicze broniąc pracę dotyczącą rozwoju radzieckiego prawa karnego. Wiedza prawnicza i tematyka magisterium bez wątpienia były atutem przy tworzeniu książki.

Ciekawie prezentuje się wybór opisanych spraw. Udało się autorowi interesująco zróżnicować je zarówno pod względem przedmiotu jak i wagi przestępstwa. Począwszy od poważnych, trudnych dotyczących seryjnych zabójców, po anegdotyczne i niekiedy z lekka zabawne sprawy kradzieżowe. Docenić należy dość obszerne opisanie sowieckiej codzienności. Wprawdzie dla mnie wiele tych kwestii było dość oczywistych, należy jednak pamiętać, że od upadku ZSSR minęło już prawie trzydzieści lat. Dla wielu potencjalnych, młodszych czytelników realia życia w socjalizmie stanowią swoistą terra incognita. Co do kwestii merytorycznych to można wprawdzie dyskutować z niektórymi stanowczymi stwierdzeniami autora, ale mieszczą się one w zakresie merytorycznej, prawniczej dysputy. Za to nieco zredukowałbym emocjonalność komentarzy politycznych, to że Związek Sowiecki nie był „rajem na ziemi” jest i bez tego sprawą oczywistą.

Na koniec muszę niestety wrócić do edytorskich błędów, o których wspomniałem już wcześniej. Wpadek, które obciążają przede wszystkim Wydawcę. Książka nie ma żadnego wstępu, wprowadzenia, które przybliżyło by kryteria wyboru opisanych przypadków, metodykę konstruowania poszczególnych rozdziałów. Zdumiewa również zamieszczenie bibliografii pisanej rosyjskim alfabetem. Ja osobiście bez problemu odczytam cyrylicę, ale jeżeli książka ma trafić do szerokiego odbiorcy to aż prosi się o powszechnie stosowaną w takich wypadkach transkrypcję na alfabet łaciński lub tłumaczenie. Zdarzyły się również w treści niedoskonałości językowe. To wszystko uprawomocnia stwierdzenie, że Redaktor książki nie odrobił swojej pracy domowej.

Na szczęście sama zawartość książki rekompensuje niedostatki jej opracowania. Dla interesujących się tematyką historyczno-prawną oraz historią ZSSR Słynne zbrodnie w ZSRR będą interesującą i wartą poznania pozycją.

Ocena: 4/6
©donos kulturalny
Nie ma chyba Państwa, w którym nie dochodziłoby do zbrodni. Te najsłynniejsze w ZSRR opisuje Talgat Jaissanbayev. W książce Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim poznajemy szczegóły wstrząsających historii.

Ta poruszająca literatura faktu pozwala nam poznać motywy zbrodniarzy oraz ich profile psychologiczne. Autor skrupulatnie odzwierciedla te wydarzenia z historii Związku Radzieckiego, które zapisały się niechlubną kartą w dziejach kraju, który miał być rajem na ziemi. Talgat Jaissanbayev opisuje wydarzenia z uprowadzenia samolotu przez 11-osobową rodzinę muzyków. Poznajemy również historię seryjnych morderców, złodziei obrazów, czy też sprawców napadu na bank, jak i również zbrodniarki wojennej, która ukrywała się przez trzydzieści pięć lat.

Autor wykonał kawał solidnej pracy, bazując na licznej literaturze, artykułach oraz w oparciu o film dokumentalny. To, co ważne poznajemy życie zbrodniarzy, dowiadując się tym samym o motywach postępowania, co pchnęło ich do takiego kroku.

Książka rozpoczyna się historią z 8 marca 1988 roku, kiedy to członkowie 11-osobowej rodziny uprowadzili samolot TU-154 wykonujący lot nr 3739 na trasie Irkuck-Kurgan-Leningrad. Poznając historię tej rodziny, możemy dokładnie „wczuć” się w ich motywy postępowania. Ta historia nie tylko ukazuje zbrodnie, lecz trudne życie rodziny, która jedyną drogę ucieczki ze Związku Radzieckiego upatrywała w porwaniu samolotu.

Zadziwiającą historią są losy Tońki Cekaemistki, zbrodniarki wojennej ukrywającej się przez trzydzieści pięć lat. Jak to możliwe, że tak długo, była nieuchwytna? Talgat Jaissanbayev ukazuje nam jak los dał jej możliwość ukrycia swojej prawdziwej tożsamości jeszcze skuteczniej.

Jeśli chcecie poznać kulisy kulturalnej kradzieży, historię radzieckiego Kuby Rozpruwacza oraz kazachskiego Kanibala, to koniecznie sięgnijcie po książkę „Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckiego”. Nie tylko one zmrożą Waszą krew. Również włamanie do banku państwowego Armenii jest wydarzeniem bez precedensu. Zadziwiające jest to, że włamywacz zdołał unieść gotówkę w kwocie półtora miliona rubli radzieckich, co „pod koniec lat 70. stanowiło równowartość pięćdziesięciu milionów współczesnych złotych”. Myślę, że nie o samą kradzież tutaj chodzi. Głównie motyw złodzieja przyprawia nas o ciarki na całym ciele.

Wszystkie historie ukazane przez Jaissanbayeva takie właśnie są. Spektakularne oraz wstrząsające. Ta książka to ciekawe spojrzenie na zbrodnie, oraz osoby ich dokonujące.

Książkę kończy opis wydarzeń z Kurska. W 1968 roku dwóch dziewiętnastoletnich żołnierzy radzieckich postanowiło zemścić się na świecie. Bladym świtem zdezerterowali z jednostki wojskowej dokonując krwawej zbrodni. Wdarli się do jednego z mieszkań w Kursu, zabijać domowników. Po zabarykadowaniu się w mieszkaniu zaczęli strzelać do ludzi na placu znajdującym się koło dworca.

Talgat Jaissanbayev napisał książkę ukazującą prawdziwe historie, które warto poznać. Czyt-NIK poleca! Czyt-NIK patronuje!

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć